Przydatne zaciski mocujace.

Wykonanie od podstaw.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przydatne zaciski mocujace.

#1

Post napisał: grawer » 26 wrz 2020, 20:31

Miałem do wytoczenia gniazda pod łożyska w nieforemnych obudowach. Ani to chwycić do imadła ( za małe) ani zwornicą, ani łapami. W necie były ciekawe pomysły na bazie kamieni frezarskich. Płytka dociskowa sześciokątna ma otwór centralnie. Łeb śruby imbusowej (czarna) jest przetoczony by był mimośrodowy. Skok mimośrodu 2mm. Śruba ocynkowana służy do ustalenia i zablokowania kamienia.
Zrobiłem 4 sztuki, no i byłem mile zaskoczony. Trzymało dobrze. Poniżej wykonane zaciski, oraz przykładowe mocowanie elementu nieforemnego.

Obrazek Obrazek
Obrazek



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przydatne zaciski mocujace.

#2

Post napisał: Petroholic » 26 wrz 2020, 20:55

Mimośrody jak najbardziej spoko i widzę nawet zrobione nacięcie żeby było widać dobrze jak podstawić sześciokąt max odsunięty ale widzę jeden krytyczny błąd... Nigdy nie zapieraj kostek śrubami o spód rowka bo jak trafisz słabsze miejsce na stole albo za mocno skręcisz to wyłamiesz rowek :( Troszkę masz za mały rozstaw otworów w kostce ale gdybyś zrobił nowe kostki (powiedzmy 5mm więcej rozstawu gwintów) to dołóż podkładkę prostokątną pod śrubę mocującą kostkę i skręcaj ściskając rowek nie rozpierając (krótsza śruba)...

Wiem, że się trochę czepiam ale wydaje mi się, że lepiej usłyszeć dobrą radę mimo lekkiej krytyki i się poprawić niż zepsuć sobie ładny stół i potem się wkur...ć na siebie bo zawsze było dobrze, a teraz nie wiadomo czemu się urwało :)


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przydatne zaciski mocujace.

#3

Post napisał: Steryd » 26 wrz 2020, 21:25

Jak uzyskałeś mimośród? Podkładaleś pod szczękę? - z czystej ciekawości.

Lenzkes robi podobne lapki, tylko nie na mimosrodach, a z końcówką skręcaną na klinie. Plus jest taki, że jednocześnie dociska do stołu
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Przydatne zaciski mocujace.

#4

Post napisał: grawer » 26 wrz 2020, 21:45

Stół a szczególnie rowki są dość solidne, tak że wyłamanie ich przy używaniu klucza imbusowego raczej im nie grozi. Ale... masz rację może się trafić słabe miejsce, pęknięcie lub pęcherz powietrza.
Mimośród na śrubie robiłem podkładając podkładkę pod jedną szczękę. Śruba mimośrodowa nie ma gwintu. Jest wywiercony w kostce otwór o średnicy śruby bez części gwintowanej. Śruba nawiercona od spodu. Po włożeniu w kamień, rozchylona krawędź pod prasą za pomocą kulki łożyskowej. Możliwe że lepszy pomysł był by gdyby był gwint.
Wtedy kręcąc była by tendencja do dociskania materiału do stołu. Jeszcze parę zdjęć.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”