Frez do stali a aluminium

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1186
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Frez do stali a aluminium

#1

Post napisał: Rafalgl » 06 mar 2021, 19:15

Jak w temacie. Jakie są wady takiego rozwiązania? Chodzi mi o grubsze frezy 'gryzaki' typu 10mm. Bez chłodziwa.


Kto pyta, nie błądzi.


Dzidek12
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2018, 21:17
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Frez do stali a aluminium

#2

Post napisał: Dzidek12 » 07 mar 2021, 01:20

10 mm to nie jest grubszy frez no i pytanie mozna zrozumiem chaotycznie.
O ci ci dokładnie chodzi?
Mógłbym tu historie napisać na temat różnic pytanie co chcesz wiedzieć?
Jeżeli cie interesuje tylko zależność w stosowaniu przy obróbce to sprawa wygląda tak,
Frezy do stali możesz używać do obróbki aluminium a odwrotnie to tylko w tedy jak masz zamiar zdenerwować szefa:)

Dodane 5 minuty 2 sekundy:
Zapraszam do obejrzenia.


Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frez do stali a aluminium

#3

Post napisał: tuxcnc » 07 mar 2021, 06:05

Dzidek12 pisze:
07 mar 2021, 01:20
Frezy do stali możesz używać do obróbki aluminium a odwrotnie to tylko w tedy jak masz zamiar zdenerwować szefa:)
Zapewne jest tak dlatego, że szef w przeciwieństwie do Ciebie wie czym się te frezy różnią ....


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Frez do stali a aluminium

#4

Post napisał: maciek95k » 07 mar 2021, 09:57

tuxcnc pisze: Zapewne jest tak dlatego, że szef w przeciwieństwie do Ciebie wie czym się te frezy różnią ....

Obrazek
Rafalgl pisze:Jak w temacie. Jakie są wady takiego rozwiązania? Chodzi mi o grubsze frezy 'gryzaki' typu 10mm. Bez chłodziwa.

Frezy te mocno się różnią. Do aluminium są niepowlekane a wręcz polerowane, ponieważ alu ma tendencję do przyklejania się do ostrza.
Te do stali są bardzo często dodatkowo powlekane. I wiele innych różnic... Da się takim do stali frezować aluminium ale mniej wydajnie, powierzchnia często będzie gorsza, przy braku chłodzenia różnie to bywa. Zależy też od samego materiału. Jeden obrobisz i jakoś będzie. Inny będzie kleił i albo złamie frez albo naklejone wióry zniszczą powierzchnię.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Frez do stali a aluminium

#5

Post napisał: FTW » 07 mar 2021, 10:01

maciek95k pisze:
07 mar 2021, 09:57
tuxcnc pisze: Zapewne jest tak dlatego, że szef w przeciwieństwie do Ciebie wie czym się te frezy różnią ....

Obrazek
Rafalgl pisze:Jak w temacie. Jakie są wady takiego rozwiązania? Chodzi mi o grubsze frezy 'gryzaki' typu 10mm. Bez chłodziwa.

Frezy te mocno się różnią. Do aluminium są niepowlekane a wręcz polerowane, ponieważ alu ma tendencję do przyklejania się do ostrza.
Te do stali są bardzo często dodatkowo powlekane. I wiele innych różnic... Da się takim do stali frezować aluminium ale mniej wydajnie, powierzchnia często będzie gorsza, przy braku chłodzenia różnie to bywa. Zależy też od samego materiału. Jeden obrobisz i jakoś będzie. Inny będzie kleił i albo złamie frez albo naklejone wióry zniszczą powierzchnię.
Te do aluminium też są powlekane, tylko innymi powłokami, właśnie po to, żeby się nie przyklejało.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frez do stali a aluminium

#6

Post napisał: CFA » 07 mar 2021, 10:14

maciek95k pisze:
07 mar 2021, 09:57
Frezy te mocno się różnią. Do aluminium są niepowlekane a wręcz polerowane, ponieważ alu ma tendencję do przyklejania się do ostrza.
Te do stali są bardzo często dodatkowo powlekane. I wiele innych różnic...
Podstawową różnicą jest różnica w geometrii ostrza. Frezy do miękkiego mają zazwyczaj większy kat natarcia i tym samym bardziej "wychudzone" pióra. Nie weźmiesz tyle samo materiału frezem do alu w stali. Kwestie polerki są drugorzędne, bo są też specjalne powłoki, które są supernieprzywierające. Ale taniej wyjdzie coś pośredniego czyli polerka gołego narzędzia.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frez do stali a aluminium

#7

Post napisał: G3d » 07 mar 2021, 10:53

Podstawowa różnica to dział w którym powinien być ten temat :P
Mniej gadania - więcej robienia.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Frez do stali a aluminium

#8

Post napisał: maciek95k » 07 mar 2021, 11:19

To i Ja przy okazji zadam pytanie które mnie nurtuje. Czy frez do stali w alu będzie pracował mniej lub bardziej wydajnie czy zdarza się, że padnie nawet szybciej niż w stali właśnie ze względu na geometrię, naklejony materiał i to, że więcej mieli niż frezuje?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frez do stali a aluminium

#9

Post napisał: CFA » 07 mar 2021, 12:47

maciek95k pisze:
07 mar 2021, 11:19
To i Ja przy okazji zadam pytanie które mnie nurtuje. Czy frez do stali w alu będzie pracował mniej lub bardziej wydajnie czy zdarza się, że padnie nawet szybciej niż w stali właśnie ze względu na geometrię, naklejony materiał i to, że więcej mieli niż frezuje?
Co oznacza wydajnie?
Jeśli założysz frez do stali do procesu przewidzianego technologicznie do obróbki aluminium, to teoretycznie
ten frez może się spalić szybko czy stępić (bo obroty za duże), mógłby się zapchać i urwać, bo ewakuacja wióra słabsza. Ale jeśli zmienisz też założenia technologiczne, to może się okazać, że przy obróbce aluminium frezem do stali nie jest całkiem tragicznie i wszystko zależy jakie są wymagania jakościowe, czasowe i cenowe do spełnienia.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Frez do stali a aluminium

#10

Post napisał: maciek95k » 07 mar 2021, 13:40

Dziękuję. Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Pytałem w kontekście takim, czy jak ktoś w alu pracuje sporadycznie to warto kompletować drugi zestaw narzędzi czy może użyć tych do stali. Żeby się nie okazało, że to pozorna oszczędność bo na narzędzia nie wydasz, ale robota pójdzie 4 razy wolniej (przy sporadycznej pracy idzie przymknąć na to oko), jakoś kiepska a frezy zużyją się dwa razy szybciej :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”