Jaki materiał na nóż ?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

Jaki materiał na nóż ?

#1

Post napisał: skoti » 12 kwie 2009, 23:04

Z jakiego materiału wykonac element widoczny na zdjęciach ? Jest to ostrze do maszynki która sluzy do rozcinania nakrętek . Nie widziałem osobiście tej maszynki wiem tylko z opisu ze ma ona kształt tulei która jest nakładana na srube i ostrze rozcina nakretke pchane przez siłownik chydrauliczny . Sruby maja rozmiar M24 . Ostrze ma ok 60mm dlugosci , srednica trzpiena fi 16mm a wieksza srednica gdzie znajduje sie ostrze to fi 34mm .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 13 kwie 2009, 11:04

Zastosuj NZ3.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 16 kwie 2009, 20:27

Panowie inżynierowie czy to jest jedynie słuszny gatunek na tego typu element ? W sumie zrobiłem z tego co bylo pod ręka na warsztacie i dalem na próbę , moze się cos sprawdzi . Gatunki to 3H13 , NC10 i 40HM-T oczywiście dalem do obróbki cieplnej . Jeszcze nie wiem czy cos z tego zdało egzamin ale jeśli nic się nie sprawdzi to chciałbym miec jakaś alternatywę oprócz stali która polecił mi WZÓR .


havbri
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2008, 10:44
Lokalizacja: podlasie

#4

Post napisał: havbri » 29 sie 2009, 12:26

Podobny stempel jakis czas temu był dorabiany u mnie w robocie. Wg dokumentacji technicznej tak jak pisał WZÓR stal NZ3. Jak na razie sprawuje się dobrze. Polecam akrostal jeżeli potrzebujesz nieduże ilości materiału.

Awatar użytkownika

bujaka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:40
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: bujaka » 30 sie 2009, 18:56

Zaglądnij poprostu do jakiegoś poradnika, albo do podręcznika do metaloznawstwa, tam znajdziesz opisy stali narzędziowych do pracy na zimno, oraz krótkie opisy na jakie narzędzia je się stosuje, stali tych jest sporo.Wg. mnie jeśli zależy Ci na tym by nuż miał jak największa trwałość nie kombinuj z np 40HM bo to nie jest narzędziówka (robi się z niej np. śruby w klasach od 8.8 w zwyż), po hartowaniu ma wysokie twardości ale nuż napewno będzie się zużywał szybciej niż z np. min.: NC10, NC6, NC11LV, NZ2 NZ3 - ma niezłą udarność,, NV, NWC, itd). Druga sprawa to odpowiednia obróbka cieplna niektóre stale np. NC10, NC11LV powinno się odpuszczać na twardość wtórną, temperatura austenityzacji jest w ich przypadku wyższa niż popularnych gatunków, jeśli hartownik zrobi wszystko jak należy to napewno nuż będzie pracował jak należy.Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”