Patent na zastąpienie 2 wężyków gumowych połączeniami stałym

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Patent na zastąpienie 2 wężyków gumowych połączeniami stałym

#1

Post napisał: etet100 » 10 paź 2014, 10:00

Witam. Temat ogólnie nie do końca związany z cnc ale z obróbką metali pewnie pośrednio tak.

Mam takie 2 problemy (podobne):

Bateria firmy ferrro ma podłączenie do ciepłej i zimnej wody za pomocą wężyków. Ich końcówki wyglądają tak:




Z jednej strony gwint zewnętrzny który wygląda mi na M10x1, z drugiej strony nakrętka 3/8 cala. Za tym m10 jak widać jest zagłębienie na uszczelkę i coś co tą uszczelkę dociska. Czy ma ktoś pomysł jak zrobić rurkę którą pozwoli wyeliminować wężyk ? Czyli rurka z jednej strony z tym gwintem M10 a z drugiej z nakrętką 3/8 (obracaną jak w tym wężyku). Rewelacyjnie by było gdyby to się dało zrobić z czegoś co pozwoli taką rurkę lekko wyprofilować (wiem, że są takie miedziane które da się wyginać).

Szukam rozwiązania PEWNEGO, niekoniecznie maksymalnie taniego. Boje się tych wężyków bo mają być za wanną która jest bardzo trudna w demontażu.

I drugi problem:

Wężyk który na końcach ma nakrętki 1/2 cala chcę zastąpić kawałkiem rurki ze stali nierdzewnej. Musi to być jak najmniejszy odcinek. Co najmniej jedna z tych nakrętek musi być luzem (obracać się) bo inaczej tego nie przykręcę. To ma być połączenie baterii prysznicowej z kolumną prysznicową. Gwinty są w 1 osi i odległość między nimi mogę ustawić od prawie 0 do 10 cm. Tu jakość połączenie również oczywiście jest ważna ale nie krytyczna. W grę wchodzi także bardzo krótki wężyk ale wątpie żeby ktoś produkował węzyki poniżej 10 cm.

Czy jest szansa coś takiego kupić (wątpię) lub zrobić ?



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 10 paź 2014, 11:09

Kolego nie możesz "miedzią" lutowaną na twardo podjechać jeszcze bliżej aby pominąć te wszystkie wężyki? Albo polutować z kształtek to co chcesz, połączyć za wanną śrubunkiem. Daj jakieś fotki czy coś miejsca gdzie to ma być zamontowane to może jest lepsze rozwiązanie.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#3

Post napisał: etet100 » 10 paź 2014, 11:21

Zdjęcie mam ale nie dam bo się zaczniecie czepiać innych rzeczy a ja nie mam zamiaru na czwarty rok tego remontu przeciągać. Tam nie ma żadnej miedzi tylko zgrzewane rury z tworzywa i na końcu zaworek. Do tego zaworka przykręcony jest w tej chwili wężyk z końcówką 3/8.

A zresztą weźcie sobie zdjęcie:



I tak wiem, że wszystko źle i mieszkanie lepiej zaorać.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 10 paź 2014, 11:55

Kolego weź instalatora i ci to z kształtek poskleja i półśrubunków, dotnie na wymiar wąż plastykowy. Pozbędziesz się wężyków, takie jest moje zdanie
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#5

Post napisał: etet100 » 10 paź 2014, 12:26

Ależ ja mam instalatora, który twierdzi, że rozmawiał już z wszelkimi specjalistami na ten temat i nikt niczego nie wymyślił. Oczywiście większość pewnie teraz stwierdzi, że widocznie mam złego instalatora. Takie uwagi pozostawiam jakby co bez komentarza.

Tymi plastikowymi rurkami nie da się podjechać blisko bo przy samej baterii są obok siebie 3 metalowe rurki z których jedna widoczna jest na zdjęciu. Trzeba się czymś odsunąć od baterii i wpiąć do zaworu.

To jest prawie na pewno ta bateria:

http://baterieferro.pl/p68,bateria-wann ... orowa.html

Dla mnie tak średnio widać jak to wygląda ale znalazłem innych zdjęć.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#6

Post napisał: zibi » 10 paź 2014, 13:13

Ja bym robił tak:
Wywalam węże których nie chce. Robię miedziane gałązki do podłączenia od góry do baterii a od dołu do zaworów, rurki są z zapasem. Gdzieś w przestrzeni wszystko mi się potyka. Daję tam śrubunek. Wszystko lutuję. Aby zdemontować co praktycznie nigdy może nie być potrzebne rozkręcasz śrubunki.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 10 paź 2014, 18:09

Posłuchaj kolegi zibiego, bo Ci dobrze radzi. A "instalatora" zmień, a najlepiej pogoń i zrób sam, bo to patałach, podobnie jak jego znajomi "specjaliści".
Takie połączenie to pierwszy lepszy zawodowy hydraulik robi bez wężyków (słuszna decyzja) jedną ręką dłubiąc w nosie.

P.S.
Są też gotowe rurki (ładne, chromowane) z przyłączem dolnym do baterii (GZ) z jednej strony, i systemem przyłączenia na 1/2 albo 3/8 cala z drugiej strony. Polega to na tym, że rurkę z GZ obcina się na potrzebną długość i nic się nie lutuje a uszczelnieniem jest dławnica. Ale to jest rozwiązanie "estetyczne", na które w Twoim przypadku nie warto się wysilać.

P.S.
Warto skończyć remont zanim trzeba będzie wszystko rozwalić bo się bateria posypie ze starości ;)
Ostatnio zmieniony 10 paź 2014, 20:11 przez mc2kwacz, łącznie zmieniany 1 raz.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#8

Post napisał: jacek-1210 » 10 paź 2014, 19:03

Problem może być z nyplami M10x1 na rurkę miedzianą - te które są powszechnie dostępne są calowe - może trzeba będzie przejść się do tokarza żeby takie z miedzi utoczył. A reszta jak piszą: rurka, śrubunek z wyjściem 3/8" , polutować i już. W oryginale na nyplu jest oring, ale można to na taśmę teflonową itp. wkręcić
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#9

Post napisał: sajgon » 10 paź 2014, 21:41

Np. takim systemem połączysz ,ale przejście z M10x1 będziesz musiał dorobić bo ciężko będzie dostać taką wkrętkę

http://www.leroymerlin.pl/porady/budowa ... l1424.html

http://moskal.pl/systemy-instalacyjne/r ... ecane.html

http://www.pneumat.com.pl/zlacza_skreca ... iedzianych - te są niby do pneumatyki ale podejrzewam że na wodzie też dadzą rade.

Generalnie nie jest to skomplikowane ,kiedyś trafiłem nawet na zawory z przyłączem skręcanym zaciskowym dostosowanym do rurek fi10. (chromowanych)
Pozdrawiam , Michał. ;)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”