Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

smar, klej, łożyska itp...

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#1

Post napisał: Ganz_Conrad » 10 sty 2021, 21:55

Cześć,
1. Remontuję orbitreka, który docelowo będzie stał w domu i zastanawiam się jaki użyć smar do łożysk i mechanizmów , aby w domu nie waliło warsztatem (w orbitreku jest kilka kalamitek do smarownicy). Latem bywają spore temperatury i taki smar nie powinien puszczać zapachu nawet po nagrzaniu.
Sprawdzałem litowy: jak jest czysty i nowy w opakowaniu to nie jestem w stanie nic wywęszyć, ale po użyciu już daje zapach, więc nie wiem czy to wina zanieczyszczeń, czy samego smaru?

2. Ponadto potrzebuję jakiś dobry klej do naprawy plastikowych elementów obudowy - niestety nie znalazłem żadnych oznaczeń mówiących co to jest za plastik, dlatego pewnie trzeba będzie użyć czegoś uniwersalnego, ale chciałbym, aby był lepszy od super gluta.
Czy moglibyście coś podpowiedzieć?
Z góry dziękuję,




Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#2

Post napisał: Adi123 » 10 sty 2021, 22:08

Masz jakąkolwiek dokumentację? Mieszanie różnych smarów to nie jest dobry pomysł, niemniej jednak jako bezwonne się często uważa/stosuje się smary silikonowe. Poszukaj czegoś w tej grupie produktów . Zapewne też z ogólnodostępnych smarów będą najmniej szkodliwe


Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#3

Post napisał: Ganz_Conrad » 10 sty 2021, 23:38

Dokumentację mam: manuale serwisowe dot. mechaniki i elektroniki - na razie nie znalazłem nic o smarach. W niektórych miejscach będzie całkiem nowy smar, bo planuję wymianę łożysk.

BTW, czy trudno jest wyjąć łożysko z takiego gniazda?
Obrazek
Obrazek
Obrazek


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#4

Post napisał: rdarek » 11 sty 2021, 09:04

Ganz_Conrad pisze:
10 sty 2021, 23:38
Dokumentację mam: manuale serwisowe dot. mechaniki i elektroniki - na razie nie znalazłem nic o smarach. W niektórych miejscach będzie całkiem nowy smar, bo planuję wymianę łożysk.
A z tym smarem nie przesadzasz? No cóż jeśli uważasz że zapach może przeszkadzać to tak jak kolega wcześniej wskazał smary silikonowe lub wazelinowe. Ja używam do smarowania przekładni metal tworzywo (ze względu na właściwości i sposoby zastosowania) Down Corning DC4 ale uważaj na cenę :mrgreen: takich substancji.
Natomiast jeśli chodzi o kleje to bezpieczniej będzie poszukać kogoś kto usługowo klei plastiki. Oni będą wiedzieć co to za tworzywo i zastosują odpowiednie spoiwa.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#5

Post napisał: piromarek » 11 sty 2021, 09:38

może się przyda
.
.


Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#6

Post napisał: Ganz_Conrad » 11 sty 2021, 13:16

rdarek pisze:
11 sty 2021, 09:04
A z tym smarem nie przesadzasz?
Nie wiem, nie stosowałem w domu smarów, które używam w warsztacie, dlatego wolę najpierw spytać, bo jak już zapaćkam wszystko to będzie za późno...
Oryginalny smar nie ma zapachu, pewnie skończy się na kontakcie z serwisem...

Dodane 2 minuty 53 sekundy:
piromarek pisze:
11 sty 2021, 09:38
może się przyda
dzięki!


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#7

Post napisał: Adi123 » 11 sty 2021, 21:47

Ganz_Conrad pisze: BTW, czy trudno jest wyjąć łożysko z takiego gniazda?

A coś jest z nimi nie tak? Jak dobrze widzę to tam są 2 łożyska, a pomiędzy nimi tuleja dystansowa.
W zasadzie to najłatwiej wypchać od góry łożysko, tak aby to dolne wypadło, potem obracasz całość i wypychasz pozostałe. Z tym, że o ile nie chcesz wymieniać łożysk, to chyba nie ma sensu taka operacja. Ta tuleja dystansowa też może być na tyle mało wytrzymała, że nie przetrwa użycia jej jako elementu wypychajacego jedno łożysko drugim.


Autor tematu
Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#8

Post napisał: Ganz_Conrad » 11 sty 2021, 22:46

Adi123 pisze:
11 sty 2021, 21:47
A coś jest z nimi nie tak? Jak dobrze widzę to tam są 2 łożyska, a pomiędzy nimi tuleja dystansowa.
Dzięki Ci wielkie za tą informację, bo nie mam totalnie doświadczenia w kwestiach wymiany łożysk i zastanawiałem się, czy tam w środku jest tuleja, czy cały korpus jest dotoczony tak, aby wcisnąć z dwóch stron łożyska na przysłowiowy "amen".
Za tym jednolitym korpusem przemawiałby fakt, że od spodu jest wkręcona kalamitka i w tulei jest otwór na smar, ale ten jednolity korpus byłby chyba bez sensu...
Co do łożysk: nie wyglądają na uszkodzone (pracowały komercyjnie w siłowni około 15 lat), ale rama idzie do piaskowania i wydaje mi się, że po piaskowaniu i tak będą się nadawać do wymiany. Poza ty chciałbym mieć ten temat "z głowy".


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#9

Post napisał: Adi123 » 11 sty 2021, 23:55

Ganz_Conrad pisze:czy cały korpus jest dotoczony tak, aby wcisnąć z dwóch stron łożyska na przysłowiowy "amen".

Wiesz, w zasadzie jest taka opcja, że zrobili z obu stron gniazda i tyle-np jeśli by nie przewidywali w ogóle wymiany tych łożysk. W takim sprzęcie to one raczej ciężkiego życia nie mają.
Czy otwór od kalamitki jest przelotowy do tej części gniazda/ tulei? Czy może jest tam rower naokoło?
Trochę mnie zastanawia idea smarowania, jaką tam zastosowali. Czy w wałku który wchodzi w te łożyska też jest kalamitki i doprowadzenie smaru do otwórow które są na wysokośći łożysk?
Na zdjęciu tego nie widzę, ale czy te element gniazda/ tuleja ma większą średnicę otworu niż łożyska? Może da się tam ściągacz włożyć i wyciągnąć je z gniazda?

Dodane 47 minuty 45 sekundy:
Nie mogę już edytować :/ a mam jeszcze jedna dość ważną uwagę, więc pozwolę sobie napisać post pod postem-
to łożysko jest w wersji RS, tzn. będzie niesymetryczne- od środka będzie mniej materiału, żeby je złapać i wyciągnąć.. Tu jest rysunek jak ono wygląda http://bearingsize.info/catalogue-onlin ... 84716.html


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Remont Orbitreka - jaki smar bezzapachowy, jaki klej do plastiku?

#10

Post napisał: piromarek » 12 sty 2021, 06:57

A "RS" to nie jest czasem z pierścieniem uszczelniającym ?
Zdjęcie słabo widoczne ale jakby pierścień widać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”