Cnc - obróbka PCB/płytek szklanych

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Szad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2020, 09:46

Cnc - obróbka PCB/płytek szklanych

#1

Post napisał: Szad » 05 lip 2020, 10:15

Witam,
realizuję budowę prototypu precyzyjnej maszyny cnc do wycinania otworów w płytkach pcb/szklanych, aktualnie większość części zostało wykonane przy pomocy technologi druku 3d (domyślnie mają być zakupione części innego typ). Nie jestem ekspertem w tym temacie i prosiłbym o pomoc w wyjaśnieniu jednej kwestii
Początkowo do sterowania maszyną planowałem wykorzystać gotowe płytki do drukarek 3d typu" BIGTREETECH SKR V1.4 TURBO", po konsultacjach z osobą która miała więcej doświadczenia z budową tego typu urządzeń okazało się, że wykorzystanie sterowników drukarek 3d jest problematyczne (chociażby ze względu na problemy z interpolacją). Aktualnie zainteresowałem się gotowymi płytkami sterującymi grbl typu "woodpecker", niestety nie potrafię znalezc żadnej dokumentacji technicznej a informację na temat płytek na aukcjach są szczątkowe, jest wiele wersji i wielu informacji nie mogę znaleźć. Płytka, którą wybrałem to "cronos maker 3" (zdjęcie znajduję się w załączniku). Istotne w tym projekcie jest aby prędkość wrzeciona była regulowana i dość niska (kilkaset rpm), udało mi się znalezc odpowiednie wrzeciono, prądy i napięcia są odpowiednie, ale z tego co widzę ta płytką nie ma wbudowanej regulacji pwm wrzeciona? Czy w takim wypadku trzeba by dokupić zewnętrzny sterownik pwm? Kolejne pytanie, zalecane stepsticki to A4988 oraz DRV8825, czy te płytki z reguły są kompatybilne tylko z tym typem stepsticków? Można wykorzystać inne?

Z góry dziękuje za pomoc i poświęcony czas.
Załączniki
Cnc.jpg
Płytka sterownika cnc
Cnc.jpg (96.83 KiB) Przejrzano 801 razy




Mike402
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 30 mar 2017, 21:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Cnc - obróbka PCB/płytek szklanych

#2

Post napisał: Mike402 » 10 lip 2020, 10:28

Jeśli chodzi o sterowanie prędkością wrzeciona to wydaje mi się, że bez zewnętrznego sterownika się nie obędzie.
Odnośnie stepsticków to będą kompatybilne każde, które mają zgodny pinout. W zasadzie kabelkiem to można podłączyć dowolny przyjmujący sygnały step/pulse i dir, np. jakieś tb6600.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”