Zastosowanie MES w obróbce skrawaniem

Zastosowanie MES w obróbce skrawaniem

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Huragan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 05 kwie 2018, 17:07

Zastosowanie MES w obróbce skrawaniem

#1

Post napisał: Huragan » 05 kwie 2018, 17:39

Witam

Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat zastosowania metod elementów skończonych w obróbce skrawaniem. Jak to obecnie wygląda i jaka będzie przyszłość. Czy zajmują się tym jedynie naukowcy czy jednak technlodzy również? Czy znajdują one zastosowanie np. w projektowaniu procesu technologicznego (np. czy są pomocne w doborze parametrów skrawania, projektowaniu uchwytów (np. jak zachowa się przedmiot podczas obróbki zamocowany w tym uchwycie)). Do głowy mi przyszło, że w przypadku elementow cienkosciennych można by sprawdzić czy materiał ulegnie odkształceniu, aby przygotować odpowiednią technologie. Oczywiście mam na myśli części o skomplikowanej geometrii z trudnych w obróbce materiałów, bo wiem, że w totalnej większości nawet nikt nie pomyślał by o zastosowaniu MESów do tego. Natomiast patrząc na rozwój przemysłu nasuwa się pytanie o przyszłość. Czy technolog powinien znać się na MESach?

Zapraszam do dyskusji



Tagi:


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Re: Zastosowanie MES w obróbce skrawaniem

#2

Post napisał: Areo84 » 05 kwie 2018, 22:07

Huragan pisze: w totalnej większości nawet nikt nie pomyślał by o zastosowaniu MESów do tego

Bo w totalnej większości to nie ma takiej potrzeby, wystarczy doświadczony technolog. Ale MES i tu niekiedy ma zastosowanie, głównie przy projektowaniu narzędzi do obróbki, uchwytów specjalnych, do analiz rozkładu ciepła , odkształceń od sił mocujących detal i sił skrawania ,przebiegu formowania wióra, itp. W optymalizacji obróbki czy to wielkoseryjnej, czy przy bardzo kosztownych jednostkowych detalach bywa czasem przydatna. Choć wątpię żebyś jako technolog musiał kiedyś to wykorzystywać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”