FreeCAD - Tutorial modułu CAM

Darmowy CAM do programowania CNC


Autor tematu
dlewczuk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 11 lut 2015, 12:46
Lokalizacja: Siedlce

FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#1

Post napisał: dlewczuk » 18 lis 2019, 20:37

Cześć,

Przygotowuje darmowy kurs, darmowego rozwiązania CAM.
Jest to przestrzeń pracy Path darmowego systemu FreeCAD.

Jak większość z Was wie, FreeCAD jest darmowym programem o całkiem fajnych możliwościach. Poza możliwością modelowania 3D, posiada też możliwości przygotowywania programów obróbkowych na obrabiarki CNC. To czyni FreeCAD rozwiązaniem CAD/CAM.
I może to się sprawdzić zarówno u hobbystów, studentów jak i małych firm.

Link do kursu:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... _wwMEjkGyn

Kurs jest uzupełniany o kolejne lekcje, także zachęcam do subskrybowania kanału :)



Awatar użytkownika

_kaktus_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 06 kwie 2019, 08:46
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#2

Post napisał: _kaktus_ » 22 gru 2019, 11:55

Hehe.
:mrgreen:

No proszę kogo tutaj spotkałem. :?

Polecam kursy Pana Damiana, jego zaangażowanie w popularyzację wybornego narzędzia którym jest FreeCAD, jest godne pochwały i uwagi.

Ten program to potężne narzędzie budowane przez społeczność dla społeczności. Można go używać nawet komercyjnie bez przymusowych opłat i kupowania licencji.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#3

Post napisał: pitsa » 22 gru 2019, 14:38

Da radę za pomocą FreeCAD zbudować sobie jakieś urządzenie z profili stalowych, kawałków blach i różnych innych detali i zrobić z tego pliki dxf np. do zlecenia wycięcia i gięcia blach?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#4

Post napisał: pitsa » 22 gru 2019, 21:06

...
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#5

Post napisał: tuxcnc » 15 sty 2020, 19:26

Mój poprzedni wpis w tym wątku został usunięty z powodu jakiejś kretyńskiej pyskówki.
Może i mała strata, bo był trochę zbyt emocjonalny, ale problem pozostał.
A problemem jest to, że coraz więcej ludzi nie umie pisać, ale umie włączyć kamerę ...
No i mamy potem takie filmiki, gdzie autor się jąka do statycznego obrazu, każde kolejne zdanie to kolejny offtopic, a nawet chronologia nie jest zachowana i za żadną cholerę zrozumieć nie można jakim cudem gość doszedł do przedstawianego wyniku.
W efekcie mamy dwudziestominutowy film, na którym nie wyjaśniono tego, co da się wyjaśnić w minutę.
Czy to naprawdę tak trudno zrobić sobie scenariusz, przeczytać go kilka razy, poprawić i na koniec dopiero nakręcić film i dorobić napisy, żeby się nie trzeba było domyślać który to może być przycisk i z którego menu, bo zobaczyć na filmie o małej rozdzielczości się przecież nie da ...

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 531
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#6

Post napisał: JacekBelof » 16 sty 2020, 05:22

tuxcnc pisze:
15 sty 2020, 19:26
Mój poprzedni wpis w tym wątku został usunięty z powodu jakiejś kretyńskiej pyskówki.
Może i mała strata, bo był trochę zbyt emocjonalny, ale problem pozostał.
A problemem jest to, że coraz więcej ludzi nie umie pisać, ale umie włączyć kamerę ...
No i mamy potem takie filmiki, gdzie autor się jąka do statycznego obrazu, każde kolejne zdanie to kolejny offtopic, a nawet chronologia nie jest zachowana i za żadną cholerę zrozumieć nie można jakim cudem gość doszedł do przedstawianego wyniku.
W efekcie mamy dwudziestominutowy film, na którym nie wyjaśniono tego, co da się wyjaśnić w minutę.
Czy to naprawdę tak trudno zrobić sobie scenariusz, przeczytać go kilka razy, poprawić i na koniec dopiero nakręcić film i dorobić napisy, żeby się nie trzeba było domyślać który to może być przycisk i z którego menu, bo zobaczyć na filmie o małej rozdzielczości się przecież nie da ...
Jest na to dużo prostsze rozwiązanie, na dodatek dużo lepsze... zaangażować się w tworzenie polskiego wki do tego projektu, naprawdę w porównaniu z jakimkolwiek innym językiem, polska strona straszy pustkami. Szczerze, to nawet nie rozumiem trendu do pokazywania wszystkiego na filmikach, owszem gdzie to niezbędne można wstawić krótkie animacje, ale poruszanie się po tekście jest dużo łatwiejsze niż po filmie,nacdodatek można go sobie wydrukować, gdyby zaszła taka potrzeba.
Co do samego tworzenia pomocy do FreeCAD’a to jestem jak najbardziej na tak, sam go używam i uważam za jeden z lepszych programów.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Autor tematu
dlewczuk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 11 lut 2015, 12:46
Lokalizacja: Siedlce

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#7

Post napisał: dlewczuk » 16 sty 2020, 20:21

tuxcnc pisze:
15 sty 2020, 19:26
Mój poprzedni wpis w tym wątku został usunięty z powodu jakiejś kretyńskiej pyskówki.
Może i mała strata, bo był trochę zbyt emocjonalny, ale problem pozostał.
A problemem jest to, że coraz więcej ludzi nie umie pisać, ale umie włączyć kamerę ...
No i mamy potem takie filmiki, gdzie autor się jąka do statycznego obrazu, każde kolejne zdanie to kolejny offtopic, a nawet chronologia nie jest zachowana i za żadną cholerę zrozumieć nie można jakim cudem gość doszedł do przedstawianego wyniku.
W efekcie mamy dwudziestominutowy film, na którym nie wyjaśniono tego, co da się wyjaśnić w minutę.
Czy to naprawdę tak trudno zrobić sobie scenariusz, przeczytać go kilka razy, poprawić i na koniec dopiero nakręcić film i dorobić napisy, żeby się nie trzeba było domyślać który to może być przycisk i z którego menu, bo zobaczyć na filmie o małej rozdzielczości się przecież nie da ...
Nie za bardzo mi się chce wchodzić w dyskusję bo to czy komuś odpowiadają moje tutoriale to kwestia subiektywna. Tobie się nie podobają i ok. Nie da się wszystkim dogodzić.
Ale jak piszesz, że nie wiesz jak doszedłem do przedstawionego wyniku to onznacza tylko, że nie obejrzałeś całego filmu od początku do końca. Przewijałeś i przeskakiwałeś po fragmentach.

Aha, i pokaż mi jakiś swój film z napisami, który nagrałeś na podstawie scenariusza. Bo piszesz tak jakbyś wiedział o czym mówisz...

@JacekBelof racja, jakby każdy "krzykacz" poświęcił czas, który poświęca na roszczenia (do darmowych treści :lol: ), poświęcił na tworzenie treści to polskie zasoby tutoriali byłyby naprawdę spore :)
Co do wersji tekstowej to jest w opracowaniu. Tutoriale nagrwałem na podstawie scenariusza mam sporo tekstu. Dorabiam screeny i będę to publikował na blogu. Ale jak to bywa z hobbystycznym tworzeniem treści, robię to po godzinach i wszystko trochę trwa.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#8

Post napisał: adam Fx » 17 sty 2020, 07:03

dlewczuk pisze:Ale jak to bywa z hobbystycznym tworzeniem treści, robię to po godzinach i wszystko trochę trwa.
W każdym razie szacun i wielkie dziki za wkład :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#9

Post napisał: tuxcnc » 17 sty 2020, 18:12

dlewczuk pisze:
16 sty 2020, 20:21
Ale jak piszesz, że nie wiesz jak doszedłem do przedstawionego wyniku to onznacza tylko, że nie obejrzałeś całego filmu od początku do końca. Przewijałeś i przeskakiwałeś po fragmentach.
To z niechronologicznościa to akurat była uwaga natury ogólnej nie adresowana konkretnie do Ciebie.
Natomiast jeśli chodzi o twój film, to miałem dość już w 48 sekundzie (!) kiedy zacząłeś bredzić, że "nawet gdyby hipotetycznie ktoś zechciał ..." choć sam przed chwilą mówiłeś że licencji GPL zmienić się nie da, co akurat jest prawdą ...

Co do mnie, to filmów nie kręcę, bo umiem pisać.
Natomiast argument, że aby je oceniać sam muszę jakieś tworzyć, jest po prostu idiotyczny.

Co do Ciebie, to się zachowujesz jak rodzic, który własne dziecko będzie wychwalał, nawet jeśli obiektywnie nie ma powodów by to robić.
Nie widzę sensu z Tobą dyskutować, bo nie zmienisz zdania bez względu na to jakich argumentów bym nie użył.
Mogę Ci tylko poddać pod refleksję zupełnie przypadkowy film, wcale nie rewelacyjny, ale stworzony przez gościa który w trzy minuty umie wytłumaczyć co robił przez sześć, a nie na odwrót :


Autor tematu
dlewczuk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 11 lut 2015, 12:46
Lokalizacja: Siedlce

Re: FreeCAD - Tutorial modułu CAM

#10

Post napisał: dlewczuk » 17 sty 2020, 19:43

tuxcnc pisze:
17 sty 2020, 18:12
To z niechronologicznościa to akurat była uwaga natury ogólnej nie adresowana konkretnie do Ciebie.
Natomiast jeśli chodzi o twój film, to miałem dość już w 48 sekundzie (!) kiedy zacząłeś bredzić, że "nawet gdyby hipotetycznie ktoś zechciał ..." choć sam przed chwilą mówiłeś że licencji GPL zmienić się nie da, co akurat jest prawdą ...
To wyobraź sobie taką hipotetyczną sytuację. Wszyscy zaangażowani w rozwój FreeCAD stwierdzają, że już nie mają ochoty rozwijać tego oprogramowania (np. bo im się to po prostu nie opłaca). Ale pojawia się inwestor-pasjonat z gotówką i stwierdza, że chce kontynuować rozwój tego oprogramowania. Zatrudnia inżynierów-programistów żeby pracowali nad tym programem i na podstawie "starego" FreeCAD robią np. FreeCAD Extra. No i z racji tego, że jest to inwestor, a nie filantrop robi to po to żeby mieć z tego jakiś zysk.
Nikt mu nie zabroni sprzedawać tego rozwiązania. Taka po prostu hipotetyczna sytuacja.
tuxcnc pisze:
17 sty 2020, 18:12
Co do mnie, to filmów nie kręcę, bo umiem pisać.
Pokaż. Chętnie poczytam. Może się czegoś dowiem, albo poprawię swój warsztat pisarski. Też piszę.
tuxcnc pisze:
17 sty 2020, 18:12
Natomiast argument, że aby je oceniać sam muszę jakieś tworzyć, jest po prostu idiotyczny.
W momencie, kiedy piszesz jak powinno się nagrywać filmy, nie jest idiotyczny. Myślałem, że masz jakieś doświadczenie i chciałem po prostu zobaczyć jak to robią inni.
Sam też uczę się z tutoriali wideo i każdy z trenerów jest inny. Czasami przebrnięcie przez tutorial jest ciężkie, ale wiedza którą się zdobywa jest bezcenna.
tuxcnc pisze:
17 sty 2020, 18:12
Co do Ciebie, to się zachowujesz jak rodzic, który własne dziecko będzie wychwalał, nawet jeśli obiektywnie nie ma powodów by to robić.
Nie widzę sensu z Tobą dyskutować, bo nie zmienisz zdania bez względu na to jakich argumentów bym nie użył.
Dzieci w to nie mieszajmy ;)
I na tym zakończmy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”