Pierwsze kroki do zostania programista/operatorem maszyn cnc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
konus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:28
Lokalizacja: Karczew

Pierwsze kroki do zostania programista/operatorem maszyn cnc

#1

Post napisał: konus » 31 sie 2010, 23:53

Witam forumowiczow

na wstepie chcialbym napisac ze nie mialem nigdy doczynienia z maszyna czy programem do cnc.
Pracuje w firmie ojca i chce on kupic frezarke cnc,nie jest to maly koszt dlatego zejdzie sie pewnie jeszcze z tym dosc dlugo, podobno mialbym ja obslugiwac i chcialbym zaczac nauke zagadnien zwiazanych z "CNC" Z tego co sie zorientowalem na forum jest to dosc duzy zakres wiedzy i szeroko pojmowane pojecie.

Prosilbym kogos po piersze o :
-napisanie jakie programy mi sa potrzebne, do czego sluzy kazdy z nich( czytalem cos o g-code, symulatorach itp. obecnie rysuje w Illustratorze mialem tez troche doczynienia z Autocadem na studiach ale to jest wiedza zerowa)
-od czego musze zaczac aby miec dobra podstawe do nauki programu jakie pojecia musze poznac itp.(zdaje sobie sprawe ze jest to ogrom informacji)
-linki z poradnikami do programow i tutoriale(nauczylem sie illustratora z tutkow wiec wiem ze sa one najlepszym sposobem na poznanie programu, no oczywiscie pomijajac praktyke)
-linki do tematow na forum i nie tylko

mam nadzieje ze znajdzie sie jakas dobra dusza i wprowadzi mnie w swiat obrobki CNC :)

pozdrawiam i licze na aktywnosc
[email protected]



Tagi:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: mdg » 01 wrz 2010, 07:46

Czytając twój post odniosłem wrażenie, że kolejny synalek tatusia prosi o pomoc we wprowadzeniu do świata abstrakcji.
To może ja najpierw zadam parę pytań, żeby się zorientować co wiesz na temat obróbki skrawaniem, bo widzę że po studiach twoja wiedza jest "zerowa".
1. Czy wiesz na czym polega frezowanie (dobór parametrów skrawania, narzędzi, rodzaje materiałów itp) ?
2. Czy wiesz jaką frezarkę ojciec chce kupić (ile osi, typ sterowania, itp) ?
3. Czy w firmie twojego ojca są jacyś fachowcy od obróbki skrawaniem, którzy będą cię tolerować i pomogą wprowadzić w tematy frezowania?
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#3

Post napisał: gigipawel » 01 wrz 2010, 08:27

Zrób sobie drewniaka i po majstruj na nim.
Będzie to połączenie praktyki z wiedzą.
Koszt takiej maszynki to zależnie od Twoich umiejętności i sprzętu jakim dysponujesz ale od 500 - do 1000 zł powinieneś się wyrobić.


CoCoN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:28
Lokalizacja: dolnośląskie

#4

Post napisał: CoCoN » 01 wrz 2010, 09:33

Drewno to szlachetny surowiec do obróbki.
Nie ma piękniejszego zapachu jak w warsztacie stolarskim.
Do produktów meblowych własnoróba wystarczy, chyba że chodzi o prestiż wobec klienta.
Obroty wrzeciona na pewno wyższe niż przy obróbce metali, jeżeli chłodziwo to powietrze; no i nie tak dynamicznie piorunem, bo dymek z drewna będzie i opalenie. Czy to będzie może maszyna laserkowa?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Pierwsze kroki do zostania programista/operatorem maszyn

#5

Post napisał: WZÓR » 01 wrz 2010, 12:39

konus pisze:... Z tego co sie zorientowalem na forum jest to dosc duzy zakres wiedzy i szeroko pojmowane pojecie....
Witam
... i dlatego na początek odpowiedz na pytania zadane przez kolegę mdg , a na pewno będzie można łatwiej odpowiedzieć na otwarty przez Ciebie temat.
gigipawel pisze:Zrób sobie drewniaka i po majstruj na nim....
CoCoN pisze: Drewno to szlachetny surowiec do obróbki....
Panowie - odnoszę wrażenie , że nie zrozumieliście autora tego tematu.... jaja sobie robicie? :mrgreen:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#6

Post napisał: marchru » 01 wrz 2010, 17:21

konus pisze:jakie programy
podejrzewam, w przeciwieństwie do poniektórych, że planujesz obrabiać metale. Programów jest wiele. Na pewno słyszałeś o podziale cad, cam, .... Żeby coś wykonać najpierw to projektujesz ( model ) (CAD) a następnie programujesz obróbkę (CAM). Możesz to robić w jenym lub dwóch programach, możnaby wiele o tym napisać. Jeśli racją jest, że nigdy nie miałeś kontaktu z maszyną czy programami cax to czeka cię wiele ciężkiej nauki. Tutoriale swoje ale np. ja uczyłem się 10 lat - technikum + studia. Chodzi mi w tym momencie o całą tematykę - czyli rysunek techniczny, pkm, wytrzymałość, cady camy itd. Nie wiem ile masz lat ani na jakim etapie edukacji. Także co się tyczy także funkcji operatora gwarantuje ci to, że sam się nie nauczysz. Kilka miesięcy musisz popracować w innej firmie i łapać doświadczenie. Wiele, prawie większości informacji nie wyczytasz ani nie znajdziesz, są po prostu wynikiem doświadzczenia i jedynym sposobem aby je zgromadzić jest fizyczne, naoczne obserwowanie i własnoręczne próby.
Jest na forum wiele tematów o programach, jeśli masz kupować orginalną wersję to podejrzewam, że krąg poszukiwań sporo się zawęzi. Do programu potrzebujesz postprocesor, który wygeneryje g kod (ISO) pod konkretną obrabiarkę z konkretnym układem sterowania. Jakie centra was interesują/ Od razu pasuje wybrać układ sterowania. Operator też nie nauczy się obsługiwać tego ukałdu z powietrza, pasuje szkolenie lub zatrudnienie kogoś na kilka miesięcy co by cię szkolił. Tak to jest z obróbką, że wiele rzeczy wychodzi w zależności od sytuacji ( projektu, materiału, itp) dlatego jak na hali nie będzie nikogo z doświadczeniem to macie spory przestój.
Dlatego napisz jaka produkcja was interesuje. Co do teroii obróbki materiałó metodą skrawania jest wiele książek ale trudno mi w tej chwili wskazać pozycję dla laika. Poszukam i wyśle ci mailem.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


maximax
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:38
Lokalizacja: NN

#7

Post napisał: maximax » 04 wrz 2010, 14:33

Tu są materiały i wiele rzeczy związanych z CNC

http://chomikuj.pl/maximax/CNC

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

cad

#8

Post napisał: tomolc » 05 wrz 2010, 10:49

Tak jak kolega wyżej wspomniał o procesie powstawania kodu ISO czyli CAD-CAM-ISO i w finale maszyna.
Jest to raczej mało logiczne aby operator maszyny wykonywał model potem generował ścieżkę narzędzia, uzbrajał maszynę, montował materiał myślał o zakupie narzędzi i materiału.
Raczej sam tego nie ogarniesz musi to robić technolog a operator dostaje program i myśli już tylko jak uniknąć kolizji.
Do tych wszystkich etapów potrzebne są programy.Podstawowy to CAD program gdzie na podstawie wykreślonego szkicu na danej płaszczyźnie robisz wyciągnięcia obroty przeciągnięcia i wiele innych funkcji.Następnie zapisujesz bryłę do odpowiedniego formatu i używasz następnego programu CAM.W CAM ustawiasz wszystkie funkcje niezbędne do wykonania detalu.Zaczynasz od ustalenia BLOCKFORM późnej miejsce 0,0 uzbrajasz magazyn i przypisujesz postprocesor. Jest to funkcja maszyny i programu w której to i maszyna i program CAM komunikują się między sobą.Aby jednak dojść do wygenerowania ścieżki narzędzia musisz wykonać wiele operacji programowych czyli do odpowiednich etapów przypisać odpowiednie parametry w zależności od obróbki 2.5D czy 3D
Myślę ze jeśli nigdy nie pracowałeś na CNC to będziesz potrzebował wiele czasu i nauki nim samodzielnie staniesz i z przysłowiowej łapy zaprogramujesz maszynę.
Jeśli chodzi o programy to jest ich wiele w zależności od ceny są na rynku już tanie programy CAD-CAM ale też mają ograniczenia.Zakup maszyny powinien być zrobiony przemyślenie i odpowiednio dopasowany do specyfiki zakładu i finansów.
Ale to już inny temat marketingowy.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: cad

#9

Post napisał: WZÓR » 05 wrz 2010, 11:44

tomolc pisze:...Jest to raczej mało logiczne aby operator maszyny wykonywał model potem generował ścieżkę narzędzia, uzbrajał maszynę, montował materiał myślał o zakupie narzędzi i ().
Raczej sam tego nie ogarniesz...
.... czasami mam taki zakres obowiązków , ale wtedy jest to praca mało efektywna. :mrgreen:
... a operator dostaje program i myśli już tylko jak uniknąć kolizji. ...
Operator wcale o tym nie musi myśleć (... ale czujność mile widziana) , gdyż jest to zadanie technologa - programisty , który posiada do dyspozycji Cad/Cam-a i może za pomocą tego programu wykonać symulację na ,,sucho'' - bez uszkodzenia maszyny.
...Myślę ze jeśli nigdy nie pracowałeś na CNC to będziesz potrzebował wiele czasu i nauki nim samodzielnie staniesz i z przysłowiowej łapy zaprogramujesz maszynę. ...
... jest to kwestia motywacji. :razz:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Primoza2007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 09 wrz 2007, 12:45
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: Primoza2007 » 07 wrz 2010, 21:55

tomolc pisze:Jest to raczej mało logiczne aby operator maszyny wykonywał model potem generował ścieżkę narzędzia, uzbrajał maszynę, montował materiał myślał o zakupie narzędzi i materiału.
Witaj w branży narzedziowej :mrgreen: Chociaż może i racja operator nie jest frezerem/tokarzem/szlifierzem. Od operatora do tytułowania się którąś z powyższych profesji daleka droga :wink:
W rozmiarze siła: Hartford Blockbuster PRO-3210 - 3000x2100x1070,42kW,35t

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”