Korzystając z większej ilości czasu w domu wreszcie wziąłem się za projekt frezarki. Kupiłem od chińczyków zestaw "prowadnic 20mm z wózkami i śruby trapezowe 1000x700x400". Do tego frez 2.2kW chłodzony wodą. W drodze 4x silniki nema34 8N z closed loop.
Frezarka głównie do pleks i sklejki, ale chciałbym mieć możliwość frezowania w aluminium. Silniki wziąłem większe bo biorę pod uwagę, że w przyszłości przebuduję tą frezarkę na większą.
Tak czy siak pooglądałem masę filmów i konstrukcji na necie i zdecydowałem się na frezarkę podobną do tej:
W swoim projekcie skróciłem oś Z bo 400mm wydawała mi się przeogromna. Wysunięcie obecnie osi Z to jakieś 140mm i zastawiam się, czy na takim wysunięciu w ogóle będę w stanie coś wyfrezować? Przecież robi się z tego duża dźwignia. Brak mi punktu odniesienia bo rysunki maszyn z reguły nie mają wymiarów. Płyta na której będzie wisieć frez ma 15mm grubości. Tylna płyta 20mm


