Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

Jak w tytule

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#1

Post napisał: rynio_di » 19 sty 2021, 17:26

Szanowni koledzy nie znalazłem nic podobnego ( frezy/noże ) tak ale nie gwintowniki. Otóż sprawa się ma tak. Oznaczenia na gwintownikach/narzynkach dawno już się zatarł a człowiek nie posiada oranizera tak aby w każdej szufladce był zestaw o takim samym wymiarze i żeby to jeszcze człowiek pilnował i skąd wziął tam i położył nie ... nie mam takiego zwyczaju. :mrgreen: I często pojawia się problem jak trafić ten poszukiwany . Skok ,żaden problem jest ,, grzebyk ,, ale średnica ? A zwłaszcza jak trzeba znaleźć te tzw połówki , pomiędzy M4 a M4,5 wizualnie trudno wyłapać . Jedyne co potrafiłem to ,obrót w palcach i szukanie wymiaru pomiędzy szczękami suwmiarki. Z narzynką jeszcze trudniej . Posiadam co prawda spis/tabelkę co mam ,ale jak to znaleźć .Pochwalcie się jak sobie radzicie ,bo macie przecież takie narzędzia które nie są opisane . Czy też jak ja pól dnia szukam gwintownika lub narzynki. :oops:



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#2

Post napisał: tuxcnc » 19 sty 2021, 19:51

rynio_di pisze:
19 sty 2021, 17:26
a człowiek nie posiada oranizera
Człowiek który posiada organizer jest nie tylko szczęśliwszy, ale też w pewnym sensie żyje dwa razy dłużej, bo nie traci połowy dnia na szukanie tego, co przed chwilą miał w ręku ...


Autor tematu
rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#3

Post napisał: rynio_di » 19 sty 2021, 20:02

To teraz ten właśnie człowiek musi postarać się o takie pudełko , przegrodzić, posegregować , opisać , i żyć dłużej ciesząc się ładem i porządkiem w tej materii. Jednak ta segregacja ,,, droga przez mękę . Szukam możliwości szybkiej selekcji . Liczę , liczę , abym się nie przeliczył .


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#4

Post napisał: mineque » 19 sty 2021, 20:06

Jak nie organizer to grawer fiber ;)


Autor tematu
rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#5

Post napisał: rynio_di » 19 sty 2021, 20:18

Ooooo! Grawer, mimo tego że mam dostęp do grawerki to nie widzę technicznej możliwości . Posiadam gwintowniki chyba o 1 mm a może i mniej ( zegarmistrzowskie ) te w pojemniczkach i opisane , niektóre większe 10 mm do jak nie mają fabrycznych znakowań to znakowałem iskrografem narzynki też . Ale mam dużo tych małych rozmiarów ( i prawie o wszystkich dostępnych skokach ) , a w każdym wymiarze M mam średnio 3 a czasami 4 skoki gwintów . Myślałem nad jakimś wzornikiem tulejka z otworem odpowiednim dla danego gwintownika . Weszło to 4 nie to 5 lub 4,5. Potrzebny jakiś Kopciuszek co by to zrobił .


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#6

Post napisał: maciek95k » 19 sty 2021, 20:19

Weź sobie nakrętkę i śrubę każdego rozmiaru i dopasuj. Narzynkę na śrubę nakręć a gwintownik możesz do nakrętki wkręcić. Są hurtownie co każdego rozmiaru nawet po 1 sztuce Ci sprzedadzą. A docelowo... organizer. Najtańsze są po 3zł nawet...


Autor tematu
rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#7

Post napisał: rynio_di » 19 sty 2021, 20:45

Nie ma takiej opcji abym dostał ( choć by po jednej nakrętce ) posiadanych zestawów do gwintowania . Dla przykładu 13 x 0,85. A tych cienkich posegregować to masakra. Te gwintowniki co posiadają cztery ostrza ,jakoś tam łatwiej , z trzy ostrzowym gorzej . Pojemnik jest wskazany z opisem, posiadam drukarkę Brother taśma i ładny estetyczny opis .


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#8

Post napisał: mineque » 20 sty 2021, 07:13

Ile w sumie masz różnych typów

Dodane 25 sekundy:
Lub będziesz miał docelowo

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11547
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#9

Post napisał: RomanJ4 » 20 sty 2021, 07:47

rynio_di pisze:Skok - żaden problem jest ,, grzebyk ,, ale średnica ? A zwłaszcza jak trzeba znaleźć te tzw połówki , pomiędzy M4 a M4,5 wizualnie trudno wyłapać. Z narzynką jeszcze trudniej

Musisz sobie przygotować i odpowiednio oznaczyć zestaw śrubek (których średnicę łatwiej zmierzyć) na które można nakręcić daną narzynkę, łatwiej wtedy odnaleźć właściwą.
Na komplety(dwu, trzysztukowe) gwintowników, zwłaszcza tych najdrobniejszych na których ciężko coś odczytać, mam nałożone i obkurczone odcinki termokurczliwej koszulki, na której permanentnym pisakiem napisane co to za M.
Z takiej "banderoli" potrzebny gwintownik daje się wysunąć w kierunku gładkiego końca chwytu, po robocie wtykam je z powrotem. Na pojedyncze egzemplarze, np maszynowe, też założona i obkurczona (na chwycie) banderola z odpowiednim opisem.
Z racji, że gwintowniki, zwłaszcza te drobne mają zazwyczaj po 3 ostrza, i w razie czego suwmiarką trudno właściwie zmierzyć średnicę, podobny myk jak ze śrubkami do narzynek można zrobić z nakrętkami do zmierzenia średnic gwintowników.
Ale najporęczniejsze są, bo wtedy nie trzeba niczego mierzyć i szukać, jak koledzy radzą albo organizer typu przekładkowego (plastikowe, zamykane, przecież nie problem dostać), w których przegródki można włażyć komplety najlepiej dodatkowo spięte recepturką,
Obrazek

albo komplety powtykać w samodziełkę- klocek z ponawiercanymi i opisanymi odpowiednio grupami dla danego M otworów, - mam tak frezy w szufladzie podstawy frezarki
Obrazek
albo kupić fabryczne- podobnie jak się to robi z wiertłami, frezami, itd..
https://www.google.com/search?q=organiz ... Z_5fyZzFrM

Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Rozpoznawanie gwintowników ,narzynek

#10

Post napisał: rynio_di » 20 sty 2021, 08:26

Niestety ale czeka mnie żmudna segregacjia . Po tej czynności upchanie w jakieś pudełko z opisem to już nie problem przechowywanie i pakowanie Częściowo jakieś oznaczenie jest , przyśpieszy to pracę . W zegarmistrzostwie były a może i są takie płytki z gwintowanymi otworkami /wzornikiem ,i oznaczone rodzajem gwintu. Ile tego mam ... 400 może 450 szt a może i więcej. W zasadzie mogłem wykonać ( prawie ) gwintowanie pod każdy występujący gwint. A mimo to ostatnio mocno szukałem M 4 x 0,8.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”