Szybkość frezowania

Jak szybko frezują różne maszynki

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Szybkość frezowania

#21

Post napisał: kubus838 » 24 maja 2021, 18:14

Czy ona jest łatwa czy nie to na tym etapie wszystko jedno - obsługa maszyny wbrew pozorom nie jest taka trudna. Ale czy jest stabilna to na etapie nauki jest bardzo ważne. A co na niej będzie frezował to ważne jest wtedy kiedy pozna technikę obróbki metodą skrawania dla odpowiedniego materiału. Jeżeli maszyna do nauki będzie wiotka to raczej się niczego nie nauczy a szybciej zrazi. A tym bardziej programowania ponieważ to co sobie przygotuje na komputerze na maszynie wyjdzie z innymi wymiarami. Więc jeżeli do nauki będzie używał maszyny wiotkiej która będzie się przeginała to prawidłowego elementu na niej nie wyprodukuje pomimo tego, że zrobi to na komputerze.
Może taką maszyną nie będzie frezował drzwi ale na pewno będzie frezował elementy które powinny mieć jakąś dokładność czyli np koło. A jeżeli będzie chciał zrobić koło o grubości 18mm to ustawi kilka przejść. Dlatego moim zdaniem jeżeli chce się nauczyć zabawy w cnc to raczej powinien myśleć o stabilnej maszynie. A jeżeli z jakiegoś powodu nie może wydać dużo kasy to powinien się zastanowić nad budową własnej - dokładnie tak jak 50% forumowiczów.

rober



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szybkość frezowania

#22

Post napisał: tuxcnc » 24 maja 2021, 18:28

tedcnc pisze:
24 maja 2021, 13:57
Od ilu punktów można już obrażać innych na forum?
Następny narcyz się trafił....
Zadałeś głupie pytanie, co w sumie każdemu może się zdarzyć jak ma gorszy dzień i tyle.
Jeżeli poczułeś się obrażony, to masz problem i to poważny, bo taka nadwrażliwość strasznie utrudnia życie.
Natomiast merytorycznie, to właściwym narzędziem do rąbania drewna na opał jest siekiera i pytanie czy frezarką CNC zrobisz to szybciej jest głupie. Wiem że przykład trochę przesadzony, ale to żeby Ci było łatwiej zrozumieć.
Frezarka CNC to maszyna która pewne rzeczy zrobi szybciej, inne rzeczy zrobi dokładniej, a jeszcze inne w ogóle zrobi bo inne narzędzia zawiodą. Są też prace do których nie należy jej używać.
Frezarka CNC nie jest do ścigania się z wyrzynarką, bo z zasady frez palcowy nie służy do przecinania, dlatego pytanie czy szybciej wytnie kółko jest bez sensu. Podobnie jest z czasem wycinania napisu, który z kolei dlatego jest nieistotny, bo przeciętny człowiek nie wykona tej pracy narzędziami ręcznymi. Po co pytać o czas kiedy innej technologii nie ma?

Natomiast problem leży zupełnie gdzie indziej.
Chcesz kupić maszynę źle zaprojektowaną i źle wykonaną.
Oczywiście pewne prace da się na niej wykonać pomimo jej mankamentów, ale nie należy oczekiwać cudów.
Znasz zasadę akcji i reakcji?
Jeżeli frez naciska na materiał, to materiał naciska na frez.
Jeśli są luzy lub ugięcie to frez nie będzie tam gdzie powinien być.
Maszyna będzie szarpać i wpadać w wibrację.
A to jak bardzo będzie zależało od wielu czynników, także od obrabianego materiału i użytego narzędzia.
Nawet jeśli ktoś ma identyczną maszynę, to nie będzie miał identycznego materiału i identycznego narzędzia, więc jego wyników możesz nie powtórzyć u siebie.

Wszystko zależy od tego co chcesz robić i jaki masz budżet.
Jeśli chcesz wyłącznie wycinać kółka, to sobie zrób cyrkiel do wyrzynarki.
A jak chcesz grawerować napisy i masz pięć tysięcy do wydania, to i tak nie masz wyboru.
Coś się rozjaśniło?


Autor tematu
tedcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 26 kwie 2021, 19:36

Re: Szybkość frezowania

#23

Post napisał: tedcnc » 24 maja 2021, 19:37

Budowa samemu jak najbardziej wchodzi w grę, w zasadzie z tych elementów jakie trzeba ogarnąć przy budowie to jedyny istotnie trudny to brama, bo ani jej nie wykonam ani nie wiem czy byłbym w stanie zweryfikować jakość gotowej kupowanej gdzieś od kogoś. Ale porozglądam się i zobaczę, tak jak wspominałem używać będę amatorsko więc mam czas na przemyślenie tematu bo żyć żyję z czego innego ;)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szybkość frezowania

#24

Post napisał: tuxcnc » 24 maja 2021, 19:54

tedcnc pisze:
24 maja 2021, 19:37
jedyny istotnie trudny to brama, bo ani jej nie wykonam ani nie wiem czy byłbym w stanie zweryfikować jakość gotowej kupowanej gdzieś od kogoś
Ten ploter który linkowałeś (https://www.aliexpress.com/item/32907054807.html) jest dobrą bazą do przemyśleń.
Blachy wytniesz na laserze (są firmy robiące na zamówienie, nawet przez internet zamawiasz), tylko trzeba wypieprzyć te v-sloty, które są dobre do lasera, dać przyzwoite profile Boscha (lub podobne) prowadnice liniowe 15 lub 20 (niewielka różnica w cenie), śruby kulowe, serwokrokowce 3 Nm...
Składasz jak z klocków, tylko się nie zdziw jak na koniec dobijesz do dziesięciu tysięcy PLN, bo to jednak drogie hobby...


ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Szybkość frezowania

#25

Post napisał: ircpcb » 26 maja 2021, 23:38

Cześć wszystkim. Chyba wreszcie mogę zabłysnąć. W sumie dawno mnie tu nie było. Odnośnie wycinania w sklejce 18mm takimi ulepkami - to podzielę się swoimi praktycznymi spostrzeżeniami.

Ja wycinałem różności w 18mm, czy to zębatki, koła, itp i np poniższą moją miniaturową maszynką, którą prezentowałem tutaj :

frezarka-cnc-aluminiowo-drewniana-t104506.html

Wycięcie koła o średnicy 100mm zajmuje stosunkowo niedługo.

Powiedzmy że prędkością około 10mm/s - taki okrąg jednorazowo pokona w 20 do 30 sekund.

Jednorazowo - na mojej frezarce mogę swobodnie zbierać 1mm sklejki frezem 3mm. (wrzeciono 300W)

Co daje na spokojnie - 18 przejazdów (18*30 sekund = 540 sekund czyli około 10 minut)

Od razu zaznaczę, że moja maszyna trzyma się kupy i w porównaniu do tych V-slotowych zabawek - jest o 100% bardziej stabilna.

Teraz wróćmy do tych dwóch linków które dałeś na początku tematu.

Podobną do tej z drugiego linka miałem okazję się pobawić. Strasznie się to wygina. Nie wspominam już o tym że paprochy ze sklejki blokują te kółka i to wszystko nie ma absolutnie sensu przy frezowaniu. To się do tego nie nadaje, pomimo że niby dają do wyboru spore wrzeciono, to musiałby być do tego porządny odciąg, a poza tym - te kółeczka się szybko zużywają przy obciążeniach - są niby też te mocniejsze, kapkę droższe kółka, ale wymiana tych kółeczek to jest droga przez mękę - rozcinanie starych kółek, wyciąganie z nich tych malućkich łożysk i wkładanie nowych - masakra. Trzeba kupować kółeczka już z łożyskami - a to w komplecie już takie tanie nie jest. Nie dobierałem się do kółek V-slota tylko C-Beama, ale to jeden syf. Ogólnie jak się rozkręci takiego bardziej rozbudowanego C-Beama - to zostajesz Ty i kupa śrubek, a po skręceniu - często na stole nadal pozostaje garść podkładek i niby nie wiadomo skąd i gdzie się coś pominęło. Skręcisz na nakrętkach za mocno - to ściśniesz lub zmienisz kąty, skręcisz za słabo - to będą luzy w drugą stronę. No fajnie jest do wymiany kółeczek - jak to ktoś raz poskręcał i nie trzeba tam łap wkładać, ale jak już się sypie - to przykro się wtedy robi.

Obie te frezarki (czytaj plotery) nadają się idealnie do laserowania lub grawerowania. Dali tu śrubę 8x8 - czyli można szybko, ale kosztem mocy, więc trzeba i tak jechać wolniej.

Ja w swojej mam śrubę 8x2 czyli bardzo wolną, co daje lepsze przełożenie mocy.

Można powiedzieć że uzyskasz podobne wartości jak ja na mojej - lub kapkę lepsze, albo coś się urwie, albo zablokują się kółeczka przez paprochy i maszyna zacznie gubić kroki, albo po prostu - zacznie gubić kroki bez powodu (znaczy powodem będzie zbyt duże obciążenie) albo możemy tak wymyślać wszystkie inne nieszczęścia świata jakie mogą się wydarzyć. Tak jak ktoś powyżej pisał - jak jej nie weźmiesz na warsztat i nie przetestujesz to się nie dowiesz co jest warta. Na pewno pozwoli Ci się pobawić i zrobić dosyć precyzyjne elementy, ale nie licz na super prędkości.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


Autor tematu
tedcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 26 kwie 2021, 19:36

Re: Szybkość frezowania

#26

Post napisał: tedcnc » 27 maja 2021, 23:39

Dzięki @@ircpcb to bardzo ciekawe informacje

Przekonać sam się nie przekonam, bo po prostu tego nie kupię, w sumie jednogłośnie na punkty te maszynki poległy, więc nie ma co sprawdzać na żywca.

Na ten moment rozglądam się za gotową ramą ze stałą bramą, widziałem Twój wątek i fajnie to tanio od podstaw zrobiłeś ale liczę, że coś mi się uda na start na gotowo mieć (konkretnie ramę). Choć tak z ofertami szału nie ma. Te wióry to ważne zagadnienie, dla mnie żeby było przyjemnie pracować to raz nie może być to rozwleczone (stąd niniejszy wątek o szybkość, czytając różne rzeczy zacząłem się obawiać, że będę musiał warsztat opuszczać na dwa dni podczas frezowania prostych rzeczy) i żeby za dużo marasu nie było. Dlatego myślę, że odciąg będę uwzględniać. Stała brama wydaje się do tego lepsza, trzeba uwzględnić tylko dwa wymiary dla rurki, która też w końcu jakąś przeszkadzajką by była (prawo-lewo, i lekko góra-dół), choć z drugiej stron może nie ma to znaczenia, stół planuję raczej mały (30x40), może trochę większy ale w dalszym ciągu to może nie jest zagadnienie dla takich stołów aby rurka na wrzecionem podążała.

Pozdr

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szybkość frezowania

#27

Post napisał: tuxcnc » 28 maja 2021, 05:40

tedcnc pisze:
27 maja 2021, 23:39
Na ten moment rozglądam się za gotową ramą ze stałą bramą (...) stół planuję raczej mały (30x40)
Jeżeli maszyna ma być tylko do drewna, to przy takim polu roboczym sprawdzą się "wiszące wałki".
Tak jak w chińskich konstrukcjach w rodzaju CNC 3018, tylko wałki ⌀30.
Korzyść jest taka, że wałki trzeba tylko zamocować na końcach, w sumie punktowo, więc rama może być dowolnie krzywa, nawet pospawana amatorsko ze złomu.
Natomiast inne rodzaje prowadnic trzeba przykręcić do czegoś prostego i tutaj zaczynają się schody...


ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Szybkość frezowania

#28

Post napisał: ircpcb » 28 maja 2021, 07:53

Ja teraz będę robił podobną do tej którą powyżej wkleiłem, ale już w całości ze stali. Wałki ⌀30, podparte (lub wózki, bo jeszcze jestem niezdecydowany), silniki Nema23 i sterowniki TB6600 oraz śruby kulowe 16x5 wszędzie. Taką malutką, ale stabilniejszą, aby nie było problemem stosowanie chłodziwa przy obróbce aluminium. Ale tak jak mówię - to potrwa u mnie pewnie z rok lub więcej, bo czasu raczej mam niewiele, a i już tanio to się nie skończy. Rozglądam się właśnie za trafem - przydałoby się tak 12 - 15V 10A. Sterowanie pozostanie na arduino, ale już same sterowniki TB6600, żadnych śmiesznych stepsticków. Postaram się zrobić to jak należy, i zgodnie ze sztuką którą stąd wyniosłem przez ostatnie parę lat.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Szybkość frezowania

#29

Post napisał: MrWaski » 28 maja 2021, 17:01

ircpcb pisze:
26 maja 2021, 23:38
Co daje na spokojnie - 18 przejazdów (18*30 sekund = 540 sekund czyli około 10 minut)
A dokładnie 9 minut... ;)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szybkość frezowania

#30

Post napisał: tuxcnc » 28 maja 2021, 17:48

ircpcb pisze:
28 maja 2021, 07:53
ale już same sterowniki TB6600, żadnych śmiesznych stepsticków.
Zasadniczo nic złego o TB6600 powiedzieć nie mogę, ale odkąd kupiłem takie napędy https://www.aliexpress.com/item/1005001984491075.html, to na nic innego nawet spojrzeć nie chcę.
Zwykły silnik kosztuje stówkę, sterownik pięć dych, no to ile się "zaoszczędzi" w porównaniu do kosztu maszyny, a porównania możliwości po prostu nie ma. Taki serwonapęd zasuwa 3000 obr/min na pusto i co najmniej 1000 obr/min pod obciążeniem. Poza tym jak zgubi kroki to wywala alarm i zatrzymuje maszynę, zamiast marnować czas i psuć materiał.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”