Serwo Modelarskie SCARA

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
Michal_K
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: gdynia

Serwo Modelarskie SCARA

#1

Post napisał: Michal_K » 12 lut 2007, 16:52

Witam serdecznie !!
Mam pewnien problem dotyczacy serwomechanizmu modelarskiego. Otoz zajmuje sie budowa manipulatora typu SCARA i do tego celu potrzebuje serwomechanizmow o obrocie powyzej 180* najlepiej takie o wychyleniu 120* prawo-lewo. Czy jest ktos kto zna moze konkretny model takiego serwa najlepiej o obrocie 360* ale moze byc 240* jak takie istnieje:)?? Dodatkowo zalezy mi na plynnosci obrotu tzn slyszalem ze sa serwa 360* ale obrot dokonuje sie skokowo powyzej 1500us nastepuje przeskok a zalezy mi nardzo na plynnej zmianie polozenia orczyku ??.
Dodatkowa istaotna cecha takiego serwa jest duzy moment zalezy mi na takim ok 20kg/cm moze byc wiecej:)

Zalezy mi na czasie!!

Dziekuje wszystkim za pomoc i Pozdrawiam !



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 13 lut 2007, 11:32

Takie serwo możesz sobie spreparować sam, jeśli nie uda się kupić.
Pierwszy krok to rozmontowanie typowego mechanizmu. Górna pokrywka (od orczyka) zawiera specjalny kanał zapobiegający obrotowi większemu, niż pozwala na to konstrukcja potencjometru. Trzeba to zlikwidować. Prawdopodobnie na osi orczyka, nad kołem zębatym jest "ząb", który trzeba obciąć (uważaj na opiłki by nie dostały się do przekładni). Teraz odlutuj i wymontuj potencjometr. Niektóre mechanizmy posiadają potencjometr stanowiący integralną część chassis serwa, wówczas jego odzyskanie nie będzie możliwe i trzeba kupić nowy, obrotowy o rezystancji 4,7kΩ (lub innej, jak orginalny). W razie pozostawienia potencjometru w mechaniźnie należy zadbać o to by mógł kręcić się 360° wokół swojej osi.
Do orczyka trzeba zamontować kółko zębate, natomiast na oś potencjometru drugie ale o ilości zębów ok. połowę mniejszej, co pozwoli uzyskać odpowiedni zakres obrotu. Oczywiście przewody trzeba zmienić na dłuższe. Dobierając przełożenie można zmieniać kąt obrotu orczyka w szerokich granicach. Ani zewnętrzne koło zębate orczyka, ani potencjometr nie muszą być zaistalowane na obudowie serwa. Można zrobić to w dowolnym punkcie układu ale należy pamiętać o minimalizacji luzów przekładni. Jeszcze jedno. Przekładnia odwraca bieg potencjometru. By osiągnąć sprzężenie zwrotne potencjometr wyprowadzony na zewnątrz trzeba wlutować odwrotnie tzn. zamienić miejscami końcówki skrajne, środkowa zostaje.


Autor tematu
Michal_K
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: gdynia

#3

Post napisał: Michal_K » 13 lut 2007, 13:48

Leoo pisze:Takie serwo możesz sobie spreparować sam, jeśli nie uda się kupić.
Pierwszy krok to rozmontowanie typowego mechanizmu. Górna pokrywka (od orczyka) zawiera specjalny kanał zapobiegający obrotowi większemu, niż pozwala na to konstrukcja potencjometru. Trzeba to zlikwidować. Prawdopodobnie na osi orczyka, nad kołem zębatym jest "ząb", który trzeba obciąć (uważaj na opiłki by nie dostały się do przekładni). Teraz odlutuj i wymontuj potencjometr. Niektóre mechanizmy posiadają potencjometr stanowiący integralną część chassis serwa, wówczas jego odzyskanie nie będzie możliwe i trzeba kupić nowy, obrotowy o rezystancji 4,7kΩ (lub innej, jak orginalny). W razie pozostawienia potencjometru w mechaniźnie należy zadbać o to by mógł kręcić się 360° wokół swojej osi.
Do orczyka trzeba zamontować kółko zębate, natomiast na oś potencjometru drugie ale o ilości zębów ok. połowę mniejszej, co pozwoli uzyskać odpowiedni zakres obrotu. Oczywiście przewody trzeba zmienić na dłuższe. Dobierając przełożenie można zmieniać kąt obrotu orczyka w szerokich granicach. Ani zewnętrzne koło zębate orczyka, ani potencjometr nie muszą być zaistalowane na obudowie serwa. Można zrobić to w dowolnym punkcie układu ale należy pamiętać o minimalizacji luzów przekładni. Jeszcze jedno. Przekładnia odwraca bieg potencjometru. By osiągnąć sprzężenie zwrotne potencjometr wyprowadzony na zewnątrz trzeba wlutować odwrotnie tzn. zamienić miejscami końcówki skrajne, środkowa zostaje.


dzieki za pomoc !!
jest to dla mnie cenna informacja. jezeli nie znajde serwa 360* to pokusze sie o zrobienie tego co radzisz w poscie ..

pozdrawiam.

Ps. znalazlem serwo Hitec HS 785 HB niewiem czy ono sie nadaje moze macie jakies doswiadczenia z serwami WINDOWYMI

dzieki za informacje

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”