CNC - pierwsze starcie

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
yakhub
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 12 paź 2006, 19:16
Lokalizacja: Tarnów

CNC - pierwsze starcie

#1

Post napisał: yakhub » 12 paź 2006, 20:37

Na początek - witam wszystkich na forum. Czytam już od jakiegoś czasu, ale napisać odważyłem się dopiero teraz :).

Przymierzam się do budowy maszyny CNC - na razie ciężko powiedzieć, czy będzie to frezarka, grawerka, wiertarka, czy tylko ploter. Wszystko zależy od tego, na jak całość będzie precyzyjna, silna i sztywna. Zaznaczam, że budowa całości ma charakter wyłącznie rozrywkowo - edukacyjny - cokolwiek mi z tego wyjdzie, będę zadowolony, że coś mi się rusza :)

Konkretnie, założenia mam takie:
- konstrukcja MDF - bo parę mebli w życiu już wykonałem, i wiem, czego mogę się spodziewać po konstrukcji z płyt, a nie mam zielonego pojęcia o pracy w metalu.
- maksymalne wykorzystanie części ze starych drukarek
- szacując zebrane dotychczas materiały, pole pracy będzie miało wymiary ok. A3.
- oś x - ruchomy stół - na prowadnicach szufladowych
- oś y - na wałkach z drukarek
- niemal na pewno napęd na paskach, chociaż śruby mi chodzą po głowie (zwłaszcza na osi pionowej)

Moje pytania na chwilę obecną są następujące:
1. Jako prowadnice jednej z osi chciałbym wykorzystać wałki, które wyciągnąłem ze starej igłówki A3 (zaznaczam, że z całą pewnością nie kupię nic lepszego, a te wałki wyglądają mi bardzo porządnie) - pytanie - czy tuleje ślizgowe będę musiał do nich kupić, czy może da się coś wykonać we własnym zakresie? Jeśli tak, to jak i z czego?

2. Pewnie pytanie głupie, ale - czy ktoś próbował używać śrub metrycznych, zamiast trapezowych? Pytanie jeszcze głupsze - czy ktoś się bawił w odzysk śrub trapezowych z podnośników samochodowych?

3. W jaki sposób łączy się ze sobą ośki silników ze śrubami? Zaznaczam, że użycie profesjonalnych sprzęgieł nie wchodzi w grę.



Tagi:


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#2

Post napisał: Leszek_Z » 12 paź 2006, 20:53

Witaj
Najprostsze sprzęgła jakie widziałem to kawałek weżyka nałozony na wałek silnika i śrubę i zacisniety opaskami.Co do tulei na prowadnice to wydaje mi sie że brąz byłby odpowiedni.Myśle że w konstrukcji ,którą chcesz zrobić możesz zastosować śruby metryczne,lecz spowoduje to spowolnienie maszyny,ale na początek do testów sie nada.
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 12 paź 2006, 20:59

yakhub pisze:pytanie - czy tuleje ślizgowe będę musiał do nich kupić, czy może da się coś wykonać we własnym zakresie? Jeśli tak, to jak i z czego?
Tulejki mozes dac dorobic tokarzowi z brazu lub jakiegos tworzywa typu teflon , boramid itp
Zastanow sie nad lozyskami liniowymi koszt przy malej srednicy walka nieco wiekszy ale mysle ze warto.
yakhub pisze:2. Pewnie pytanie głupie, ale - czy ktoś próbował używać śrub metrycznych, zamiast trapezowych? Pytanie jeszcze głupsze - czy ktoś się bawił w odzysk śrub trapezowych z podnośników samochodowych?
Nie ma glupich pytan sa tylko glupie odpowiedzi :mrgreen: Pewnie ze tak , w konstrukcjach z plyt ludzie czesto stosuja metryczne sruby . Sruba z podnosnika do takiej konstrukcji jak twoja pewnie by sie nadala .
yakhub pisze:W jaki sposób łączy się ze sobą ośki silników ze śrubami? Zaznaczam, że użycie profesjonalnych sprzęgieł nie wchodzi w grę.
Zerknij tu napewno znajdziesz jakies fajne rozwiazanie . http://www.hobbycnc.hu/English.htm?Cach ... l=no-cache Ale chyba najprosciej to dac kawalek weza i dwie opaski zaciskowe.


Autor tematu
yakhub
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 12 paź 2006, 19:16
Lokalizacja: Tarnów

#4

Post napisał: yakhub » 12 paź 2006, 21:16

Na razie dziękuję za odpowiedzi. Będę wdzięczny za dalsze uwagi.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#5

Post napisał: gaspar » 12 paź 2006, 21:17

yakhub pisze:2. Pewnie pytanie głupie, ale - czy ktoś próbował używać śrub metrycznych, zamiast trapezowych? Pytanie jeszcze głupsze - czy ktoś się bawił w odzysk śrub trapezowych z podnośników samochodowych?
Mi to chodziło po głowie, jak zobaczyłem taką śrubę w podnosniku od mojego samochodu. Dodam, że nakrętka była z polimeru czyli całkiem to ciekawa pozycja.

Co do śrub metrycznych to słabo coś przeglądasz to forum, bo bardzo dużo amatorskich konstrukcji jest o nie oparte.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

Re: CNC - pierwsze starcie

#6

Post napisał: x » 12 paź 2006, 22:38

yakhub pisze:czy ktoś się bawił w odzysk śrub trapezowych z podnośników samochodowych?
A będziesz miał odpowiednią ilość nakrętek? Jak zepsujesz nakrętkę np. przy próbie kasowania luzu, albo Ci się zużyje, to kupienie/dorobienie nowej będzie bardziej problematyczne, niż przy śrubie metrycznej.


gregb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2006, 12:57
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: gregb » 05 lis 2006, 14:07

yakhub pisze:- oś x - ruchomy stół - na prowadnicach szufladowych
Mam niemiłe doświadczenia z prowadnicami szufladowymi. Zastosowałem je w modelu maszyny, który służył do testowania oprogramowania, które pisałem. Po wykonaniu ok 1000-2000 identycznych cykli przesuwu w punkcie zwrotu tworzyły się zagłębienia od kulek i prowadnica zaczeła się zacinać. W czasie testów przez kilka miesięcy "zużyłem" ok 10 prowadnic.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”