Dziwny problem z posuwem

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
MaNI
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2022, 20:20

Dziwny problem z posuwem

#1

Post napisał: MaNI » 19 lis 2022, 21:41

Dzień dobry.
Mam na imię Marek i jako że jest to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym wszystkich pozdrowić.

Jakiś czas temu zbudowałem sobie ploter frezujący do drewna o polu roboczym 1200x800mm.

Mam dziwny problem z osią Y.
Oś Y jest napędzania przez 2 silniki 4Nm każdy i śruby kulowe fi 25x10mm.
Napęd realizowany jest przez paski zębate HTD i koła zębate z przełożeniem 1:2.
Do sterowania używam programu Mach3.

Maszyna zeruje się prawidłowo , ręcznie za pomocą strzałek mogę przesuwać bramę z prędkościami do 2500mm/min ale jak wczytam jakiś program g-code to nawet kiedy zejdę z prędkością posuwu do 300mm/min to silniki gubią kroki nawet przy pracy na sucho bez zagłębiania się w materiał. Brama się rozjeżdża aż do całkowitego zatrzymania maszyny.

Do generowania G-codu używam postprocesora mach3 zawartego w programie Fusion 360.
Program Mach 3 pełna wersja legalna.

W czym może być problem?

Dodam że Mach 3 jest zainstalowany na windows xp z w miarę nową płytą główną i sterownikiem LPT w złączu PCI Expres.

Pozdrawiam Marek.




kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 378
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwny problem z posuwem

#2

Post napisał: kszumek » 20 lis 2022, 13:01

Witam
na początek co mi przychodzi do głowy to ustawione za duże przyśpieszenia w motor tuning
lub w general config shuttle accel ustawiona za mała wartość
pozdrawiam


Autor tematu
MaNI
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2022, 20:20

Re: Dziwny problem z posuwem

#3

Post napisał: MaNI » 21 lis 2022, 12:26

Cześć.
Dzięki za podpowiedź ale niestety nic to nie zmieniło :(
Przyśpieszenie zmieniłem z 500 na 50 i poza większą bezwładnością nic więcej się nie zmieniło.
Parametr shuttle accel jest standardowo ustawione na 0.004 , zwiększałem ten parametr po trochu aż dojechałem do 0.9 i nie zauważyłem żadnej różnicy w pacy maszyny.

Chciałbym jeszcze dodać coś o czym zapomniałem wcześniej napisać a może to kogoś nakierować na rozwiązanie tego problemu.

Jak zaczynałem parę lat temu budować maszynę to chciałem korzystać z Linux CNC z kinematyką gantry_kin (nie wiem czy poprawnie napisałem ) i tam miałem takie same objawy i pomogła zmiana parametrów w MIN_FERROR i STEPGEN_MAXACCEL , niestety późniejsze problemy z obsługą LinuxCNC (moja mała wiedza w tym temacie) spowodowały że kupiłem program Mach3 .

Przez parę lat wszystko działało poprawnie aż do teraz.

pozdrawiam


Autor tematu
MaNI
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2022, 20:20

Re: Dziwny problem z posuwem

#4

Post napisał: MaNI » 26 lis 2022, 13:12

Witam.
Udało mi się ustalić co powoduje problem.
Problem stanowią prawdopodobnie jakieś zakłócenia po włączeniu obrotów wrzeciona dlatego przy poruszaniu osiami ręcznie wszystko jest ok a po odpaleniu programu występuje problem.

Zjawisko jest dziwne bo stwarza problem tylko z osią Y i tylko w kierunku dodatnim, w kierunku ujemnym oś działa prawidłowo.
Dziwne jest też to że przewody dla osi X i Z idą w prowadniku kabli razem z przewodem do wrzeciona i te osie nie są zakłócane a przewody silników osi Y są poprowadzone po drugiej stronie maszyny co za tym idzie są oddalone od przewodu zasilającego wrzeciono.

Mam więc pytanie do społeczności jak to naprawić?
Nagrałem też filmik żeby lepiej zobrazować problem. Link do filmu https://youtu.be/mFh5EyQQMBQ


zwyczajny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 218
Rejestracja: 25 gru 2017, 16:26

Re: Dziwny problem z posuwem

#5

Post napisał: zwyczajny » 26 lis 2022, 18:51

Rzeczywiście dziwne.
Taki dźwięk jest gdy silnik całkiem się zatrzymuje po zgubieniu kroków. Ale dlaczego zgubił kroki? Gdzie zadziałały zakłócenia?

Miałem tylko raz zbliżoną do tego sytuację. Szybko to zdiagnozowałem bo silnik zaczynał chwilami jechać znacznie wolniej więc domyśliłem się, że to była kwesta, któregoś przełącznika w "dipswitchu" sterownika silnika krokowego. Każdy z przełączników po kilka razy przełączyłem on-off i problem ustąpił. Strzelam, że tutaj mogło to spowodować zgubienie kroku. Może mało prawdopodobne ale trzeba wszystko sprawdzić.

Sprawdź wszystkie styki. Może te zakłócenia od wrzeciona ujawniły słabość styków.
Sprawdź czy uziemienia są w porządku, ekrany kabli z właściwej strony podpięte do uziemienia. itp...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”