TSB 20, brak podstawy - jak zrobić stół do tej tokarki?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
początkującymechanik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2022, 20:43

TSB 20, brak podstawy - jak zrobić stół do tej tokarki?

#1

Post napisał: początkującymechanik » 13 cze 2022, 21:00

Witam,
Udało mi się zdobyć TSB20 jednak niekompletną. Jest łoże z całą górą oraz napęd z kołami (bez silnika). Nie ma tej wielkiej ciężkiej podstawy do której była przykręcona 8 śrubami oraz "nóg, szafek" stołu. Stół planuje wykonać samodzielnie. Napęd który mam, (po zastosowaniu jakiegoś silnika - jaki polecacie?) umieścić tak jak był oryginalnie - w lewej "szafce". Najbardziej jednak zastanawia mnie brak tej ciężkiej, wielkiej podstawy - czy koniecznie trzeba szukać czegoś takiego jak oryginał? Jakie problemy mogę napotkać jeśli jej nie będzie? Myślałem nad wykonaniem bardzo porządnego blatu z grubych płyt meblowych, takich jak kuchenne, dwa połączone ze sobą. Podparte co kilkanaście cm na całej szerokości, wszystko przykręcone do ściany i podłogi. O jakimkolwiek wyginaniu nie było by więc mowy. W miejscach łączenia tokarki z blatem, tam gdzie były 2x4 śruby imbusowe - solidne podpory itd. - czy coś takiego będzie mieć rację bytu? Czy musi być ta wielka, ciężka metalowa płyta jak w oryginale? Tokarzem nie jestem i nigdy nie będę, tokarka będzie wykorzystywana tylko okazjonalnie, amatorsko w domowych, hobbistycznych warunkach.



Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”