Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#1

Post napisał: zyx5050 » 08 sie 2019, 19:18

Planuję kupić szlifierkę stołową, aby bez problemu móc ostrzyć wiertła tak od fi 6 do fi 16, oczywiście jakiś nóż do kosiarki, siekierę i jakiś nóż itd. czasem może jakiś kawałek metalu. Pytanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Marketowe typu Einhell na pewno odpadają bo ponoć nic to nie warte, więc postanowiłem szukać używanej, ale kosztują po kilkaset złotych. Póki co w oko wpadły mi takie -

Obrazek
Obrazek




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#2

Post napisał: koala.g » 08 sie 2019, 19:33

Szczerze wszystko co nie jest na 3 fazy to gówno.
Mam BasPolska 700W i przy próbie oczyszczenia śrubki się zatrzymuje. Trzeba poczekać aż sie ponownie rozpędzi ... a i tak się prawie zaraz zatrzymuje.


Majstarek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 18 lis 2016, 18:22
Lokalizacja: Łęczyca łódzkie

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#3

Post napisał: Majstarek » 08 sie 2019, 21:00

Mam starą "niemkę" 400W na 230V, tarcze 100mm i jest ok dla drobnych prac. Mam też 'chinkę" 1400W z tarczami 175mm i też daje radę. Ale mam też szlifierkę na pasy bezkońcowe "samoróbkę" z silnika od kosiarki 1,1kW i tej używam najczęściej...
Dobra szlifierka 3 fazowa to koszt 500 zł i więcej. Pytanie, czy chcesz tyle wydać?

Pozdrawiam
M


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#4

Post napisał: dance1 » 08 sie 2019, 21:09

koala.g pisze:
08 sie 2019, 19:33
Mam BasPolska 700W
Przy badziewiach tego typu z podawanej mocy to z jedno zero trzeba wykreślić, mam w garażu starego Black&Decker-a o mocy 380W który bez problemu kilka takich basów z kopytami by wciągnął lub zeszlifował jak kto woli. :wink:
Aaa bym zapomniał 240V, no i jak dobrze rozumiem z tego co kolega pisze to bardziej o domowe majsterkowanie chodzi a nie o 3 fazowe szlifierki "przemysłowe" i woła roboczego.
I don't like principles, I prefer prejudices


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#5

Post napisał: bear » 08 sie 2019, 21:36

Panowie a co ma rodzaj zasilania do mocy szlifierki stołowej?
Jeśli chodzi o stołowe to tak jak pisał kolega wcześniej, trzeba szykować około 500zł żeby kupić coś fajnego i sprawnego.
Osobiście polecam polskie szlifierki Elna (0.5kW/1kW), stare niemieckie DDR/VEB(0.5kW/0.7kW), ruską TEMN (0.5kW) albo w ostateczności ponownie polską NSA-150/NSA-200 (0.37kW/0.6kW). Te dwie na końcu można wyrwać w granicach 200zł. Przez pewien czas miałem polską NSA-150 o mocy 370W i dla mnie to było minimum jeśli chodzi o moc przy w miarę komfortowym ostrzeniu wierteł. Przy siekierach to nawet Elna 1kW ma co robić a co dopiero takie maleństwo 400W.
Chińczyków szkoda nawet kupować, dość że moce zawyżone o jedno zero to w dodatku talerzyki dociskowe wykonane z blachy więc już jako nowe biją niemiłosiernie a jedyny ratunek to dorobienie nowych. Łożyska często zatopione na stałe w obudowie która w wielu przypadkach jest plastikowa...


Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#6

Post napisał: zyx5050 » 08 sie 2019, 21:45

A gdyby tak spróbować samemu zrobić jakąś szlifierkę właśnie na siłe? Tylko jaki silnik najlepiej by się do tego nadawał, aby faktycznie miała moc i nie stawała na gwozdziu?
Jak tak przeglądam to faktycznie, za dobra szlifierke trzeba dac te 400/500zł uzywke od Elny, Luny, czy Galvanotechnik itd.

Albo może ktoś tutaj na forum miałby do sprzedania jakąś dobrą, starą uzywkę?


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#7

Post napisał: pavyan » 08 sie 2019, 22:51

Ja kiedyś właśnie zrobiłem sobie szlifierkę, na wzór jakiejś czechosłowackiej szlifierki z lat 50-tych, podobno do ostrzenia kos.
Osobliwość oryginału polegała na tym, że posiadał wrzeciennik z dwoma tarczami i oddzielny silnik, napędzający paskiem tarcze. Można było wahadłowo "machać" wrzeciennikiem w poziomie, zataczał łuki pozwalając delikatnie podostrzać ostrze kosy - tak mi to przedstawiał mój Staruszek. Ale on używał i używa jej jako stacjonarnej szlifierki "do wszystkiego" z zablokowanym owym wahadłowym ruchem, ma silnik 550W/2880obr, trójfazowy - mocy w zasadzie zawsze starczało.
Dawała doskonały dostęp do obu tarcz z każdej strony, ponieważ wrzeciennik miał stosunkowo małą średnicę - nie jak w typowych rozwiązaniach, gdzie silnik o stosunkowo dużej średnicy ma zamocowane tarcze na końcach swojej osi.
Skopiowałem ten układ, wrzeciennik ma chyba 60mm średnicy i długość ~150mm, pracuje z tarczami 150mm, silnik 750W/2880obr i przekładnia zwiększająca obroty tarczy do ok. 4500 (są trzy przełożenia, ale stale używam tego najwyższego). Konstrukcja bez problemu umożliwia założenie tarczy do przecinania i używania jej jako wahadłowej (w pionie) przecinarki - zrobiłem tak na wyrost, ale ani razu tej możliwości nie wykorzystałem, używam kątówki do cięcia.
Do wrzeciennika można przykręcić wszelkie podpórki kątowe do szlifowania np. noży tokarskich, czy nietypowe przystawki do szlifowania, czasem to wykorzystywałem.
Jedna tarcza to czerwony korund do zgrubnego szlifu, druga to duża, szeroka tarcza diamentowa.
Po ~20 latach pracy na tej szlifierce nie chcę ŻADNEJ innej :mrgreen:
Ja wrzeciennik i wszystkie elementy wykonałem sam, ale wydaje mi się że bez problemu można wykorzystać do takiego celu typowy wrzeciennik przeznaczony np. do piły tarczowej, nieco go przerabiając (końce wału, tak by oprócz kółka pasowego można było założyć drugą tarczę.
Jeśli z jakiegoś powodu trzeba, można zrobić nowy wałek - ale łożyska i co najważniejsze - obudowa, już są w ręku.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#8

Post napisał: piromarek » 08 sie 2019, 23:26

Jakieś zdjątka tego cuda ? :-)


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#9

Post napisał: pavyan » 09 sie 2019, 00:17

No, dzisiaj to trochę wcześnie (00:17) :mrgreen: Może po południu?
Ło Matko, po co mi to było - teraz będzie wywlekanie grata, odkurzanie, zamiatanie, tło, oświetlenie... :shock:
Moja graciarnia nie nadaje się na studio foto
Ale są i chyba dobre strony... może wreszcie nagromadzony od kilku lat pył szlifierski uprzątnę? :D

Ponieważ :wink: :
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Szlifierka stołowa - na co zwrócić uwagę?

#10

Post napisał: piromarek » 09 sie 2019, 00:30

E, no też chyba idę nyny :-)
Nie chodzi o reklamowy spot , tyle żebyś pokazał swój pomysł, bo w głowie z tego opisu powstało mi coś nie koniecznie podobnego :-)
Zastawisz kartonami i będzie git. :-)

Musiałbyś zobaczyć mój porządek... :P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”