K40 - jaki program do obsługi?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

K40 - jaki program do obsługi?

#1

Post napisał: Jarek.p » 16 lis 2020, 09:26

Właśnie zakupiłem tą chińską grawerkę, z tematu jestem zieloniutki, więc na niej dopiero się uczę. I jedną z pierwszych bolączek, na jakie natrafiam jest soft używany do cięcia. Dostarczony wraz z grawerką Corel oraz nakładka Corel Laser działają, ale działają tak, że niech je licho, np. mimo poprawnego (chyba?) ustawienia parametrów cięcia:
CorelDRAW_12_Engraving_manager_2020-11-14_19-40-39.jpg
grawerka uparcie wykonuje cięcie w dwóch przejściach, co niestety w przypadku cięcia w cienkiej sklejce masakruje cały efekt.
O temacie czytałem sporo, wiem, że powszechnie polecane jest wywalić CorelLaser w diabły i zainstalować zamiast niego Whisperera, który jest prosty, niezawodny, nie wymaga sprzętowego klucza. I zrobiłbym to bez wahania, gdyby nie kilka spraw, które mi się wydają w tej alternatywie dużo gorsze:
- CL daje mi komfort pracy na jednej platformie: rysuję, zaznaczam co narysowałem i uruchamiam wypalanie, mogę sobie np, zaznaczyć jeden element rysunku, by wypalić go na próbę. Albo, co jako początkującemu zajmuje mi sporo czasu, na szybko narysować obok docelowego rysunku kółko, by wypalając je testowo dobrać parametry cięcia. Przy pracy z whispererem za każdym razem będę musiał zapisać plik do cięcia, otworzyć go w tym programie i dopiero wypalać.
- Whisperer ma zdaje się na sztywno przypisane kolory do profili pracy: czarny = cięcie, niebieski = grawerowanie (czy jakoś tak). Gdy ściągam jakieś gotowe projekty z netu, jak zauważyłem, różnie z tymi kolorami bywa, więc zdaje się, że znów będę musiał i tak najpierw ładować taki projekt do corela, by ustawić, co właściwie chcę ciąć, tak?

Pomożecie w rozwianiu wątpliwości?




grafmetal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2020, 12:32
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: K40 - jaki program do obsługi?

#2

Post napisał: grafmetal » 22 lis 2020, 13:01

Co prawda nigdy nie korzystałem z tego oprogramowania, ale kiedyś miałem podobny problem. Korzystałem z Inkscape przy konwersji plików jpg, bmp i png do formatu dxf, który mogłem potem użyć w laserze do cięcia, ale niestety laser wszystko wycinał dwukrotnie. Przyczyną okazało się być to, że każdy kształt był zapisany dwukrotnie, tzn. przykładowo zamiast jednego kółka miałem dwa kółka nałożone na siebie. Rozwiązaniem problemu było albo skasowanie wszystkiego z wierzchu klikając kształty do cięcia po kolei (Ctrl+A zaznaczał obie warstwy, więc nie mogłem tego użyć) albo zmiana parametrów konwersji pliku


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: K40 - jaki program do obsługi?

#3

Post napisał: Jarek.p » 22 lis 2020, 22:41

Problem rozwiązałem, dla potomności informacja: nie używać w rysunkach linii grubości "hairline", CorelLaser je właśnie traktuje tak jakoś dziwnie, że są wycinane podwójnie. Po ustawieniu grubości linii typu 0,01mm problem znika jak ręką odjął :)

Tak czy tak CorelLaser już usunięty, przerzuciłem się na Meerk40t i też polecam


maro656
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2021, 18:41

Re: K40 - jaki program do obsługi?

#4

Post napisał: maro656 » 05 sty 2021, 18:49

Również mam problem z Corelem (pozycja "home" jest inna na grawerowaniu i inna na cieciu, potrafi się sama przesunąć o 0,5-1cm), ale programy k40 whisperer i Meerk40t strasznie się mi zwieszają na komputerze, zwykłe zaznaczanie/przesunięcie krzywych potrafi się ładować minutę, nie miałeś takiego problemu?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”