Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1768
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#1

Post napisał: drzasiek90 » 29 gru 2017, 19:15

Obrazek

Witam,
Konstrukcja którą chcę tutaj opisać jest modyfikacją dotychczasowego rozwiązania a temat służy przekazaniu pomysłu i sprowokowaniu dyskusji na temat tego rozwiązania.

Posiadam frezarkę CNC własnej konstrukcji w której napęd przekazywany jest za pomocą śrub trapezowych (rozwiązaniu proste, popularne i stosunkowo tanie). W celu kasowania luzu na śrubie zastosowałem pierwotnie 2 nakrętki skontrowane i skręcone w mocowaniu.
Obrazek
Układ ten sprawował się bardzo dobrze i ... bardzo krótko. Pomimo, iż na początku byłem zadowolony z tego rozwiązania, przekonany że kasowanie luzu nie będzie konieczne zbyt często nie przewidziałem szybkiego dostępu do nakrętek. Pomimo, że frezarka jest łatwo rozkręcana, kasowanie luzu jest kłopotliwe, a już po wykonaniu kilku drobnych detali luz zmierzony wynosił 0.1mm!!!

W sieci często spotykałem sposoby na automatyczne kasowanie luzu poprzez dołożenie pomiędzy nakrętki silnej sprężyny rozprężnej.
Ale przecież to jest bez sensu! Czemu wszyscy to powielają, przecież to nie działa, już na pierwszą myśl widać, że aby przy obróbce kasowanie działało, sprężyna powinna rozpychać nakrętki z siłą większą od siły podczas obróbki.

Nadeszła zima i nadeszła znowu motywacja do zabawy w CNC, tak więc na szybko wymyśliłem sposób kasowania luzu. Sposób bardzo szybki, pierwszy który przyszedł mi do głowy. Poszperałem w internecie, jednak nigdzie nie znalazłem podobnego rozwiązania. Może mój pomysł ma dużą wadę, której teraz nie zauważam. Stąd postanowiłem sprowokować dyskusję na ten temat.

Pomysł polega na zamocowaniu jednej z nakrętek na sztywno i wymuszeniu obrotu na drugiej nakrętce poprzez sprężynę. Nakrętka obracając się, kontruje na śrubie obie nakrętki pomiędzy ściankami. W ten sposób luz jest automatycznie kasowany a nakrętki są zamocowane na sztywno.
Poniżej kilka zdjęć i film z pomiaru luzu (0.01 mm).

ObrazekObrazekObrazek





gold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2017, 20:24
Lokalizacja: warszawa

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#2

Post napisał: gold » 29 gru 2017, 20:35

Rozwiązanie bardzo nietrafione.Opory tarcia będą bardzo duże.Zależeć będą od skoku gwintu i siły sprężyny.Przy nie wytartej śrubie będzie działać.Przy zużytej przejście na zwoje nie wytarte zablokuje śrubę.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1768
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#3

Post napisał: drzasiek90 » 29 gru 2017, 22:11

Jedna z nakrętek jest nieruchoma, druga obracana jest sprężyną. Sprężyna jest tutaj bardzo słaba, służy tylko do wstępnego napięcia nakrętki, dalsze napinanie załatwia tarcie. Dopóki tarcie śruba-nakrętka jest większe niż tarcie nakrętka-obudowa, nakrętka się napina. Podczas kręcenia w drugą stronę, śruba lekko odpuszcza nakrętce ruchomej a pcha nakrętkę nieruchomą, co nie spowoduje odkręcenia nakrętki ruchomej.
Opory tarcia tutaj są takie same jak na początku przy skontrowaniu nakrętek na sztywno, z tym, że ten układ sam się napina w zależności od zużycia. Układ z silną sprężyną pomiędzy nakrętkami też wprowadza niepotrzebne tarcie.


gold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2017, 20:24
Lokalizacja: warszawa

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#4

Post napisał: gold » 29 gru 2017, 23:55

Przy śrubie zużytej w miejscu wytarcia nakrętka ruchoma wykasuje luz.Jeżeli śruba będzie wkręcać się gwintem nie wyrobionym w nakrętkę ruchomą,nie będzie problemu.Wkręcając się w przeciwnym kierunku czyli w nakrętkę stałą będzie zwiększone tarcie,lub zablokowanie śruby.


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#5

Post napisał: MarioMAX » 30 gru 2017, 00:07

Każdy pomysł który działa jest dobry, popracuj na nim trochę, i daj znać jak się sprawuje. Właśnie ciekawe, czy po czasie nie będzie blokowało tej nakrętki. Chińskie śruby kulowe mają 4 setki więc wynik u ciebie świetny.


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#6

Post napisał: Ganz_Conrad » 30 gru 2017, 10:44

Sorry za oft, rozwijasz jeszcze CadiCam ? Bawiłem się ostatnio i przydaje się do prostych czynności. Darmowy fusion 360 pewnie ubił wiele takich hobbystycznych projektów, ale rysowanie prostych kształtów jest w nim upierdliwe, dlatego CadiCam się czasem przydaje.
Co do nakrętek : całkiem fajny patent. Czy ta sprężyna nie powinna być mocniejsza?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#7

Post napisał: RomanJ4 » 30 gru 2017, 12:24

A nie prostsza byłaby taka konstrukcja? Też samokasujaca..
Obrazek Obrazek Obrazek

lub taka?
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#8

Post napisał: kamar » 30 gru 2017, 12:56

RomanJ4 pisze:
30 gru 2017, 12:24
A nie prostsza byłaby taka konstrukcja? Też samokasujaca..
Pojęcia "frezarka CNC" i "śruba trapezowa" dla mnie się wykluczają :)
Trapezowa, która by się w miarę nadawała będzie droższa od tocznej wiec gdzie sens ?


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1768
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#9

Post napisał: drzasiek90 » 30 gru 2017, 13:25

Zgadzam się z następującym argumentem:
Śruba pracuje najczęściej w pewnym zakresie i tam się zużyje bardziej, nakrętki się skontrują do tego zużycia i jeśli nastąpi przejazd na fragment śruby mniej zużyty, faktycznie będzie występowało większe tarcie lub zakleszczenie. Natomiast jeśli silnik da rade uciągnąć, to w takiej sytuacji podczas ruchu w stronę nakrętki sztywnej, racie na nakrętce ruchomej może być większe niż tarcie pomiędzy nakrętką ruchomą a ścianką co powinno spowodować lekkie wycofanie nakrętki. To jest podejście optymistyczne, trzeba zweryfikować.

Ale założenie jest takie, że nakrętki zużywają się o wiele szybciej niż śruba. W przeciwnym razie żaden z działających sposobów kasowania luzu nie zadziała, sposób na sztywno również.

Sprężyna tak jak wcześniej pisałem jest słaba i powinna być słaba, ma służyć jedynie do wstępnego napięcia nakrętki. Za samo kontrowanie, tak jak pisałem wcześniej odpowiada tarcie.

RomanJ4
Przecież pisałem o tym. Ten sposób powiela niemal każdy a przecież nie działa!!!
Owszem, pomiar luzu bez obciążenia wskaże prawidłowe działanie, ale sprężyna będzie się uginać podczas obciążenia na osi większego od siły sprężyny, wówczas układ zachowa się tak samo jakby tej sprężyny tam nie było.

Co do Cadicam, na rok program został zawieszony.
Zrobił się z tego za duży kombajn, miał być programem do wszystkiego i to mnie zgubiło bo przestałem nad tym panować.
Program powoli wraca do życia, ale już tylko jako pojedynczy moduł CAM.
Ale jeszcze dużo pracy, być może kiedyś dokończę.

Jeśli chodzi o sens stosowania śruby trapezowej..
Raczej nie robi tego nikt z wymysłu ale ze względu na koszty. A to jest parametr w większości przypadków podstawowy podczas budowy frezarki amatorskiej.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Układ automatycznego kasowania luzu na śrubie napędowej - Frezarka CNC

#10

Post napisał: kamar » 30 gru 2017, 13:53

Tańsza będzie szpilka budowlana a uzyskana dokładność podobna do walcowanych trapezówek dostępnych w handlu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”