tokarka CNC a korozja

czy skorodowany materiał na detale szkodzi maszynie

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

tokarka CNC a korozja

#1

Post napisał: qerc » 28 cze 2018, 11:13

Witam
Mam pytanie odnośnie obróbki detali na tokarce CNC z prowadnicami ślizgowymi.
Obrabiam detale które są wcześniej cięte na pile materiał to rura stalowa, niestety pokryta warstą
korozji która bardzo brudzi, nie są to jakieś płaty odpadające a raczej rudy pył.
Nasuwa się pytanie czy jeśli materiał nie jest brudny z piasku itp to mogę śmiało
zakładać na maszynę czy lepiej usunąć przez jakieś delikatne szlifowanie?




cosmonet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 278
Rejestracja: 01 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Mazowsze

Re: tokarka CNC a korozja

#2

Post napisał: cosmonet » 29 cze 2018, 08:43

Przetrzyj "szmatą" i do przodu. Szlifowanie, co ci przyszło do głowy. Najlepiej sprawdziło by się piaskowanie, he, he no i koszty.
Kiedyś Haas SL10, Haas SL20, Haas SL30, Doosan LYNX220. Obecnie Haas SL20.


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: tokarka CNC a korozja

#3

Post napisał: qerc » 29 cze 2018, 09:17

Dzięki poszedłem krok dalej przecieram całą rurę papierem ściernym ale to pracochłonne a mam ich dużo.
Szmatką jak przecieram to "rudy" i tak zostaje ale myślę że nie zaszkodzi to prowadnicom w maszynie.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: tokarka CNC a korozja

#4

Post napisał: jasiu... » 29 cze 2018, 13:38

Nie, nie zaszkodzi. Jeśli chcesz, załóż na szlifierkę-ostrzałkę (taką przykręconą do ściany) szczotkę obrotową, taką na przykład: https://szczotpol.pl/p/41/24/szczotka-t ... czowe.html i jedź, tylko maskę załóż i rób to na powietrzu, żeby wiatr zdmuchiwał to, co szczotką zdarłeś. Powinno iść szybciej, niż papierem.

Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

Re: tokarka CNC a korozja

#5

Post napisał: Vagabundo » 30 cze 2018, 15:49

Przepraszam za wpis, bo raczej moje poczynania z tokarkami były znikome, raczej byłem postawiony na stare dorywczo...

Więc pomysł może być totalnie głupi, jak sama idea detalu i rury bo może się okazać że to duże coś... no ale jeśli to nie koniecznie super duże nie można tej powierzchniowej rdzy zneutralizować w jakiejś kąpieli... może jeśli materiał jest cięty i przez jakiś czas czeka... Przecież są jakieś proste sposoby w sumie, prosty to zanurzenie w ropie - pewnie przy dalszej obróbce niebezpieczne ale przecież ocet powinien również zmiękczyć rdzę jakoś lub kwasek cytrynowy... takie tańsze sposoby, które powinny sprawić że ta warstwa może być mniej pyląca...

To nie jest pomysł doczyczący obróbki, bo pewnie jestem w błedzie ale interesowałem się jakimś prostymi sposobami pozbycia się rudej ale z narzędzi ręcznych, używałem kąpieli w kwasku a kolejnym sposobem było wykorzystanie WD-40 i przetarcie szmatą jak rudej nie było za dużo...

Może jest lepszy sposób niż moje, jednak kąpiel w kwasku trochę trwała... ale może jest dostępna inna chemia, którą możemy spryskać detal aby zmiękczyć rudą? Kiedy pracowałem na lakierni proszkowej, firma używała też kąpieli w kwasie solnym (jak się nie mylę)...
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”