Poszukuję ogólnych informacji na temat sterowania TNC LE355B

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

Poszukuję ogólnych informacji na temat sterowania TNC LE355B

#1

Post napisał: skoczek » 21 sty 2010, 21:42

Witam serdecznie.
Poszukuję informacji na temat sterowania Heidenhain TNC LE355B. Nigdy w życiu nie miałem styczności z tym sterowaniem. Sprawa wygląda następująco - zakupiłem frezarkę pod którą pierwotnie miałem zamiar podpiąć zwykły komputer z postawionym linuxem i emc2. Mam możliwość zakupu takiego Heidenhaina więc pytanie brzmi jak dobre to sterowanie jest. Dla mnie z punktu ewentualnego późniejszego serwisowania tej frezarki w przypadku awarii lepszym jest podłączyć sobie zwykłego PC i emc2. Wtedy bez większego problemu sobie dam radę z usterkami. Sterowania Heidenhaina kompletnie nie znam ale jestem w stanie rozważyć czy nie lepszym pomysłem byłoby podłączenie takiego sterowania zamiast PC. Ile warto zapłacić za takie sterowanie? Czy w obecnych czasach jest ono już kompletnie przestarzałe, czy jednak warto nim sobie jeszcze głowę zawracać bo np. ma duże możliwości?
Prosiłbym o wypowiadanie się na te pytania. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam, skoczek.



Tagi:


TADEKA
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 09 gru 2008, 20:43
Lokalizacja: OTWOCK

pomoc

#2

Post napisał: TADEKA » 22 sty 2010, 09:46

Jeżeli chcesz człowieka, to może Ci pomóc Zatorski Witold z Warszawy , on sie tym zajmuje. tel.697--029--098.
JAKUBOWSKI TADEUSZ


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#3

Post napisał: skoczek » 28 sty 2010, 10:07

Witam serdecznie.
Dzięki za informacje Kolego ale jednak wolałbym sam z tym powalczyć. Na elektronice trochę się znam więc jest szansa... Problem w tym że nie wiem co aktualnie byłoby lepsze - mam bardzo dobre zdanie o emc2 i pierwotnie miałem w planach zastosować to sterowanie do tej frezarki jednak pojawiły się wątpliwości. Czy tak stary heidenhain nadal może możliwościami przewyższać sterowania oparte na machu lub emc2? Wie ktoś w którym roku wyszedł ten (TNC LE355B) model sterowania? Osoby korzystające z niego chwalą sobie go?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, skoczek.

Awatar użytkownika

sinad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 132
Rejestracja: 08 sty 2006, 23:02
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: sinad » 28 sty 2010, 20:04

Jeśli chcesz adaptować TNC355 do jakieś maszyny to nie jest to łatwa sprawa.
Drivery osi sterowane analogowo, sprzężenie enkoderowe lub liniałowe, PLC ze skomplikowana konfiguracją i inne.

Jakie masz drivery u siebie w maszynie?


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#5

Post napisał: skoczek » 28 sty 2010, 20:23

Witam serdecznie.
Sprawa przedstawia się w ten sposób że maszyna miała prawdopodobnie kiedyś podłączone to sterowanie ale z jakichś przyczyn je odłączono. Jest jeszcze inna możliwość że to sterowanie było w innej maszynie, wyciągnięto je z niej i miano zamiar podłączyć je do tej ale tego ostatecznie nie zrobiono i stała tak niepodłączona/nieużywana przez parę lat.
Maszyna posiada liniały. Jest to starsza maszyna więc napędy sterowane są pewnie za pomocą +/-10V. Miałem zamiar podłączyć peceta z linuxem i emc2 do niej (pomijam w tym momencie problem sterowania +/-10V zamiast impulsów step/dir) ale z racji że tego heidenhaina najprawdopodobniej będę miał więc mój problem to dokonanie wyboru co będzie do niej lepsze i bardziej funkcjonalne. Po prostu nie wiem na co stać takie sterowanie jak tnc355. Ile może emc2 to wiem... Warto iść jeszcze w stronę tnc355 czy na obecne czasy przedstawia ono sobą wartość muzealno-sentymentalną? Ech kurde chyba trzeba będzie rzucić monetą ;)
Pozdrawiam, skoczek.

Awatar użytkownika

sinad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 132
Rejestracja: 08 sty 2006, 23:02
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: sinad » 28 sty 2010, 21:27

sprawdź pw


CoCoN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:28
Lokalizacja: dolnośląskie

#7

Post napisał: CoCoN » 02 lut 2010, 13:44

skoczek pisze:Witam ... Wie ktoś w którym roku wyszedł ten (TNC LE355B)
... Pozdr., skoczek.
TNC355 ma ok. i ponad 20 lat. Jego następca: TNC360 był już w maszynach z roku 1992, 360-tka miała procesor 386, instalowałem dodatkowy koprocesor 387, który znacznie przyspieszał działanie programu (SUSA-software) do kopiowania detali na frezarkach (sondą dotykową z kulką rubinową).
TNC355 nie współpracował z SUSA-software'm. Cześć!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”