Skomplikowany kształty brył na frezarce 3 osiowej

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
sonicblack
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 117
Rejestracja: 03 lip 2008, 18:32
Lokalizacja: Polska

Skomplikowany kształty brył na frezarce 3 osiowej

#1

Post napisał: sonicblack » 22 lis 2013, 11:08

Witam kolegów,

Moje pytanie sprowadza się do wykonania elementu z załącznika lub podobnych o skomplikowanych kształtach np. misy itp. na frezarce 3 osiowej.

Czy zamodelowanie bryły 3D w CAD można zaimportować do ArtCama Pro ewentualnie innego programu ( jakiego?) który temu sprosta i podzielić to tak aby obróbka wspomnianego elementu odbywała się w dwojaki sposób.
To znaczy frezowanie części górnej oraz przekręcenie materiału i frezowanie części dolnej.

Czy artcam się nadaje do tego typu rzeczy czy tylko do płaskorzeźb typowo płaskich oraz czy można stworzyć w artcam podobne rzeczy bez konieczności używania Cada.

Co z mocowaniem, stół podciśeniowy odpada, łapy i klejenie również

Dodam że element ma około 5 - 8 mm grubości i jest średnicy 400 mm wysokość 40 mm

Chyba, że istnieje inny łatwiejszy sposób a by uzyskać zakładany kształt.

Jest to dla mnie zagwostka i potrzebuje porady bardziej doświadczonych.

Pozdrawiam
Załączniki
1.png



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Skomplikowany kształty brył na frezarce 3 osiowej

#2

Post napisał: lajosz » 22 lis 2013, 16:01

sonicblack pisze:Czy zamodelowanie bryły 3D w CAD można zaimportować do ArtCama Pro
Można.
Wystarczy, że wyeksportujesz bryłę jako .STL
Takiego STL-a spokojnie ładujesz do Artcama.
sonicblack pisze:ewentualnie innego programu ( jakiego?)
Każdego który obsługuje pliki STL.
Jednak żeby za różowo nie było, to taki Artcam pracuje nie w pełnym 3D, a 2.5D.
Po prostu jest jakby dedykowany do maszyn 3-osiowych, gdzie pełnego 3D i tak nie obrobisz, no chyba, że chodzi o bryłę obrotową, to Artcam obsługuje coś takiego.
sonicblack pisze:który temu sprosta i podzielić to tak aby obróbka wspomnianego elementu odbywała się w dwojaki sposób.
To znaczy frezowanie części górnej oraz przekręcenie materiału i frezowanie części dolnej.
Większość CAM-ów spokojnie to wykona.
Artcam na pewno, ale nie odbędzie się to z automatu, czyli trzeba samemu stworzyć jakby drugą stronę i dopiero obrabiać
Vectric Aspire (konkurencja dla Artcama) również , z tym, że tu jest nieco łatwiej bo przy imporcie pełnej bryły 3D masz możliwość od razu stworzenia dwóch połówek, czyli górnej i dolnej.
sonicblack pisze:Czy artcam się nadaje do tego typu rzeczy czy tylko do płaskorzeźb typowo płaskich
Wydaje mnie się, że chyba wyżej wyjaśniłem.
sonicblack pisze:oraz czy można stworzyć w artcam podobne rzeczy bez konieczności używania Cada.
Spokojnie można i w większości przypadków jest znacznie łatwiej niż w CAD-zie.

Obrazek
sonicblack pisze:Co z mocowaniem, stół podciśeniowy odpada, łapy i klejenie również
No to jak inaczej chcesz to zamocować ? (może wkrętami ?)
sonicblack pisze:Dodam że element ma około 5 - 8 mm grubości i jest średnicy 400 mm wysokość 40 mm
No to może być kłopot, bo o ile jedną stronę zrobisz bezproblemowo, to już po odwróceniu może być kłopot ze sztywnością , ale dać się da, tylko obróbka drugiej strony może trwać dłużej.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 25 lis 2013, 08:13

Nie znam Art-cama i dlatego nie będę się wypowiadał na jego temat. Większość brył tego typu da się obrobić na frezarkach 3 osiowych a obróbkę programować na dowolnych Cam-ach 3 osiowych na podstawie plików modelowanych w dowolnych Cad-ach. Używa się w tym celu plików pośrednich typu igs lub stp itd. Format stl jest raczej używany do plików przy skanowaniu brył. Oczywiście w jednych programach będzie to szybciej i łatwiej szło niż w innych. Największym problemem będzie tak jak pisał przedmówca zamocowanie detalu do obrobienia 2 strony na frezarce. Występują 3 problemy:
1. Sam sposób zamocowania - do krążków czy kształtów typu miska wygodny jest uchwyt tokarski
2. Zabazowanie odwróconego detalu
3. Do tego z powodu małej grubości i skłonności do wpadania w drgania, sama obróbka 2 strony może być upierdliwa co już pisano.
Często żeby móc zamocować i zabazować odwrócony detal trzeba zostawić naddatki odcinane po obróbce, przemocować kilka razy łapy, czy jak napisał Lajosz wstawić jakieś otworki technologiczne do nagwintowania. Wszystko zależy od detalu.
Co do Art-cama, wydaje mi się, że to program dedykowany do reliefów, płaskorzeźb itd, bryły jak u ciebie to raczej domena klasycznych Camów. No ale nie znam Art-cama i mogę się mylić.


Autor tematu
sonicblack
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 117
Rejestracja: 03 lip 2008, 18:32
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: sonicblack » 25 lis 2013, 13:53

Dzięki za odpowiedź koledzy. Właśnie z mocowaniem jest największy problem, ale jakoś sobie z tym poradzę. Co do ArtCama to jest wszystko fajnie ale w wersji pro jest cholernie drogi. Znacie może coś tańszego? albo inny CAD nie koniecznie do płaskorzeźb, a może jest coś darmowego? :)


sbs
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:11
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: sbs » 25 lis 2013, 20:20

Kiedyś przerabiałem podobny problem obróbki na dwie strony .
Rozwiązałem to tak że obrobiłem jedną stronę , następnie wykonałem ,,negatyw ,,i na nim zamocowałem element do obróbki drugiej strony . Więcej roboty ale mocowanie i obróbka bez problemu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”