Prośba o pomoc w wybraniu noża

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Pawel2420
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 23 gru 2009, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Prośba o pomoc w wybraniu noża

#1

Post napisał: Pawel2420 » 22 mar 2010, 20:05

Witam !

Używam tokarki w celach hobbystycznych.
Potrzebuję nóż do wtaczania na małej tokarce niewielkich elementów z aluminium i tworzywa sztucznego. Ze względu na rozmiary najbardziej pasuje mi nóż SCLCR na płytki CCMT 06... Jednak nie są one przeznaczone do aluminium. Czy w moim przypadku rodzaj płytek ma istotne znaczenie ?
Może powinienem raczej kupić większy nóż na płytki CCGT 09... lub nóż STFCR na TCMT 11.
Czy płytki do aluminium będą też odpowiednie do tworzyw sztucznych np. PCV ?



Tagi:


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: Endrju76 » 22 mar 2010, 20:12

Płytki dedykowane do aluminium mają inny łamacz wióra. No i są droższe. Jeżeli dla celów hobbystycznych to spokojnie możesz użyć płytek do stali. Ja takie używam i nie mam problemów. Z aluminium używam PA6 bardzo dobrze się obrabia.
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli


Autor tematu
Pawel2420
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 23 gru 2009, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Pawel2420 » 22 mar 2010, 20:51

Strasznie duży jest wybór tych płytek.
Przeznaczenie płytki jest oznaczone jedną z liter P, M, K, N, S.
Znalazłem opis 3 pierwszych typów. Dla typu M jest podane "Gatunek uniwersalny .... do metali kolorowych". Ten typ płytki jest dość łatwo dostępny. Czy będzie on odpowiedni dla mnie ?


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: Endrju76 » 24 mar 2010, 21:06

Jak najbardziej możesz go użyć
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli


Mack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 11 sty 2007, 09:57
Lokalizacja: Rzeszów

#5

Post napisał: Mack » 22 kwie 2010, 07:45

Jednak co by nie powiedzieć o płytkach uniwersalnych to typowe płytki do aluminium są od nich o niebo lepsze. Jak użyłem pierwszy raz takich płytek do byłem w szoku. Siły skrawania są przy nich minimalne a powierzchnia bardzo dobrej jakości.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#6

Post napisał: m.j. » 17 gru 2010, 09:22

Odgrzeję trochę kotleta i wypowiem się w kwestii nożyka i płytek. Też zakupiłem nożyk SCLCR06 na płytki CC..06. Przy doborze płytek do tego nozyka trzeba pamiętać, że mają to być płytki CC o rozmiarze 06 i tutaj można kupic zarówno płytki CCMT06 jak i CCGT06. Do aluminium zakupiłem płytki CCGT060202. Są to płytki do metali nieżelaznych niepowlekane i przeznaczone właśnie między innymi (a może i przede wszystkim) do aluminium. Według katalogu mój nożyk (dokładnie S08K-SCLCR06H09) nadaje się do wytaczania srednic już od 9mm. Jak to będzie w praktyce zobaczymy. W każdym razie udało mi się go kupić na all...ro za 100zł gdzie nóż PAFANY o podobnych parametrach (a nawet o 25mm krótszy) był w cenie prawie 190zł brutto a Waltherowski za ponad 400zł brutto. Zakupiłem też większy nożyk na te same płytki S12M-SCLCR06H13. Praktycznie system mocowania S jest jedynym wyjściem do małych średnic. Przy zakupie małego nożyka trzeba też uważać ponieważ niektórzy producenci podają różne granice wyjściowego ø roztaczania. Dla Walthera rozpoczyna się od ø=8.5mm, dla Pafany od ø=9mm (dla mojego ponoć też), ale niektóre mają ø=10mm lub nawet 11mm. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie, bo niby ten sam system noża tzn ta sama płytka, trzonek a zakres minmalnej średnicy wytaczania znacznie się różni, a przyznacie, że dla małych średnic różnica między 9mm, a 11mm jest ogromna.
Ciekawi mnie jeszcze jak będzie ze sztywnością nozyka. Ja wycziłem, że mój nożyk to jakiś chiński lub Taiwański wyrób o nazwie DEREK. Wygląda na ładnie wykonany, ale ciekawe jak bedzie ze sztywnością całości. Na pewno zdam relację.
Jeszcze jedna rzecz - jedna sztuka płytki CCGT060202 ko0sztowała mnie 18zł BRUTTO czyli 180zł za paczuszkę. Jako, że płytka ma geometrię pozytywną to ma tylko dwie krawędzie skarwające, ale jako że przeznaczona jest do aluminium to mam nadzieję, że na trochę mi starczy. POżyjemy zobaczymy. Płytka jest MADE IN JAPAN firmy KYOCERA. Nie słyszałem o tej firmie ale kraj pochodzenia dobrze wróży :roll: :razz:
Najtańcza CCMT to około 14zł Brutto - czy więc warto oszczędzać? No chyba, że ktoś robi trochę w stali trochę w alu i nie ma za dużo pieniędzy (zresztą ja też nie pławie się w kasie) to CCMT jest bardziej uniwersalna niż CCGT.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”