Szybkozaciskowe uchwyty do materiałów miękkich

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1759
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Szybkozaciskowe uchwyty do materiałów miękkich

#1

Post napisał: drzasiek90 » 04 wrz 2022, 17:59

Post skierowany raczej do osób obrabiających materiały miękkie - drewno, sklejki, płyty meblowe, mdf, jakieś tworzywa sztuczne itd.
Macie jakieś swoje patenty na szybki montaż płyty na stole na ploterze frezującym?
Wiadomo, najlepiej podciśnienie. Ale podciśnienie nie zawsze się nada bo nie zawsze utrzyma (np materiał nieodpowiedni, dziurawy, za mały itd).
Zdarzają się zlecenia, gdzie elementów do frezowania są setki, obróbka zajmuje 10s, więc trochę głupio gdyby zmiana płyty zajmowała minutę. Ja do tego stosuje swoje własne rozwiązania. Pierwsze z nich, to docisk klinowy, wydrukowany na drukarce 3D w formie prototypu. Jakoś nie było czasu wykonać w metalu więc dodrukowałem kilka i stosuję. Sprawdza się świetnie, jednak przy większej ilości bolą palce od wyciskania klina
Obrazek
Zaprojektowałem drugi docisk, mimośrodowy. Składa się z 3 prostych elementów, łatwych zarówno do wydrukowania jak i do wyfrezowania na maszynie 3 osiowej. Docelowo chce go wykonać w aluminium.
Obrazek
Obrazek
Żeby nie było, że tylko pokazuję, to udostępniam modele step (na zero) i modele stl do druku (z kilkoma dyszkami luzu).
Docisk mimosrodowy.zip
(145.14 KiB) Pobrany 16 razy
Kolejnym dociskiem będzie docisk mimośrodowy (bo to najłatwiejsze w użyciu) ale z dociskiem przesuwanym po skosie (do materiału i w dół) aby dociskać materiał do stołu.

Czy stosuje ktoś inne lub podobne rozwiązania?



Wróć do „CNC podstawy”