Tłumienie hałasu pracujących maszyn

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
itcenter1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2018, 13:27

Tłumienie hałasu pracujących maszyn

#1

Post napisał: itcenter1 » 21 paź 2020, 07:48

Mam tutaj na myśli tłumienie hałasu powstałego w wyniku sprężu powietrza, w wyniku tarcia jednego elementu o inny, co generuje ponadstandardowy dźwięk. Pytanie, jakie są opcje redukcji, aby nie było on aż tak uciążliwy dla operatorów w.w. maszyn?




norwid
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2016, 09:40
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Tłumienie hałasu pracujących maszyn

#2

Post napisał: norwid » 21 paź 2020, 09:18

itcenter1 pisze:
21 paź 2020, 07:48
Mam tutaj na myśli tłumienie hałasu powstałego w wyniku sprężu powietrza, w wyniku tarcia jednego elementu o inny, co generuje ponadstandardowy dźwięk. Pytanie, jakie są opcje redukcji, aby nie było on aż tak uciążliwy dla operatorów w.w. maszyn?
Stosuje się odpowiednie tłumiki. Powinny być dobrane tak aby zmniejszac hałas i jednoczesnie nie ograniczac efektywności danego urządzenia. W halach, w ktorych urządzenia glośno pracują, są moim zdaniem podstawą.
http://www.jaw.pl/2020/08/jak-tlumiki-r ... przemysle/
Na stronie w artykule opisane jest dokladniej, w jaki sposób takie tłumiki redukują hałas w przemyśle. Sposób ich montażu zależy od:
Obliczeń cieplno-mechanicznych
Inwentaryzacji aktualnej instalacji
Wymagań środowiskowych


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Tłumienie hałasu pracujących maszyn

#3

Post napisał: lepi » 21 paź 2020, 09:33

itcenter1 pisze:
21 paź 2020, 07:48
Mam tutaj na myśli tłumienie hałasu powstałego w wyniku sprężu powietrza, w wyniku tarcia jednego elementu o inny, co generuje ponadstandardowy dźwięk. Pytanie, jakie są opcje redukcji, aby nie było on aż tak uciążliwy dla operatorów w.w. maszyn?
A dokładniej o co pytasz? O etap projektowania maszyn, etap eksploatacji?
Jeśli chodzi o to drugie, to podstawa kupić sprzęt, który ze względu na rozwiązania techniczne generuje mniejszy hałas. Np kompresor śrubowy zamiast tłokowego. Można stosować wydzielone pomieszczenia, przegrody akustyczne. Na koniec pozostają osobiste środki ochrony przed hałasem.

No i podstawa to dbanie o stan techniczny maszyn. Moje uszy dziękują mi od pół roku za wymianę łożysk wrzeciona :) Była to jedyna przesłanka do wymiany i warta swoich kosztów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”