po czym poznac doswiadczonego CNC tokarza/frezera?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
EuroPlanit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2011, 10:47
Lokalizacja: Holandia

po czym poznac doswiadczonego CNC tokarza/frezera?

#1

Post napisał: EuroPlanit » 21 gru 2011, 11:33

Drodzy panowie, w odpowiedzi na ogloszenia o prace otrzymuje bardzo duzo zgloszen od wszelkiej masci cnc-tokarzy, frezerow itd. Na co musze zwracac uwage podczas selekcji?

Nasza firma wspolpracuje z duzymi i powaznymi zleceniodawcami zalezy nam wiec na znalezieniu jak najlepszych fachowcow w swojej specjalizacji. A z tego co widze to tokarz tokarzowi nierowny.

Z gory dziekuje za odpowiedzi i pomoc w tej kwestii.

Pozdrawiam, Agnieszka



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 21 gru 2011, 12:04


Nazwa zawodu:
Operator obrabiarek CNC


Opis zawodu:


Operator obrabiarek sterowanych numerycznie (obrabiarek CNC) to osoba o uniwersalnych kwalifikacjach zawodowych. Posiada szeroki zasób wiedzy i umiejętności uprawniających do obsługi obrabiarek skrawających sterowanych numerycznie. W zależności od poziomu kwalifikacji zawodowych operator wykonuje czynności podstawowe, polegające na uruchamianiu, kontrolowaniu przebiegu obróbki i zatrzymaniu obrabiarki sterowanej numerycznie, jak również czynności złożone. Do czynności złożonych należy zaliczyć: kontrolę i analizę jakości wykonanej obróbki, wprowadzanie korekt dotyczących parametrów obróbki, ustawianie narzędzi w magazynie obrabiarki, programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie, wprowadzenie korekt w zakresie poprawy cech wykonywanego wyrobu.
Kolejna grupa zadań wykonywanych przez operatora obrabiarek sterowanych numerycznie wykonywana jest na stanowisku ustawiacza obrabiarek CNC. Na tym stanowisku pracy operator dobiera narzędzia skrawające oraz oprzyrządowanie obrabiarek, w oparciu o otrzymaną dokumentację, mocuje narzędzia i oprzyrządowanie na obrabiarkach, wprowadza dane narzędzi oraz parametry skrawania do sterownika obrabiarki, dokonuje analizy zużycia ostrza narzędzia skrawającego oraz wymienia je na nowe.
Programista obrabiarek sterowanych numerycznie to kolejne typowe stanowisko pracy operatora obrabiarek CNC. Na tym stanowisku operator wykonuje szkice prostych detali oraz określa kolejność operacji i zabiegów procesów technologicznych dotyczących obrabianych przedmiotów, opracowuje technologię obróbki metali i tworzyw sztucznych na podstawie przedstawionych rysunków oraz szkiców detali, jednocześnie – wykorzystując informacje z poradników i norm – opracowuje programy obróbki na podstawie procesu technologicznego, modyfikuje istniejące programy, wczytuje je do sterownika obrabiarki oraz testuje programy na obrabiarce. W pracy na tym stanowisku operator korzysta z programów narzędziowych obsługiwanych przez komputer PC.
Dodatkowo operator obrabiarek sterowanych numerycznie powinien posiadać wiedzę z zakresu szacowania i obliczania kosztów związanych z realizacją procesu technologicznego obróbki, co pozwoli mu podjąć działalność gospodarczą w ramach samozatrudnienia.
Operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie pracują wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, ogrzewanych, dobrze oświetlonych i wentylowanych. Natomiast programiści obrabiarek sterowanych numerycznie pracują w pomieszczeniach biurowych, wyposażonych w stanowiska komputerowe.
Bezpieczeństwo pracy operatora zależy od prawidłowego przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. podczas obsługi maszyn i urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania zasad bhp podczas czynności ustawczych oraz podczas procesu obróbki. Ewentualnym zagrożeniom podczas pracy można zapobiec stosując prawidłowe ubranie robocze i wyposażenie ochrony osobistej. Praca operatora obrabiarek sterowanych numerycznie nie stwarza zagrożeń chorobowych.
Operator obrabiarek sterowanych numerycznie pracuje indywidualnie. Operatorzy z podstawowymi kwalifikacjami pracują raczej w średnich i dużych zakładach przemysłowych i kontaktują się jedynie ze współpracownikami. Operatorzy o wyższym poziomie kwalifikacji pracują w małych zakładach pracy, których często są właścicielami lub współwłaścicielami – kontaktują się dodatkowo ze zleceniodawcami usług i odbiorcami wyrobów. W małych firmach operatorzy i programiści obrabiarek CNC mogą pracować jako brygadziści i mistrzowie zarządzając grupą pracowników.

źródło; Internet
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
EuroPlanit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2011, 10:47
Lokalizacja: Holandia

#3

Post napisał: EuroPlanit » 21 gru 2011, 12:13

Dziekuje za reakcje.
Teoretycznie wiem czym te osoby sie zajmuja. Bardziej chodzilo mi na przyklad o wyksztalcenie, ktore taka osoba musi posiadac. Czy kurs operatorow tokarek cnc fanuc jest na przyklad wystarczajacy, czy konieczne jest wyksztalcenie srednie, wyzsze itd.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 21 gru 2011, 12:45

EuroPlanit pisze:Dziekuje za reakcje.
Teoretycznie wiem czym te osoby sie zajmuja. Bardziej chodzilo mi na przyklad o wyksztalcenie, ktore taka osoba musi posiadac. Czy kurs operatorow tokarek cnc fanuc jest na przyklad wystarczajacy, czy konieczne jest wyksztalcenie srednie, wyzsze itd.
Ja jestem po zasadniczej zawodowej :smile: i obsługę obrabiarek Haas , oraz programów CAD/CAM opanowałem na poziomie zadowalającym.*

* - ... mnie przynajmniej.
Kurs operatorów/ programistów CNC także ukończyłem.

p.s.
Brać pod uwagę;
1. Staż.
2. Umiejętność programowania z G- kodów.
3. Umiejętność posługiwania się programami CAD/CAM.
4. Znajomość rysunku technicznego.
5. Wykształcenie , odbyte kursy , itd.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
EuroPlanit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2011, 10:47
Lokalizacja: Holandia

#5

Post napisał: EuroPlanit » 21 gru 2011, 12:51

Drogi Wzorze, czy moglbys mi cos wiecej napisac o tych g-kodach?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 21 gru 2011, 13:13

EuroPlanit pisze:Drogi Wzorze, czy moglbys mi cos wiecej napisac o tych g-kodach?
W obróbce CNC istnieją systemy sterowania takie jak;
1. Heidenhain
2. Fanuc
3. Sinumeric
4. Haas
5. Mazak
6. Mitsubishi
7. Mazatrol

Dobrze wyszkolony operator - programista przynajmniej jeden z tych systemów * ma w głowie.

* - przeważnie jest to ten , na którym pracują obrabiarki przez niego obsługiwane.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#7

Post napisał: Majster70 » 21 gru 2011, 14:12

Drogi łowco głów EuroPlanit, dobrego tokarza, FREZERA itd poznasz po jego pracach. Myślę, że zza biurka, jedynie na podstawie papierów możesz dokonać jedynie wstępnej selekcji. Bardzo wiele zależy od tego co wymaga zatrudniający. Co innego będzie wymagał w narzędziowni, a co innego na produkcji.
EuroPlanit pisze:czy moglbys mi cos wiecej napisac o tych g-kodach?
G-kody to trochę taki relikt starych czasów, podobnie jak DOS w systemach operacyjnych, sprzed czasów windowsów. G-kody, mają taką zaletę, że są zaimplementowane na prawie wszystkich sterowaniach, sterowania sprzed kilkunastu lat używały tylko G-kodów (ISO). Ale nowe systemy mają swoje udogodnienia (swoje języki, nakładki graficzne czy co tam jeszcze) które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę, są do obrabiarki bardzo dobrze dopasowane przez producenta obrabiarki (nie myl z producentem sterowania). Najpopularniejsze z nich moim zdaniem to Siemens, Fanuc i Haidenhain.
Has - producent obrabiarek stosuje np sterowania kompatybilne z Fanuc, Mazak - Mazatrole które produkuje zdaje się że Mitsubishi pod tą marką, itd, itp.


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#8

Post napisał: bob35 » 21 gru 2011, 16:32

Ten co się ceni dużo umie nie szuka u pośrednika bo ma pracę . W tej chwili fachowcy są podkupywani.
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Autor tematu
EuroPlanit
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2011, 10:47
Lokalizacja: Holandia

#9

Post napisał: EuroPlanit » 21 gru 2011, 16:54

Panowie, dziekuje za reakcje (szczegolnie Wzorowi i Majstrowi).
Jesli chodzi o komentarz Boba, to w zyciu roznie bywa. Czasami warto skorzystac z posrednika pracy, aby dostac sie do firmy, ktora w pierwszej kolejnosci przyjmuje kandydatow tylko przez biuro, aby po okresie wstepnym zaproponowac mu staly kontrakt. Mam w tej chwili dwie oferty z duzych firm, ktore zajmuja sie unikatowymi projektami.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 21 gru 2011, 20:56

Powiem krótko, żeby ocenić człowieka, trzeba mieć podstawowe rozeznanie w dziedzinie, w której człowieka się ocenia. Przyznam, że ja nie umiałbym ocenić np. dobrego farmaceuty. A jeśli już trzeba kogoś oceniać, to polecam czepiać się szczegółów.

W jakich firmach pracował i u kogo to można sprawdzić. Inaczej, do kogo można zadzwonić, żeby potwierdził umiejętności danego człowieka (właściciel firmy, kierownik itp.). Sam pracowałem w kilku firmach i na takie pytanie odpowiedziałbym bez wahania. Z każdej firmy starałem się odejść w zgodzie z pracodawcą, a więc ja problemów nie mam, ale zdarzają się sporadycznie osoby, które poproszono o odejście, bo miały problem z alkoholem, lepkie ręce, dużą gębę, albo po prostu zbyt duże oczekiwania, w stosunku do wymagań. Stawiając pytanie o referencje automatycznie niektórzy mogą zrezygnować. Oczywiście, gdybyś miała zamiar dzwonić, to nie korzystaj z numerów telefonów, podanych przez osoby aplikujące.

Czasem ktoś ma pracę i może nie chcieć, by jego szefowie dowiedzieli się, że szuka innej pracy, ale wówczas można zaproponować bajeczkę w rodzaju: "Chciałabym się zorientować, czy pan Kowalski mógłby po godzinach pracy, ewentualnie w czasie urlopu przeszkolić u nas pracownika, jak pan myśli, da radę, bo on twierdzi, że dla niego to bułka z masłem, ale ja chcę się upewnić".

Powtarzam, skoro ty się nie znasz na obróbce na konkretnych maszynach, to jak inaczej ocenić człowieka, niż na podstawie tego, co o nim mówią inni?

Oczywiście taka procedura, to raczej na trudne, odpowiedzialne stanowiska. Na większość wystarczy, jeśli ktoś opisze, gdzie pracował, na jakich obrabiarkach (konkretne typy), z czym miał na tych obrabiarkach problemy, jakich narzędzi używał i jak była zorganizowana praca (był kierownik, programista, jaka była współpraca z konstruktorem?). Oczywiście pytanie o np. chłodzenie, jaki producent oleju do emulsji. I szczegóły, nazwy, czy praca zmianowa, czy na jedną zmianę, im więcej gościu potrafi powiedzieć czasem zabawnych rzeczy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie nauczył się tego na pamięć, ale po prostu w tym wszystkim uczestniczył.

Oczywiście podstawowe pytanie - a z jakimi konwencjonalnymi obrabiarkami miał do czynienia. Warto dać mu suwmiarkę (może być chińska za 10 zł) i poprosić o zmierzenie ołówka. Warto spytać, czy umie ręcznie naostrzyć wiertło.

Nie koncentrowałbym się na kodach G, czy instrukcjach maszyny, bo przyznam, że tych mało używanych ja też nie pamiętam. Głupotą byłoby pokazać gościowi cykl gwintowania w wydruku z sinumerika i kazać po kolei omawiać, co znaczą kolejne cyferki. W tych sprawach można zawsze zajrzeć do instrukcji, pomijając, że to się i tak w specjalnym oknie wpisuje i można po najechaniu to na maszynie obejrzeć.

Trochę o sobie - pracuję na obrabiarkach ze sterowaniem od lat osiemdziesiątych (zaczynałem na konwencjonalnych). Wszystkiego uczyłem się sam. Mam dość duże podstawy teoretyczne (szkoła), ale żadnego kursu nigdy nie skończyłem (w czasach, kiedy zaczynałem, w Polsce maszyny ze sterowaniem zaczynały się dopiero pojawiać). A teraz, jako dziadek (ale dalej pracujący), chcę czasem młodym pomóc. :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”