Kasowanie luzów - szlifierka SPC 20

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

Kasowanie luzów - szlifierka SPC 20

#1

Post napisał: kajpa » 19 lis 2017, 14:53

Witam,

Mam problem z jakością powierzchni po szlifie. Występują poprzeczne wgłębienia w równomiernych odstępach, jak na załączonym zdjęciu:

Obrazek

Nie są one wyczuwalne pod palcem, ale nie wygląda to zbyt dobrze. W pierwszej kolejności sprawdziłem, wyważenie ściernicy oraz to czy nie poluzowała się na zabieraku. Wszystko było ok założyłem ją z powrotem na maszynę, obciągnąłem i dalej to samo. Dotykając osłony ściernicy podczas pracy wyczuwalne jest drżenie. Co ciekawe zaobserwowałem, że jak zjadę w dół wrzeciennikiem to ustaje. I szlifując blisko uchwytu wszystko jest ok. Pomyślałem więc, że przyczyna problemu z wykończeniem powierzchni, może tkwić w luzach na kolumnie wrzeciennika. Przewertowałem internet i dokumentację, ale nie znalazłem ani słowa w jaki sposób się kasuje luzy w tej szlifierce. Po oględzinach znalazłem śruby, które prawdopodobnie dociskają listwę prowadnicy:

Obrazek

Część z nich była ukryta pod osłoną harmonijkową, więc podniosłem ją do góry i zabrałem się za regulację. Starałem się tak dokręcić wkręty, żeby przy dosuwie manualnym nie było wyczuwalnych przeskoków przy opuszczaniu kolumny, co mogło by świadczyć, że jest za ciasno. Jednak nie pomogło to za dużo, dalej wyczuwalne są wibrację w górnym położeniu kolumny wrzeciennika i w związku z tym finisz jest kiepski.

Pytanie do kolegów, co jeszcze może być przyczyną takiego stanu rzeczy i co z tym zrobić? Czy możliwe jest, że powodem drżenia jest luz na śrubie dosuwu / jak go skasować?




wsmpw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 08 lis 2010, 22:48
Lokalizacja: Pabianice

Re: Kasowanie luzów - szlifierka SPC 20

#2

Post napisał: wsmpw » 19 lis 2017, 21:56

problem może polegać nie tyle co w samym wrzecione, ale w hudraulicznym posuwie stołu lub w samych prowadnicach.
Ale skoro wyczuwasz drżenie wrzeciennika to może trzeba poprawić wyważenie ściernicy.
Obciągasz ją też po bokach?


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kasowanie luzów - szlifierka SPC 20

#3

Post napisał: kajpa » 19 lis 2017, 23:20

Jak wcześniej napisałem, ściernica była wyważana. Obciągane były również jej boczne części. Fakt, że wibracje zwiększają się jeżeli kolumna wrzeciennika jest w górnym położeniu, może świadczyć, że dochodzą jakieś luzy. Stąd pytanie do osób, które miały do czynienia z tą maszyną, czy miały podobne problemy.


wsmpw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 08 lis 2010, 22:48
Lokalizacja: Pabianice

Re: Kasowanie luzów - szlifierka SPC 20

#4

Post napisał: wsmpw » 20 lis 2017, 03:46

którą masz wersje tej maszyny?
długo na niej pracujesz czy to pierwsze testy?


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kasowanie luzów - szlifierka SPC 20

#5

Post napisał: kajpa » 20 lis 2017, 08:48

Model to Jotes SPC 20B - z elektrycznym podnoszeniem/opuszczaniem wrzeciennika. Szlifierki używam od kilku lat, ale raczej okazjonalnie, także pewnie kryje jeszcze sporo tajemnic.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”