Frezarka Staveley Archdale

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Yar0
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 15 gru 2019, 18:13

Frezarka Staveley Archdale

#1

Post napisał: Yar0 » 15 gru 2019, 18:35

Witam
Stałem się posiadaczem frezarki konwencjonalnej firmy Staveley. Jest sprowadzona z UK. Nigdzie nie mogę znaleźć do niej DTR-ki. W ogóle nie znalazłem żadnej wzmianki o tej maszynie w sieci, nawet jednego zdjęcia takiej samej nie znalazłem. Nie rozumiem do czego może służyć dźwignia z zdjecia poniżej:
Obrazek

Na tym zdjęciu z kolei strzałką zaznaczony jest wałek, na którym brakuje pokrętła. Jest to przesuwaka koła zębatego. Nie jest to nawrotnica bo przesuwająć ją prawo, środek, lewo i się nie zmienia. Zamieszczam też zdjęcia samego wałka oraz wnętrza z kołami zębatymi. Co to może być?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cała frezarka prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek

Frezarka po prawej stronie głowicy ma pokrętło do opuszczania całej głowicy. Nie wysuwa się pinola tylko cała głowica chodzi góra dół. Łudzę sie że frezarka ma opcje dłutownicy. Na gorze frezarki jest silnik, który nie wiem w sumie od czego jest. Część instalacji elektrycznej widać, że jest zdemontowana.
Generalnie frezarka bardzo cicha, sztywna ( waży około 4 ton ). W osi Z ma dobre 600mm.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frezarka Staveley Archdale

#2

Post napisał: Steryd » 15 gru 2019, 20:23

feed per rev, czyli posuw na obrót. Wygląda na to, że masz zmechanizowany posuw pinoli do wiercenia, a tą dźwignią się wybiera prędkość.

to sprzęgiełko wygląda na włącznik posuwu.

Silnik na górze za mały do napędzania czegokolwiek, raczej wspomaganie, może jakieś smarowanie, albo chłodziwo, chociaż dziwnie usytuowany...
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Yar0
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 15 gru 2019, 18:13

Re: Frezarka Staveley Archdale

#3

Post napisał: Yar0 » 15 gru 2019, 20:35

Smarowanie działa, przy tej dźwigni od per rev jest okienko do kontroli przepływu smarowania. Olej się pojawia jak załączę wrzeciono. Pompka smarowania jest na dole, przy podstawie frezarki. Mam zdjęcie ale bardzo słabej jakości frezarki jak stała jeszcze w UK. Miała wtedy jeszcze założoną dźwignie od tej przesuwki oraz jakiś włącznik zasilania z boku głowicy. Nie wykluczone, że właśnie to było od uruchomienia dłutownicy ale ktoś to zdemontował. Za chwilę wrzucę fotkę tego niewyraźnego zdjęcia.
Obrazek

Zaznaczyłem włącznik którego obecnie nie ma oraz na górze puszkę elektryczna do której nie dochodzi z jednej strony jeden przewód. Został pusty otwór po przepuście.
Obrazek
Korci mnie podpiąć na krótko zasilanie do tego silnika na górze ale boję się trochę by czegoś nie uwalić.
Frezarka ma założone liniały firmy newall, niestety brakuje wyświetlacza. Szkoda, że jest zdekompletowana bo tak super maszyna i nie wypracowana. Nie pracowała nigdy na produkcji tylko na utrzymaniu ruchu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”