Korekcja średnicy narzędzia w Mach 3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Korekcja średnicy narzędzia w Mach 3

#1

Post napisał: ambrosius » 25 sty 2013, 20:18

Witam, pierwszy raz mam taki problem. Wysłałem frezy spiralne fi12 do producenta na ostrzenie, wróciły, jednak mają mniejszą średnicę np. 11.85

Używałem do tej pory sporadycznie długości narzędzia, dopisywałem magazynie narzędzi na + albo - w zależności co chciałem uzyskać. Nigdy nie korygowałem średnicy. Zastanawiam się czy mach 3, nie pogubi się i w dobrą stronę tą korektę wykona, załóżmy że nie są to proste wycinania a frezowania współbieżnie oraz przeciwbieżnie wykonywane na osi obrotowej chociażby takiego modeluObrazek

gdzie ściany boczne są frezowane bokiem, rowki czołem... i czy się Mach nie pomyli wtedy?


dziękuję za odpowiedzi.....



Tagi:


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#2

Post napisał: wieslawbarek » 25 sty 2013, 21:47

Jakos wątpię że taki program można napisać bez Cam a to hyba tam deklarujesz średnicę narzędzia a program jedzie po sciezce przygotowanej a normalnie Mach reaguje na zmianę średnicy narzędzia napisanym w Machowym edytorze tekstu no i w offsetach narzedzi to musi być uwzględnione i wywołane właściwe narzędzie .


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: ambrosius » 25 sty 2013, 22:16

Oczywiście program jest z Cam'a, tylko że otrzymuję już gotowy g-kod od tej firmy na konkretne narzędzie np. fi-12, frez po ostrzeniu jest 11.85 i nie wiem czy jak się tam wpisze w macha tą korektę to czy dobrze to zadziała...... długość narzędzia działa, bo jak chciałem aby robiło głębiej niż zaprogramowane to dopisałem tam i działało.

Przeliczanie tych ścieżek dla każdego narzędzia jest szczerze mówiąc mało wygodne, zważając ze są to dość skomplikowane obróbki.

wolał bym dokonać tylko korekty narzędzia najlepiej w machu...


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#4

Post napisał: wieslawbarek » 25 sty 2013, 22:32

Az taki szpec to ja nie jestem ale według mnie Pane to se neda musisz podać firmie generującej Cam sredicę freza no bo można by spróbować wpisać na początku g 41 albo g42 zależy od kierunku obróbki no i jako średnicę wpisać różnicę w wymiarze freza a no i jeszcze w Z

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 25 sty 2013, 22:38

g41/g42 robisz sobie w camie włącznie z srednicą freza a w machu puszczasz na g40 i to pojdzie bez problemu
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: ambrosius » 25 sty 2013, 22:40

Długość załatwia czujnik narzędzia.....tylko ta korekta.... boje się tego że dla jednego modelu może się okazać ze działa, a jak w innym dokona korekty odwrotnie, to do gorszy rezultat wyjdzie niż bez żadnej korekty...
g41/g42 robisz sobie w camie włącznie z srednicą freza a w machu puszczasz na g40 i to pojdzie bez problemu
rozumiem że w Cam powinien w zależności czy frezowany detal ma z lewej strony czy z prawej włączyć odpowiedni G41 lub G42, czy tak?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 22:59 przez ambrosius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 25 sty 2013, 22:54

no ja tylko mastercama znam perfect i w tym rozwiązaniu jak wyzej napisalem działa, rbilem niedawno kontury w aluminium i tak własnie to poszlo i wymiary się zgadzają
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: pasierbo » 25 sty 2013, 23:35

Program musi być napisany po korekcji albo dla frezu 11,85 (czy jaki tam masz) a pewnie dostajesz z firmy bez korekcji tylko na frez nominalny fi12. Z dopisywaniem g41 albo g 42 bym nie ryzykował. Ściezka wygenerowana z camu nie zawsze idzie po obrysie detalu w jedna strone. Frez co zeta moze zmieniac kierunek i wtedy zamiast odsunąć od detalu bedzie sie do niego przysuwał. A to że frezy po ostrzeniu sa mniejsze to norma. nie ma cudów.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2013, 10:33 przez pasierbo, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 25 sty 2013, 23:40

ja najpierw robie symulację na sucho nad materiałem zeby sprawdzic czy wszystko gra, zazwyczaj nie spotkalem się z problemami tego typu.
w came kontur zazwyczaj robimy z zewnatrz dla danej srednicy freza w machu nie trzeba ustawiac tabelki z narzedziami, wystarczy puscic to po g40 z T0 jako zero, cam ma zadbac o ekwidystansę i to działa, w obrobce parametrycznej przy 3 osiach podobnie, więc nie wiem nad czym się tu rozwodzić
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#10

Post napisał: dziabi3 » 26 sty 2013, 00:28

W mastercamie nazywa sie to "kompensacja średnicy narzedzia komputer"

podajesz w właściwościach średnicę i wio

Możesz też włączyć w mastercamie "kompensacja promienia narzędzia maszyna" i wtedy mastercam w odpowiednich miejscach g kodu włącza g 41 i g42 w zależności od kierunku pracy maszyny , oczyiście odpowiedni preparuje ścieżkę narzędzia w newralgicznych punktach przejściowych tzn z scierzki kompensowanej w nie kompensowaną

MACH 3 w wersji frezarko wej ma bardzo dobrze zrealizowaną kompensacje narzędzia
można nawet wpisywać w okienko od średnicy narzędzia wartość korekty np poprawianego otworu, tylko scierzka narzędzia musi być odpowiedni napisana lub wygenerowana

polecam materiały zawarte na stronie art softu

Podsumowując nie masz szans aby włączyć kompensacje w machu i odpalić plik generowany dla scierzki kompensowanej przez komputer , poprostu w tym kodzie nie bedzie powstawianych g 41 i g42

poproś o drugi kod na średnice po ostrzeniu

i proszę nie mówić że inne sterownia mają inaczej bo nie mają , no chyba że cam wbudowany w sterownik
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”