Kilka pytań technologicznych

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
_barti_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 28 sty 2007, 17:53
Lokalizacja: poznań

Kilka pytań technologicznych

#1

Post napisał: _barti_ » 09 maja 2015, 13:00

Witam!
Mam kilka pytań dotyczących technologii we frezowaniu.
1. Gdzie znajdę informację/jaka jest zasada na wiercenia otwór. Przy jakich średnicach, wiertłach, materiałach w jaki sposób wykonuje się otwory. (Kiedy trzeba najpierw nawiercić nawiertakiem a kiedy można wiercić docelowym wiertłem od razu na wymiar docelowy, kiedy trzeba najpierw wywiercić mniejszą średnicę a potem rozwiercić do docelowego rozmiaru itp)
Gdzie szukać parametrów?
2. Jak wygląda "karta technologiczna" którą dostaje operator wraz z programem (informacja o mocowaniach, używanych narzędziach i inne niezbędne).



Tagi:


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#2

Post napisał: davish88 » 09 maja 2015, 13:51

Ad.1. Wszytko zależy od całego kształtu elementu bo zazwyczaj nie tylko jest wiercenie więc otwór będzie wykonywany albo na frezarce albo na tokarce, nie ma jednego złotego środka bo zmiennych w danym przypadku jest wiele więc proponuje poczytać literaturę dotyczącą procesów technologicznych.

Ad.2. Przykładowo http://www.wtc.wat.edu.pl/images/dydakt ... tkowej.pdf

Z doświadczenia wiem, że w firmie zazwyczaj posiadają swój wzór kart technologicznych i instrukcji, chyba że sam musisz coś takiego stworzyć


krumpel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 05 mar 2015, 08:22
Lokalizacja: słupsk
Kontakt:

Karta technologiczna..

#3

Post napisał: krumpel » 11 maja 2015, 15:26

Znam mniej skomplikowany przewodnik technologiczny ktory zawiera jedynie numer/nazwe detalu...przebieg operacji...narzedzia..parametry tez sie umieszcza wiercenia jak i katalogowanie.. chetnie Cie zapoznam z tym.
zas co do samegow iercenia to głownie bazowac trzeba na doswiadczeniu i tym do czego otwor ma słuzyc i jaka dokładnosc jest zalozona....bo rownie dobrze mozna naputktowac i wiercic fi 40 za jednym przejsciem zaleznie do grubosci materiału... oczywiscie moge podac kilka uwag w tej dziedzinie ale to juz decyzja nalezy do Panstwa


Autor tematu
_barti_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 28 sty 2007, 17:53
Lokalizacja: poznań

#4

Post napisał: _barti_ » 16 maja 2015, 18:35

Kolejne pytanie co do frezowania stali (różne operacje) kiedy frezujemy na sucho a kiedy używamy chłodziwa?
Przeczytałem gdzieś że np. planowanie zgrubne robimy na sucho a do wykańczającego włączamy chłodzenie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”