Książki do nauki programowania CNC/Heidenheim

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
DarekKMWTW
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:48

Książki do nauki programowania CNC/Heidenheim

#1

Post napisał: DarekKMWTW » 20 lip 2018, 22:09

Witam,
Jest to mój pierwszy post na tym forum, ale mam nadzieję że nie ostatni. Chciałbym uzyskać poradę starszych, lepiej znających temat kolegów z czego najlepiej się uczyć. Sprawa wygląda tak:
Pracowałem w Polsce przy obróbce drewna, programy (G-code) były krótkie i gotowe, tak naprawdę cała praca sprowadzała się na mocowaniu materiału, ustawianiu punktów zerowych, głębokości, prędkości i drobnych korektach w gotowych już programach - produkcja seryjna. Duże serie, wycinane tygodniami. Potem zmieniłem pracę, zacząłem pracować przy obróbce metalu w Czechach, ale nie pracowałem tam długo (6 miesięcy). Tam również dostawałem już programy z dokumentacją od programistów i sam tak całkowicie od podstaw nie programowałem. Jedna i druga praca była na sterownikach Sinumerik
W chwili obecnej będę zaczynał pracę przy obróbce metali z systemem Heidenheim. Pracodawca zna moje doświadczenie, wie że nie miałem z tym system do czynienia, ale chcę się uczyć. Sam mi powiedział, że on posiada książki w języku niderlandzkim, ale dla mnie łatwiej będzie jak zakupię sobie coś w swoim ojczystym języku i tak się będę doszkalał. Widziałem już na forum polecaną książkę "Obsługa i programowanie obrabiarek CNC" Habrata.
Możecie coś więcej polecić?
Studiowałem Elektrotechnikę, chociaż studia przerwałem, ale miałem do czynienia z rysunkiem technicznym. Nie jest on dla mnie wielkim problem. Umiem myśleć logicznie, czytać rysunek, mieć wyobrażenie przestrzenne. Praca mi się podoba, dlatego wróciłem po roku przerwy do CNC, ale chciałbym uczyć się nowych rzeczy, systemów i programowania.
Z góry dziękuje za wszystkie rady i pomoc




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4138
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Książki do nauki programowania CNC/Heidenheim

#2

Post napisał: Steryd » 20 lip 2018, 22:32

Ściągnij sobie symulator ze strony HH, mozesz tez sie zarejestrować, zeby dostac dostęp do ćwiczeń HIT, albo po prostu przerobić przyklady z instrukcji.
Można?
Morzna!!!


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Książki do nauki programowania CNC/Heidenheim

#3

Post napisał: Majster70 » 23 lip 2018, 07:36

Ścieżka kariery w tej branży wygląda mniej więcej tak:
1. Operator zielonego guzika.
2. Samodzielny frezer (tokarz, szlifierz, czy co tam obsługujesz: laser, wykrawarkę itd.)
3. Ustawiacz.
4. Technolog/Programista* (niektóre zakłady żądają kierunkowego wykształcenia)

Może się to trochę różnić w zależności od sytuacji.
*Technolog z kilkuletnim doświadczeniem pracy na obrabiarce warty jest dużo więcej od jedynie programisty który zna np tylko Cam i nic więcej. Technolog musi umieć nie tylko dobrać narzędzia, zoptymalizować obróbkę czy rozwiązać problemy, ale powinien np umieć przyuczyć nowego pracownika czy rozplanować pracę w dziale. To zależy trochę od danego miejsca pracy.
Dużo też zależy od tego co dana firma wykonuje: czy jednostkowe detale ze skomplikowanymi powierzchniami czy np dość proste ale dokładne części maszyn w dużych seriach. W tym pierwszym przypadku nieodzowny będzie Cam do programowania obróbki, w tym drugim może być doskonale zbędny.
Żeby ci coś więcej doradzić na przyszłość, musisz napisać coś więcej gdzie pracujesz.
Na razie, najlepsze co możesz zrobić to potrenować przykłady z HH tak jak napisał ci Steryd.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Książki do nauki programowania CNC/Heidenheim

#4

Post napisał: Wiktor57 » 23 lip 2018, 12:58

Jaka wersja?
Czy to Ci pomoże? Przejrzyj inne z tej strony:
http://content.heidenhain.de/doku/tnc_g ... 994-82.pdf
Niektóre manuale są w wersji PL


SzczepanG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 25 lip 2018, 14:21

Re: Książki do nauki programowania CNC/Heidenheim

#5

Post napisał: SzczepanG » 25 lip 2018, 14:49

Witam, jestem świeży na forum. Polecacie panowie może jakieś materiały szkoleniowe ? Do pracy przy Tokarce CNC na oprogramowaniu Siemens Sinumerik 808D. Myślicie czy warto uczyć się tego zawodu ? Mi osobiście praca się mega podoba. Mam 21 lat i całkiem przypadkowo znalazłem sobie pracę dorywczą (jeszcze, niedługo stała) u Pana który 10 lat był technologiem. Posiada aktualnie Tokarkę CNC i frezarkę 3 - osiową, ale niedługo przybędzie kolejna tokarka. Uczę się ustawiania maszyny, pomiarów oraz programowania. Poznaję całą pracę od A do Z. Szef jest mega inteligentnym człowiekiem i na maszynach których pracujemy wie praktycznie wszystko. Myślicie że z takimi możliwościami jakie mam warto zaczynać w tym temacie swoje kształcenie ? Nie jestem żadnych guzikowcem, nie mamy dużych serii, tworzymy elementy po maksymalnie kilka sztuk, więc uważam że mam idealne miejsce do wykształcenia się w tym zawodzie. Jak to wygląda według was, macie dużo większe doświadczenie, czy można w późniejszych latach zarobić jakieś sensowne pieniądze ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”