HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

Instrukcja ustawienia maszyny do wiecercenia głowicą kątową.

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
grabu08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 14 paź 2019, 19:09

HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#1

Post napisał: grabu08 » 14 paź 2019, 19:49

Witam forumowiczów.
Jak w tytule, proszę o podpowiedzi ustawienia maszyny do wiercenia głowicą kątową. Maszyna to pionowe centrum ze sterowaniem Heidenhain 530. Długo szukałem informacji na google i na forum cnc,info ale jej nie znalazłem, lub źle szukałem.
Znalazłem program na maszynie którym operował wcześniejszy operator. W programie jest CYKL PLANE AXIAL C= 0 STAY.
W MDI też jest PLANE AXIAL C= 0 STAY, domyślam się ze tym zerował cykl do wiercenia "w bok". w Blk form oś była Z tak samo w wywołaniu narzędzia też oś Z. Program z tym cyklem nie działa i też co się mogę domyślić trzeba coś odblokować w MOD.
Narzędzie które miał wybrane do wiercenia kątowego miało też w tabeli narzędzi wartość %%%000010. Tęż nie mam pojęcia o co chodzi.
Instrukcja mało mi mówi.
Proszę o podpowiedź, z góry dziękuje. Może ktoś woli na priv to podam e-mail grabu08MAŁPA.vp.pl.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#2

Post napisał: Steryd » 14 paź 2019, 20:23

Poszukaj informacji o cyklu plane spatial na poczatek. Jest bardzo dobrze opisany w instrukcji.
Można?
Morzna!!!


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#3

Post napisał: Majster70 » 15 paź 2019, 07:03

Ta wartość w bitach 10 na końcu w tabeli narzędzia załącza możliwość chłodzenia przez narzędzie - prawdopodobnie masz/miałeś dodatkowy agregat do podawania chłodziwa pod wysokim ciśnieniem do wiercenia głębokich otworów.


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#4

Post napisał: capt.d. » 15 paź 2019, 16:19

Aloha

@Steryd, ale grabu08 nie wspomina, że to jest maszyna pięcioosiowa a taka musi być, by można było używać funkcji PLANE.

@grabu08 rozumiem, że na maszynie trzyosiowej zakładasz głowicę kątową i chcesz wykonać obróbkę na boku detalu. W takim przypadku ustawiasz głowice równolegle do osi X lub Y i przy wywołaniu narzędzia podajesz odpowiednią oś.

Pozdrawiam.
Live long and prosper.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#5

Post napisał: Steryd » 15 paź 2019, 17:14

Ale wspomina, że ma w programach użyte funkje plane.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
grabu08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 14 paź 2019, 19:09

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#6

Post napisał: grabu08 » 15 paź 2019, 21:20

Steryd pisze:
14 paź 2019, 20:23
Poszukaj informacji o cyklu plane spatial na poczatek. Jest bardzo dobrze opisany w instrukcji.
Steryd, tak jak piszę w instrukcji nie dałem rady się odnaleźć. Po włączeniu programu z cyklem 19 (Płaszczyzna obróbki) oraz z cyklem PLANE, wybija błąd o zablokowanych osiach.
Majster70 pisze:
15 paź 2019, 07:03
Ta wartość w bitach 10 na końcu w tabeli narzędzia załącza możliwość chłodzenia przez narzędzie - prawdopodobnie masz/miałeś dodatkowy agregat do podawania chłodziwa pod wysokim ciśnieniem do wiercenia głębokich otworów.
Tak zgadza się... dużo razy wierciłem i frezowałem z chłodzeniem przez wrzeciono tylko miałem już te narzędzia zawsze zdefiniowane w wartości PLC jak i w starej pracy tak jak i w nowej. Olśniło mnie że raz fakt nie szło chłodzenie i gdzieś to trzeba było właśnie zmienić w Tablicy. Ale na śmierć zapomniałem.
capt.d. pisze:
15 paź 2019, 16:19
Aloha

@Steryd, ale grabu08 nie wspomina, że to jest maszyna pięcioosiowa a taka musi być, by można było używać funkcji PLANE.

@grabu08 rozumiem, że na maszynie trzyosiowej zakładasz głowicę kątową i chcesz wykonać obróbkę na boku detalu. W takim przypadku ustawiasz głowice równolegle do osi X lub Y i przy wywołaniu narzędzia podajesz odpowiednią oś.

Pozdrawiam.
Tak jak wspomniałem wcześniej poprzedni operator używał funkcji PLANE. Tak mi się wydaje. Miał ją w programie i w MDI. Maszyna ma 3 osie jak pisałem. @capt.d. teraz w symulatorze wpisałem tak jak mówiłeś odpowiednią oś w BLK form i w wywołaniu narzędzia i wszystko gra! Dzieki! Tylko problem jest taki że próbowałem jeszcze tego w starej pracy też na centrum pionowym 3-osiowym i nie działało. Nie pamiętam błędu. Jutro sprawdze to u siebie w pracy ale już chyba to sprawdzałem. Podejrzewam że trzeba zmienić jakieś ustawienie w MOD.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#7

Post napisał: Majster70 » 16 paź 2019, 08:06

grabu08 pisze:Tak zgadza się... dużo razy wierciłem i frezowałem z chłodzeniem przez wrzeciono tylko miałem już te narzędzia zawsze zdefiniowane w wartości PLC jak i w starej pracy tak jak i w nowej. Olśniło mnie że raz fakt nie szło chłodzenie i gdzieś to trzeba było właśnie zmienić w Tablicy. Ale na śmierć zapomniałem.

To nie zapomnij też o wkręceniu odpowiedniej tulejki uszczelniającej w oprawkę jak masz stożek HSK ;) (może być potrzebny specjalny klucz, w SK40 nie wiem jak jest, pewnie podobnie)


Autor tematu
grabu08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 14 paź 2019, 19:09

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#8

Post napisał: grabu08 » 16 paź 2019, 21:00

Majster70 pisze:
16 paź 2019, 08:06
grabu08 pisze:Tak zgadza się... dużo razy wierciłem i frezowałem z chłodzeniem przez wrzeciono tylko miałem już te narzędzia zawsze zdefiniowane w wartości PLC jak i w starej pracy tak jak i w nowej. Olśniło mnie że raz fakt nie szło chłodzenie i gdzieś to trzeba było właśnie zmienić w Tablicy. Ale na śmierć zapomniałem.

To nie zapomnij też o wkręceniu odpowiedniej tulejki uszczelniającej w oprawkę jak masz stożek HSK ;) (może być potrzebny specjalny klucz, w SK40 nie wiem jak jest, pewnie podobnie)
W tej głowicy kątowej (pewnie jak w większości) jest chłodzenie bezpośrednio przez narzędzie które można zaślepić opcjonalnie, oraz chłodzenie nad narzędziem (kranik z zaworem którego będę właśnie używał bo będę wiercił zwykłym wiertłem)
Dziś sprawdziłem też chłodzenie przez wrzeciono i chyba producent maszyny ustawił ją tak że nawet bez wpisania w TABLICY w PLC "..%%%..000010" chłodzenie przez wrzeciono działa.
Sprawdziłem też dziś w pracy wpisanie np. Oś X w wywołaniu narzędzia (TOOL CALL 1 X S1111) i o taki jest błąd
""zaprogramowano oś narzędzia która została zablokowana przez producenta maszyn dla momentalnie aktywnej kinematyki"
Skorygowanie błędu.
"Zaprogramować dozwolna oś, w razie konieczności uwzględnić instrukcje.""
"
Jeśli ktoś mógłby się podzielić wiedzą byłbym bardzo wdzięczny! Z góry dzięki!


Autor tematu
grabu08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 14 paź 2019, 19:09

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#9

Post napisał: grabu08 » 27 lis 2020, 08:25

Witam, jak już założyłem temat a temat się rozwiązał to mimo że nic nie wniosę to opisze jak sprawa się rozwiązała.
W maszynie była przygotowana Kinematyka dla głowicy kątowej przez producenta maszyny.
Uruchomienie kinematyki: Mod>kinematic>TU DO WYBORY KINEMATYKI OD PRODUCENTA DLA 3AXIS LUB GŁOWICY KĄTOWEJ. Kolejnie włącznie kinematyki NA AKTYWNĄ w pracy ręcznej oraz w wykonywaniu programu. Po włączeniu Kinematyki GŁOWICY KĄTOWEJ pojawia się kolejna oś C. W cyklu 19 można ustawić dodatkowy kąt dla osi C. (Przez producenta maszyn zostałem poinformowany aby przed włączeniem kinematyki dla głowicy wyzerować "kąt obrotu-digital rot")
Jeśli ktoś by chciał np. wiercić tylko w lini prostej równolegle do np. w osi X najprościej było by tylko wpisać TOOL CALL 1 X i ogień. Z tym że wydaje mi się że wiekszość maszyn bedzie zablokowana w ustawieniach aby nie udało się ruszyć maszyny gdy w TOOL CALL jest inna oś niż Z żeby przy błędzie operatora rutynie czy coś zdrowo nie przydzwonił po wybraniu właśnie innej osi.
pozdrawiam.


majo5555
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:01
Lokalizacja: Kielce

Re: HH 530, Centrum pionowe, głowica kątowa. Proszę o pomoc.

#10

Post napisał: majo5555 » 03 gru 2020, 17:57

Witam!!!
Ja robiłem to innym sposobem. Używałem 3DRot.Jesli chciałem pracować w osi X wpisywałem np. :B90. W programie i przy ruchu osiami układ współrzędnych był "przesunięty" o tą wartość. Czy z osi X robiła się os Z. Zaletą? Zawsze Z+ to odjazd od materiału i nie musiałem zmieniać współrzędnych na np. CC Y0 Z0.
Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”