Numeracja rysunków technicznych

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Gimdi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 13 kwie 2011, 14:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Numeracja rysunków technicznych

#1

Post napisał: Gimdi » 28 cze 2011, 15:00

Mam prośbę o pomoc. Problem tkwi w numeracji rysunków technicznych. Opiszę problem:

Przyjąłem numeracje w takiej oto postaci:

AA-B-CC-DD, gdzie

AA- znak modelu
B- zespół
CCC-podzespół,
DD-numer części

Problem pojawił się przy częściach wspólnych dla różnych modeli. Te same części będą miały różne numeracje i staje się kłopotliwe to podczas np. składania zamówienia u podwykonawców.

Macie może patent na rozwiązanie tego problemu?



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: upadły_mnich » 28 cze 2011, 19:27

ten sam detal ma tę samą numerację. Jeśli występije na kilku złożeniówkach to operujesz raz przyjętym symbolem. Zawsze możesz na numeracji zespołu powołać się na nietypową numerację detalu i tak z wielu powodów jest łatwiej - a jeden z powodów sam podałeś.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1252
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#3

Post napisał: rc666 » 28 cze 2011, 19:48

Nie bardzo rozumiem w czym kłopot. Numer tej części pozostanie ten sam. Są to 2 ostatnie numerki. Szczegółowe informacje podaje się na rysunku złożeniowym w tabeli części jakie występują w tym produkcie. Jak tak robię.


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#4

Post napisał: mdg » 29 cze 2011, 07:58

rc666 pisze:Numer tej części pozostanie ten sam. Są to 2 ostatnie numerki. Szczegółowe informacje podaje się na rysunku złożeniowym w tabeli części jakie występują w tym produkcie. Jak tak robię.
Koledze chodziło o to, że w kilku projektach występuje ta sama część (np nietypowa podkładka), która dla każdego projektu będzie miała inny nr rysunku, bo zmienia się AA, B, CCC itd.
Ja, podobnie jak kol. upadły_mnich, powołuję w złożeniówce się na nr rys. wykonawczego jakiejś części nawet gdy występowała w poprzednim projekcie, żeby nie dublować rysunków detali.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


Autor tematu
Gimdi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 13 kwie 2011, 14:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#5

Post napisał: Gimdi » 29 cze 2011, 09:42

Tak właśnie miałem zamiar robić. Zapomniałem jednak wspomnieć na początku, że w firmie jest wdrożony SZJ ISO 9001 i tu powstał mój dylemat. Norma wymaga identyfikacji i identyfikalności wyrobu.

I teraz hipotetyczna sytuacja:

Mam tą samą część w rożnych modelach. Pracuję ona pod różnymi obciążeniami. Z biegiem czasu zauważyliśmy, że w jednym modelu należy dokonać zmiany części (a że jest to produkcja jednostkowa opłaca się nam wprowadzać zmiany tylko w jednym modelu). Indeks części (numeracja) wskazuję nam nieprawidłowy model i tu audytor może zacząć się czepiać :/

Jedynym chyba wyjściem pozostaje wprowadzić dodatkową numerację. Spotkaliście się może z takim problem?

Dzięki za pomoc.


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#6

Post napisał: mdg » 29 cze 2011, 12:26

Gimdi pisze:Spotkaliście się może z takim problem?
W takim przypadku wycofuje się powołany rysunek z innego projektu i wprowadza nowy (już z numerem aktualnego projektu) zmodyfikowany wg wskazań. Na złożeniówce też wtedy trzeba nanieść poprawkę (nowy nr rys.).
Gimdi pisze:w firmie jest wdrożony SZJ ISO 9001 i tu powstał mój dylemat. Norma wymaga identyfikacji i identyfikalności wyrobu.
Wg mnie to powinniście zrobić sobie wewnętrzną bazę detali wykorzystywanych do wielu projektów (tzw normalia). Wtedy możecie inaczej numerować rysunki tych elementów. W przypadku elektronicznego zarządzania dokumentacją, po wywołaniu nr rysunku części wspólnej dla kilku projektów, wyskakuje od razu lista projektów do których ta część została użyta.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1252
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#7

Post napisał: rc666 » 29 cze 2011, 12:53

Mam nadzieję że macie komputerową bazę danych bo jeśli nie to z tąd ten kłopot.
Myślę że kol. Gimdi chodzi o to aby patrząc na oznaczenie danej części wiadomo było skąd i do czego jest używana ale tak się nie da zrobić. Jest to sprawa wewnętrznej bazy danych.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Numeracja rysunków technicznych

#8

Post napisał: qqaz » 29 cze 2011, 16:33

Gimdi pisze:..
Przyjąłem numeracje w takiej oto postaci:

AA-B-CC-DD, gdzie

AA- znak modelu
B- zespół
CCC-podzespół,
DD-numer części

...
Zamiast AA wstaw XX - co oznacza że model czytamy z tabelki na rysunku a tam dowolnie już można opisywać wersje, ilości warianty


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: upadły_mnich » 29 cze 2011, 17:41

ja też mówie o ISO9001.
Gimdi pisze:Mam tą samą część w rożnych modelach. Pracuję ona pod różnymi obciążeniami. Z biegiem czasu zauważyliśmy, że w jednym modelu należy dokonać zmiany części (a że jest to produkcja jednostkowa opłaca się nam wprowadzać zmiany tylko w jednym modelu). Indeks części (numeracja) wskazuję nam nieprawidłowy model i tu audytor może zacząć się czepiać :/
Jeżeli zachodzi potrzeba zmiany na rysunku np materiału na lepszy czy dodaniu obróbki cieplnej itp to juz nie jest ten sam detal. Możesz go skopiować, skserować, przerysowac ale uwzgledniajac poprawki to juz nie ten sam detal. Dlatego w takim przypadku dajesz nową numerację.
Odnośnie gotowego detalu przerabianego: albo robisz rysunek z przeróbkami, detal ten traktując jako "półwyrób". Ten rys i detal oczywiście pod nową numeracją. Albo na złożeniówce dajesz informację np. "skrócić na...", lub "skrócić" i wymiar na rys.
Nie możesz mieć sytuacji, że pod jednym numerem funkcjonują 2 detale o zupełnie różnej wytrzymałości. Co będzie w magazynie jak zrobicie zapasy?
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”