domowa wtryskarka kilka pytań

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
karaluch
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2010, 21:42
Lokalizacja: olsztyn

domowa wtryskarka kilka pytań

#1

Post napisał: karaluch » 13 sty 2010, 22:14

Witam
Planuję budowę małej wtryskarki, zapoznałem się z tematem "wtryskarka domowym sposobem" ale mam jeszcze kilka pytań dotyczących takiego amatorskiego urządzenia. Formę planuje zamykać w imadle.
1 jaką muszę uzyskać siłę nacisku tłoka na podgrzane tworzywo aby wypełniło ono formę?
2 jakie powinny być wymiary kanału doprowadzającego tworzywo do formy?

objętość detalu to max 15cm3, kształt mało skomplikowany zbliżony do sześcianu o boku powiedzmy 2-2,5 cm, planowane tworzywo polietylen.



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 13 sty 2010, 22:27

A może chcesz taką już gotową? Dostałem w rozliczeniu używaną, tłokową, ręczną. Zanim Ci zapał minie to cośkolwiek z niej zrobisz.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: M 52 » 14 sty 2010, 00:58

BYDGOST pisze:A może chcesz taką już gotową? Dostałem w rozliczeniu używaną, tłokową, ręczną. Zanim Ci zapał minie to cośkolwiek z niej zrobisz.
Jak kolega nie weźmie, to ja jestem ciekaw Twojej maszynki.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#4

Post napisał: podrzeźbi » 14 sty 2010, 01:33

Siła nacisku powinna być słuszna. Wlewek o przekroju n.p. 10 mm^2 a gardziel na 1 mm^2. Qrcze może jednak kiedyś zrobię użytek z maszynki do mielenia mięsa. Wtryskarka nabiurkowo. Moc 2 kW. A co ?


MiR
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: MiR » 14 sty 2010, 09:55

Nie chciałbym Cię zniechęcać, ale zrobienie sześcianu z polietylenu (z innych tworzyw termoplastycznych również) jest trudne nawet dla profesjonalistów. Zauważ, że wszelkie wyroby z tworzyw mają cienkie ścianki. Wynika to nie tylko z oszczędności, ale przede wszystkim z powodu skurczu tworzywa podczas stygnięcia. Wyrób wyjęty z formy będącej sześcianem 2x2 cm, na pewno sześcianu nie będzie przypominał.


afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

#6

Post napisał: afrykaner » 14 sty 2010, 12:49

Mam taką ręczna wtryskarkę plus ABS do zabawy. Wtrysk na czymś takim to mordęga. Ale się przydaje szczególnie jeśli chodzi o małe serie :)


grzesiek_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 15 sty 2010, 19:21
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: grzesiek_cnc » 20 sty 2010, 20:20

Kolega MiR ma sporo racji, to nie jest łatwe wtryskiwać sześciany. Robiłem formę na kostki do gry i pierwsze wtryski były słabe, trzeba było nieżle doładować i wolno studziś inaczej jeden wielki węzeł cieplny spore zapadnięcia powierzchni, ale po kilku próbach jet ok. Życze powodzenia. Sam bym taką maszynkę zbudował ale.. za mało możliwości i wiedzy. Trzymam kciuki.
Pozdrawiam
Setki pytań


Autor tematu
karaluch
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2010, 21:42
Lokalizacja: olsztyn

#8

Post napisał: karaluch » 27 sty 2010, 23:28

Przepraszam wszystkich śledzących temat za nieobecność, i dziękuje za zainteresowanie.
Z tym sześcianem to był taki przykład, chodziło mi o to że nie będą to skomplikowane kształty, nie zależy mi na wielkiej dokładności czy odwzorowaniu wymierów z formy. Będzie 1 czy 2mm skurczone i też będzie ok. detal będzie potem i tak szlifowany.
Sam bym taką maszynkę zbudował ale.. za mało możliwości i wiedzy.

No właśnie możliwości mam, brakuje jeszcze konkretnej wiedzy, maszynka już raczej obmyślana, brakowało mi tylko informacji ile kg na cm^2 musze uzyskać aby myśleć o prymitywnym garażowym wtrysku. Maszynka ma być do bardzo małych serii właściwie czysto edukacyjna, więc jak najbardziej prymitywna tyle że działająca:D

Dodam że dysponuje na dzień dzisiejszy naciskiem około 55-60 kg/cm^2 czy to wystarczy do zabaw edukacyjnych z prostymi detalami?? Próbowałem to znaleźć w instrukcjach czy opisach profesjonalnych maszyn i odnieść te wyniki do moich dużo skromniejszych wymagań, przeliczać te ciśnienia ale wszędzie jest tylko siła zamykania formy, a mi chodzi o "nacisk tłoka" konieczny aby tworzywo raczyło zacząć "wypływać" do formy.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#9

Post napisał: podrzeźbi » 28 sty 2010, 02:40

Wydaje mi się, że ten pieruński nacisk stempla na matrycę wynika z niedokładności płaszczyzn tychże i możliwe większe wypływki. W starych wtryskarkach automatycznych poruszało się to na prowadnicach pryzmowych, później na kolumnach n.p. fi 100 a w najnowszych maszynach chodzi to czysto i dyskretnie na wózkach. Ale docisk jest dalej realizowany prasą hydrauliczną i ciekawe jaka musiałaby być śruba by uzyskać taki sam nacisk. Na alledrogo wystawiają wtryskarki i są podawane ich dane techniczne. Taki Engel, moc całkowita 22 kW i wcale nie służy do dużych rzeczy. Ja n.p. mam w garażu 3 * 25 A, można mieć max. 3 * 32 A.


olgierd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:03
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: olgierd » 23 lut 2010, 21:55

witam.Chce kupić wtryskarkę małą.może używaną.Może ktos podpowie gdzie.....Z góry dziękuje.
667707303

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”