budowa lasera 100W

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
lukon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 06 maja 2009, 19:53
Lokalizacja: Żurowa

budowa lasera 100W

#1

Post napisał: lukon » 29 maja 2018, 22:12

Witam wszystkich więc jak w temacie ...
Buduje ploter laser co2 o mocy 100W jako sterowanie mogę zastosować arduino ewentualnie nano m2 (ale tu raczej nie wyrobią silniki za mała moc no chyba że bramę zrobię bardzo lekką) i mogę zastosować sterowanie jak powiedzmy do frezarki cnc osobno sterowniki osobno płyta główna itd ale nie o to mi chodzi , nie bardzo mam pojęcie jak podpiąć zasilacz tuby do płyty sterującej np. arduino ma wyjście grbl (PWM) i co dalej?


człowiek całe życie się uczy! NUTOOL:)


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: budowa lasera 100W

#2

Post napisał: koala.g » 30 maja 2018, 10:18

A dlaczego nie gotowy sterownik z softem?

Awatar użytkownika

krzysztof_tech
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 38
Rejestracja: 25 kwie 2018, 13:12
Lokalizacja: wielkopolskie
Kontakt:

Re: budowa lasera 100W

#3

Post napisał: krzysztof_tech » 30 maja 2018, 10:51

Witam ..naprawdę przerabiałem temat . Zalecam zakup gotowego sterownika z softem , mniej problemow . Z ciekawości jaki zasób pieniędzy chcesz Lukon-ie przeznaczyć na budowę takiej maszyny i co ma ciąć . Sam budowałem / modernizowałem taką maszynę o mocy 100 wat i polu roboczym 500x300 Z średnią wiedzą z dziedziny automatyki./ silników krokowych / andriuno /grbl . wiem ile mnie to wyniosło , jestem zadowolony z efektu ale wiele jeszcze poprawie . Największym zaskoczeniem po złożeniu okazał się system odymiania przy cieciu sklejki 3mm , obecnie czekam za dosłaniem z Dospela odpowiednio cichego wyciągu i dobrego sprężu. W oczekiwaniu buduję filtracje : hepa , węglowy itp .
Na codzień pracuje na maszynach wyższego lotu stąd też moje możliwości wytworzenia wielu elementów samemu , niestety tez oczekiwania do co amatorskiego sprzętu często mam wygórowane . Jedno wiem na pewno , nie budował bym nić mniejszego niż 1500x1500 mm , Pozdrawiam Krzysztof

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: budowa lasera 100W

#4

Post napisał: abyss » 30 maja 2018, 23:51

krzysztof_tech pisze:
30 maja 2018, 10:51
nie budował bym nić mniejszego niż 1500x1500 mm , Pozdrawiam Krzysztof
To jak się już szarpać to lepiej ze stołem w który wejdzie materiał ok. 155x155cm bo zdaje się, że ruskie /i pokrewne/ sklejki mają 152x152. Kupowałem takie w Irlandii i twierdzili że gdzieś ze wschodu :)


Autor tematu
lukon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 06 maja 2009, 19:53
Lokalizacja: Żurowa

Re: budowa lasera 100W

#5

Post napisał: lukon » 31 maja 2018, 09:13

Witam Panowie a więc tak jeżeli chodzi o pole robocze nie jest mi większe potrzebne ponieważ jestem producentem drobnych wyrobów drewnianych gdzie np. trzeba wyciąć serduszko księżyc lub inne rzeczy w drewnie bukowym o grubości 3-4 mm a druga sprawa to ramę już pospawałem jeżeli chodzi o sterowanie nie ma to dla mnie najmniejszego problemu zrobiłem już kilka frezarek cnc i jak na razie pracują bezproblemowo a jeżeli chodzi o gotowy sterownik z softem to się zastanowię tylko że mam już dwa gotowe sterowniki z softem arduino jak i nano m2 z tym że nano m2 obsługuje bardzo słabe silniki krokowe .Jeżeli chodzi o sprawy finansowe to szczerze nawet nie myślałem ile mogę wydać po prostu co trzeba kupuje :D chcący się rozwijać to i trzeba inwestować zapewne zaraz ktoś napisze dlaczego nie gotowa maszyna ? odpowiadam uwielbiam składać takie różne wynalazki i mieć satysfakcję jak to wszystko ładnie pracuje :mrgreen: Jedno co mnie nurtuje to ten nieszczęsny zasilacz tuby tz. jego podłączenie ale zaczyna mi się to wydawać całkiem proste ale wolę zapytać i mieć więcej pewności co by nie spalić urządzenia dosyć drogiego

pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem

Dodane 1 godzina 14 minuty 28 sekundy:
Panowie podeślijcie jakieś linki z gotowym sterownikiem
człowiek całe życie się uczy! NUTOOL:)


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: budowa lasera 100W

#6

Post napisał: cinematic2 » 31 maja 2018, 17:12

Nawet sobie nie wyobrażam jak można budować ploter laserowy 100W czyli już konkretną maszynę a jednocześnie nie mieć pojęcia jak podłączyć zasilacz.
Chyba już za stary jestem ale za moich czasów najpierw się uczyło a później budowało.
O tempora, o mores!
Pomysł użycia "arduino jak i nano m2" jako bezpośrednich sterowników krokówek to już w ogóle poza jakimkolwiek komentarzem.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
lukon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 06 maja 2009, 19:53
Lokalizacja: Żurowa

Re: budowa lasera 100W

#7

Post napisał: lukon » 31 maja 2018, 21:28

Witam kolego cinematic2 bardzo dziękuję za twoją wypowiedź chociaż nic w tym temacie nie pomogła szkoda mi Ciebie za takie wypowiedzi ja sprawę podłączenia już rozgryzłem a szczerze mówiąc tylko potwierdziłem to co już wiedziałem i widać że na sterownikach arduino jak i na nano m2 tyle się znasz co ... szkoda pisać a i ostatnia kwestia czy laser 100W to konkretna maszyna no wybacz to Ty chyba konkretnych maszyn nie widziałeś :mrgreen:

pozdrawiam i dzięki za durną wypowiedź widać na forum są osoby które pomagają lub próbują pomagać i osoby takie jak Ty wypisując idiotyczne wypowiedzi.
człowiek całe życie się uczy! NUTOOL:)

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: budowa lasera 100W

#8

Post napisał: abyss » 01 cze 2018, 01:18

lukon pisze:
31 maja 2018, 09:13
Panowie podeślijcie jakieś linki z gotowym sterownikiem
Proszę bardzo:
http://en.rd-acs.com/Private/Files/a4d9f12fe9e32eb7.pdf Schemat strona 14, opisy itd...
Bardzo popularne sterowniki. Jak na chińczyka całkiem spoko. Ruida 6442 na Ali zwykle poniżej 300€.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: budowa lasera 100W

#9

Post napisał: cinematic2 » 01 cze 2018, 06:20

lukon pisze:
31 maja 2018, 21:28
widać że na sterownikach arduino jak i na nano m2 tyle się znasz co ... szkoda pisać
Faktycznie, masz rację. Po sprzedaniu 120 drukarek 3D na Sanguinololu i RAMPS-ie kompletnie się nie znam :shock:
Chociaż biorąc pod uwagę galopujące zmiany na tym rynku coś w tym może być. :mrgreen:
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
lukon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 75
Rejestracja: 06 maja 2009, 19:53
Lokalizacja: Żurowa

Re: budowa lasera 100W

#10

Post napisał: lukon » 01 cze 2018, 10:00

Kolego cinematic2 nie chciałem Cię obrazić ani oceniać tylko denerwują mnie takiego typu wypowiedzi ale spoko podanie dłoni po piwie i zapominamy o sprawie
Dzięki kolego abyss już przeglądam

pozdrawiam
człowiek całe życie się uczy! NUTOOL:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”