Ciecie wykańczające i wygładzające

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
dzikipl
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 15 lis 2016, 10:33
Lokalizacja: Warszawa

Ciecie wykańczające i wygładzające

#1

Post napisał: dzikipl » 26 lut 2020, 20:36

Witam

Od niedawna pracuję na pierwszej EDM w postaci ZAP BP. Do samego cięcia zastrzeżeń nie mam, ale sterowanie samej maszyny jest ubogie i wszystko trzeba zrobić samemu. Mam potrzebę wygładzenia fragmentu detalu, plan zaprogramowania ręcznego to po prostu trzy przejścia.
Jedno wycinające, powrót będzie wykończeniem i znowu jeden przebieg wygładzający by wrócić do miejsca zakończenia.
Czytałem trochę o tym na innych maszynach, tam są na to programy ale bez opisu co robi maszyna.
W ZAP do regulacji (niestety ręcznej) mam:
- prędkość drutu
- moc
- prędkość
- przerwa

Z teorii którą wyczytałem to zwiększyć prędkość drutu. Co do mocy widziałem różnie i często bez zmian. Prędkości od szybszych po wolniejsze i tutaj zgłupiałem. Pojawiał się temat mniejszej przerwy.
Ostatni temat to sama ścieżka, czy przebieg wygładzający powinien iść tą samą trasą czy zmienić +/-?




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#2

Post napisał: zibi » 27 lut 2020, 07:48

Drugie przejście to redukcja mocy czyli lepsza powierzchnia, wolniejsze przewijanie drutu, mniejsza odległość bo mniejsze parametry impulsu czyli mniejsza szczelina iskrowa, tor skorygowany o redukcję szczeliny i minimalny naddatek na gładzenie. Stała, mniejsza prędkość cięcia aby zbierać równo chropowatość z pierwszego przejścia.
Maszyna obsługuje offsety przy cięciu G41, G42 uwzględniając szczelinę iskrową z nastaw generatora?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
dzikipl
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 15 lis 2016, 10:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#3

Post napisał: dzikipl » 27 lut 2020, 18:59

zibi pisze:
27 lut 2020, 07:48
Maszyna obsługuje offsety przy cięciu G41, G42 uwzględniając szczelinę iskrową z nastaw generatora?
Maszyna można powiedzieć że nic nie obsługuje, żadnego G code. Ma swój pseudo kod który mówi wyłącznie o X,Y bez prędkości, offsetów itd.
Z prędkością drutu to zastanawiające, są opracowania mówiące że większa szybkość to większa gładkość:
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... rowski.pdf

Nie mam też informacji jaka będzie szczelina iskrowa zależnie od mocy, jest podane wyłącznie by przyjmować że cała droga ma szerokość 0,35-0,35 przy drucie 0,25 czyli ok 0.175 na stronę.
Ile może szczelina się zredukować? Myślę czy nie przesunąć się o np 0.05 w stronę detalu przy drugiem przelocie.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#4

Post napisał: ak47 » 28 lut 2020, 08:25

0.05 to trochę sporo może być, na charmillesach jeśli mam długi i cienki stempel czy inny detal to robię go w technologi na 4 przejścia z tym, że 1 przejscie (nastawa E501) jest na +0.03mm 2 przejscie (nastawa e502) jest na +0.03mm trzecie przejscie ponownie nastawa e502 ale naddatek zmniejszony na 0 i dalej e503 i e504 z naddatkiem zerowym.

Nieraz bywa że trzeba dawać 0.06 ,0.09 i nastawą e502 zmniejszać po 3 setki aż do zera i dopiero kontynuować wykańczanie.

0.05 też poradzi ale juz odczuwalnie dłużej schodzi

Czytam tego PDFa i z niego wynika tylko, że wszystko robiono na 1 przejście zgrubne (zapewne technologia E3 czyli jedno cięcie dobrej jakości) w takim wypadku to może i jest to prawdą co tam napisano. W praktyce na 1 przejście to się co najwyżej odcina albo jakieś wyluzowania robi, czemu ? bo nie zdarza się by klient zakładał, że potrzebuje przyrządu i dopuszcza Ra 3.0 :). Na dwa przejścia to minimum przynajmniej u mnie. Robofil 190 ma do przejść wykańczających dysze, które trzeba założyć po cięciu zgrubnym, skręcić płukanie, a o tym jakby nie ma słowa no i sama fotka próbek... 1 ciecie.

"Uzyskane rezultaty badań wskazują na możliwość optymalnego doboru warunków hydromechanicznych w zakresie kształtowania parametrów chropowatości powierzchni jak również możliwie najmniejszych odchyłek kształtu. Wskazują również na celowość prowadzenia dalszych badań w tym zakresie. "

Pewnie kolejne badanie odkryje istnienie wygładzania i wpływu ciśnienia płukania na powierzchnię :) Operatorów druta bardziej interesuje jak wygmerać parametrami, żeby szybciej szło i jest parę sposobów ale ciekaw jestem co mówi o tym podejście naukowe ,a nie doświadczalne.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#5

Post napisał: kamar » 29 lut 2020, 12:28

ak47 pisze:
28 lut 2020, 08:25
jeśli mam długi i cienki stempel czy inny detal to robię go w technologi na 4 przejścia
I co ten stempel trzyma po pierwszym przejściu ? Jakieś mostki ?


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#6

Post napisał: zibi » 01 mar 2020, 10:40

Mostki lub mostek w cięciu przy dwu lub więcej przejściach są nieodzowne. Po cięciu pozostaje do obrobienia szlifowaniem naddatek na mostku można też obrabiać mostki na drucie na gotowo. Pozostaje sprawa poprawnego zabezpieczenia detalu na drucie przy obr. mostków. Każdy operator ma swoje patenty na to.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#7

Post napisał: kamar » 01 mar 2020, 10:48

zibi pisze:
01 mar 2020, 10:40
Mostki lub mostek w cięciu przy dwu lub więcej przejściach są nieodzowne.
Że są "nieodzowne" to się domyślam, przyciągania ziemskie ma swoje prawa :) Tylko jak się je robi ?


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#8

Post napisał: ak47 » 01 mar 2020, 13:00

https://ibb.co/khDwthc

Masz taki detal przykładowo. Mostek robisz na płaskiej stronie w najprostszej wersji, tak że detal na kolejnych przejsciach ciągle trzyma się za te 20mm, pierw z jednej i drugiej strony wcinasz się, żeby trochę się odprężył. Następnie z naddatkiem 0.06mm wycinasz i dojeżdzasz do wymiaru zerowego i odcinasz te 20mm, szlifierz szlifuje te 20mm i gotowe.

Można też iść poziom wyżej i teraz po ostatnim przejściu na detalu szczelinę między detalem a resztą przygotówki zalać klejem (przewodzącym prąd, albo klejem byle jakim z kawałkami drutu coby prąd się przewodził). Klej po 15 minutach twardnieje i odcinasz te 20mm trzymania i wykańczasz, potem zdejmujesz i młotkiem powinno dać się klej z resztą przygotówki utrącić.

W tej drugiej wersji mozna zrobić trzymanie na powierzchni krzywej czy nawet jakiejś kątowej. Osobiście stosowałem tę metodę tylko parę razy bo rzadko się trafia detal, który nie ma żadnej powierzchni prostej i nie da się potem doszlifować trzymania.

Można oczywiście mostków dać kilka i czasem nawet trzeba kiedy detal wygląda jak firanka.

Najnowsiejsza metoda o której tylko czytałem i nie wiem jak to działa w praktyce to ASM czyli Automatic slug welding.
wygląda to tak jak na 1 focie z tego linka https://www.canadianmetalworking.com/ca ... automation

Drut który obrabia materiał zaspawuje szczelinę i łączy trwale odpad z przygotówką. Czyli to co robiłeś klejem teraz maszyna zrobi sama. Potem odcinasz taki spaw, materiał w miejscu tegoż spawu nie zmienia swoich właściwości. Z rzadka zdarza się by maszyna zaspawa szczelinę choć oczywiście nie robi tego celowo i w ogóle nawet nie ma tej funkcji :D ale tworzą się warunki, które to umożliwiają i trzeba potem to odciąć samemu. Miałem z tym doczynienia tylko parę razy na kilkanaście lat pracy.

I to tyle, na pewno ktoś może powiedzieć więcej ale opeoratorzy drutów czy wgłębnych nie często są skłonni powiedzieć coś więcej niż "pier..głupoty"


Autor tematu
dzikipl
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 15 lis 2016, 10:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#9

Post napisał: dzikipl » 02 mar 2020, 18:49

Dzięki za porady, sprawdzę co da się na ZAP uzyskać. Obecnie tylko cierpliwości brakuje bo poza okolice 10mm2/min nie mogę wyjść :)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Ciecie wykańczające i wygładzające

#10

Post napisał: kamar » 03 mar 2020, 07:27

Też dzięki za wyjaśnienia. Na szczęście te problemy mnie nie dotyczą :), przejście wygładzające na zamkniętym drucie molibdenowym to dopiero psuje powierzchnię. Także w grę wchodzi tylko jedno przejście, zwalniane do uzyskania zadawalającej chropowatości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”