Alarm CHECK SPINDLE TOOL NO

MCV100 Fanuc 0i-MC

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

Alarm CHECK SPINDLE TOOL NO

#1

Post napisał: radeko » 24 lis 2022, 21:54

Witam
Od pewnego czasu mam problem po każdej wymianie narzędzia zaraz po realizacji M6 wyskakuje mi komunikat :
CHECK SPINDLE TOOL NO
THEN PRESS "FEED HOLD" BUTTON
Narzędzia wybierają się poprawnie zgodnie z ustawieniem w tabeli DATA TOOL i zgodnie z numerami w kubkach.
Ale ten alarm blokuje dalszą pracę z programem. Samo naciśnięcie przycisku Feed Hold go nie likwiduje , potrzebny reset.
Po resecie pozostaje mi start od następnego bloku po M6 i program realizuje tylko ruchy G0 natomiast zatrzymuje się przy posuwie roboczym bez żadnego komunikatu.
Wyłączam i włączam maszynę , start od następnego bloku po M6 wszystko działa. a po zakończeniu operacji i podczas ruchu
G91 G28 Z0 wyskakuje kolejny alarm : Tool Magazine not reference position. Tylko wyłączenie maszyny pomaga i od początku to samo , referencyjny magazynu ok T... M6 i tak bez końca .... proszę o jakikolwiek pomysł co z tym zrobić .




cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 398
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Alarm CHECK SPINDLE TOOL NO

#2

Post napisał: cawboy » 25 lis 2022, 15:47

czujnik narzędzia we wrzecionie masz do sprawdzenia, może się poluzował, może narzędzie już nie jest poprawnie dociągane i czujnik go nie widzi itp. Jakie wrzeciono?
Krak.


Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

Re: Alarm CHECK SPINDLE TOOL NO

#3

Post napisał: radeko » 27 lis 2022, 14:22

Dzięki za poprowadzenie w kierunku awarii mechanicznej , a nie "parametrycznej" . Rzeczywiście znalazłem pęknięcie na wężu , który doprowadza powietrze do elektrozaworu , opóźniało to ruch kubka w górę i pracę sensora przy cylindrze.
Teraz już sterownik widzi właściwe narzędzie we wrzecionie.

Ale jeszcze nie zlikwidowałem alarmu : Tool Magazine not reference position .
Występuje on w przypadku wywołania funkcji M2 lub M30, nawet podczas pracy MDI. Wpisuje M30, czy M2 - i mam alarm.
Na razie kończę program kodem MO , żeby nie wyłączać ciągle maszyny bo inaczej nie da się go skasować.
Jak odczytać makro M30 i M2 ? być może jest tam komenda , która przesyła sygnał do magazynu narzędzi po skończeniu pracy z programem. Z góry dzięki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”