Jak zmierzyc srednice stolu na wytaczarce

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

Jak zmierzyc srednice stolu na wytaczarce

#1

Post napisał: kostner » 15 lis 2010, 04:11

Witam

Mam problem z zycia wziety. Otoz potrzebuje zmierzyc w wytaczarce o przelotach ca. 1500 mm x 2000 mm srednice stolu. Dokladnie chodzi o okrag na ktorym zamocowana jest skala katowa pod stolem. Do dyspozycji mam odczyty na maszynie oraz czujnik(i) zegarowy. Pomiar musi byc dokladny powiedzmy do o,o5. Jezeli ktos ma pomysl na jakis przyrzad tez jestem zainteresowany. Moze jakis dalmierz laserowy lub cos w tym kierunku. Dla zobrazowania tak wyglada wytaczarka:

http://www.maszyneria.pl/1941,2792,foto.html

Przewaznie maja one stoly obrotowe, ktorych ustawienie katwoe jest ustalane za pomoca skali na okregu i wlasnie srednice tego okregu trzeba zmierzyc.

Pozdrawiam
Daniel


Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Tagi:


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#2

Post napisał: wieslawbarek » 15 lis 2010, 20:42

Kurcze se myslałem że bedzie z pięć pomysłów a tu nic no to moja rada jako że jest to stół obrotowy to nie ma problemu ustawić na środku stołu (obrotu )wałek o znanej dokładnej średnicy potem trzeba ustawić stół w osi do wrzeciona (choćby tak awanym dupolotem :mrgreen: )no a potem to już tylko dojechać na czujnik i odczytać wskazania Digitalanzeige

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 15 lis 2010, 23:09

Ja mam dwa pomysły . Pierwszy to przykleić czujnik zegarowy tak żeby dotykał tego okręgu . Przejechać osia o znana odległość i mamy trzy punkty z których możemy wyliczyć średnice . Drugi to zrobić taki przyrząd składający się z trzech listw/wałków . Znając wszystkie wymiary tego przyzadu i mierząc jaki daje rozstaw można tez policzyć średnicę tego okręgu . Szkice mam nadzieje ze wyjaśnią to o czym napisałem . Czy uda się uzyskać wymagana dokładność pomiaru to nie wiem . Wydaje mi się ze metoda kolegi wieslawbarek, chyba by była najdokładniejsza .
Załączniki
kolo 1.jpg
kolo 1.jpg (16.4 KiB) Przejrzano 1732 razy
kolo 2.jpg
kolo 2.jpg (7.98 KiB) Przejrzano 3162 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#4

Post napisał: kostner » 16 lis 2010, 23:06

Witam

Dzieki za ciekawe pomysly. Najlatwiejszy do realizacji i najdokladniejszy bedzie sposob Wieslawa. Trochu czasochlonne bedzie ustawienie walka na srodku stolu ale jak nikt nie bedzie mial lepszego pomyslu to powinno sie udac sposobem Wieslawa. Pierwszy pomysl skotiego tez jest niezly ale bede musial najpierw wyprobowac jego dokladnosc jezeli sie sprawdzi to bedzie super bo wtedy nie potrzeba dodatkowych przyrzadow. Z drugiej strony ostatnio mierzylem stol obrotowy gdzie z kazdej strony byl tylko kawalek skali odsloniety - to czyni taki pomiar niemozliwym. Drugi pomysl stwarza trudnosc w zmierzeniu odleglosci pomiedzy dwoma koncami listew. Zastanawialem sie tez nad pomiarem laserowym ale nie znalazlem nigdzie dalmierza dokladnego do 0,05 mm.

Dzieki za dotychczasowe pomysly i czekam na nastepne :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#5

Post napisał: olo_3 » 16 lis 2010, 23:27

kostner z taka dokładnością na średnicy 2000 jedynie mikrometr lub dobra suwmiarka
w każdym wypadku będzie drogo

pamiętaj ze chcesz 0.05 na 2-3m (czyli 1/2 grubości włosa)

prymitywna suwmiarkę zrobisz z listwy 3m wystarczy dodać 2 prowizoryczne zderzaki (np ze starej suwmiarki, ciężko się je wierci, wiec może od razu sobie jakieś Alu bloczki wyfrezuj i wstaw 2 kolki (kalibracja na jakim krążku kalibracyjnym) ) + dro

na zakończenie dodam ze te chińskie listwy maja gorsza tolerancje niż chcesz uzyskać - nie wierzysz, przyjedz udowodnię ci podobnie jak z punktem referencyjnym.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”