Mankamentem jest szlifowanie na sucho. Materiały obrabiane cieplnie obrabia się na sucho całkiem znośnie ,natomiast stale w stanie miękkim ,koszmarnie .Pomijam jakość łożyskowania ,bo robi tym czym ma.
80 ,na sucho nic nie zrobi ,pogorszy to co już jest.
Jak powszechnie wiadomo do stali miękkiej , należy używać ściernic twardych ,bo miękkie się wysypią,zanim dojdą do końca.Zalecałbym coś z przedziału L- N.
Ściernice raczej korundowe ,ale jak się nie ma co się lubi.
szlifierka do płaszczyzn :D
-
- Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 17
- Rejestracja: 03 maja 2024, 18:50
- Lokalizacja: Jelenia Góra
Re:
A jak to jest z równością takiego szlifowania? Bo przecież kamień się ściera i zmniejsza przez to średnicę. Z jednej strony będzie inna grubość materiału niż na jego końcu. Nie będzie to zapewne mierzone w mm ale mimo wszystko różnica jakaś tam się pojawi. W jaki sposób się takie zjawisko kompensuje?akol pisze: ↑04 wrz 2012, 23:00gdybyś użył pierwszej ściernicy o ziarnie 24 lub 36 i dosyć otwartej to na pewno wyrównałaby trochę tą płyte a następnie coś drobnego ziarno max 80 - biała ceramiczna .
Użyłeś szarej lub zielonej które są bardzo twarde lub też z małym ziarnem co powodu temp. i słabe zbieranie materiału . wiem cieżko kupić cos od reki z takim rodzajem szlifierki i nietypowym wymiarem ścier.
pomysł był ok .
-
- Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 11697
- Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
- Lokalizacja: Skępe
Re: szlifierka do płaszczyzn :D
FRG pisze:Bo przecież kamień się ściera i zmniejsza przez to średnicę. Z jednej strony będzie inna grubość materiału niż na jego końcu. Nie będzie to zapewne mierzone w mm ale mimo wszystko różnica jakaś tam się pojawi. W jaki sposób się takie zjawisko kompensuje?
Szlifując w obie strony, tzn przybierając na przemian raz od lewej, raz od prawej strony szerokości, i wyiskrzenie..
akol pisze:Użyłeś szarej lub zielonej które są bardzo twarde lub też z małym ziarnem co powodu temp. i słabe zbieranie materiału
Ściernice zielone(99C) czy czarne (98C)z węglika krzemu mają bardzo twarde ziarno i zazwyczaj średnie lub miękkie spoiwo do szlifowania materiałów twardych, hartowanych, i węglików spiekanych, więc do materiałów miękkich się nie nadają z racji szybkiego wysypywania (stępionego na twardym materiale) ziarna. Do tych lepsza jest ściernica korundowa lub elektrokorundowa 95A(czerwona), a do stali szybkotnących HSS(HSS-Co), SW, itd z elekrokorundu szlachetnego 99A(biała).
Oczywiście to tylko podstawowe dane, katalogi zastosowań ściernic pod konkretne gatunki stali są bardziej rozbudowane.
https://cerkor.com.pl/informacje-techniczne/
https://www.inter-diament.com.pl/poradn ... ka-krzemu/
Podobny jak Kolega bartuss1 pomysł zastosowałem jako przystawkę do frezarki przystawka-szlifujaca-do-frezarki-zx-t95946.html, pomiar płaskości przeszlifowanego elementu(w temacie) był zadowalający, choć co prawda na niezbyt dużej szerokości.. Do prac warsztatowych wystarczy..
pozdrawiam,
Roman
Roman
-
- Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 8459
- Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
- Lokalizacja: mazowieckie
Re: Re:
Ubytek ziarna może się odbywać na dwa sposoby:
1. Prawidłowy. Ziarno się tępi, opory skrawania rosną, aż przekroczą wytrzymałość spoiwa. Wtedy zużyte ziarno zostaje ze ściernicy wyrwane i odsłania nowe. Z tym zjawiskiem walczyć się nie da, ale można ograniczyć jego wpływ zwiększając średnicę tarczy.
2. Nieprawidłowy. Siły przyłożone do ściernicy wyrywają jeszcze nie zużyte ziarna. Zwykle przyczyną są zbyt niskie obroty, albo zbyt duża grubość skrawanej warstwy, ale najgorsze są rezonanse, które wzmacniają stosunkowo małe siły ponad wytrzymałość spoiwa.
Nie ciągnąc tego teoretycznego wywodu, naprawdę precyzyjne szlifierki mają duże tarcze i ważą tony. wtedy eliminuje się nieprawidłowe wykruszanie ziarna i ogranicza wpływ wykruszania prawidłowego.
W praktyce natomiast trzeba pamiętać o trzeciej zasadzie dynamiki, czyli im mocniej przyciśniesz tym mocniej odbije.
Na wiotkim ploterze (jak u autora wątku), nawet tzw. wyiskrzanie może dawać tarkę, a bardziej ofensywna obróbka może skończyć się katastrofą.
-
- Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 5496
- Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
- Lokalizacja: Westfalia
Re:
Ja myślę, że to spore uproszczenie. Ważna jest wielkość ziarna i zasada, że im więcej chcesz na raz zebrać, tym większe ziarno musisz założyć.zdzicho pisze: ↑05 wrz 2012, 18:07Jak powszechnie wiadomo do stali miękkiej , należy używać ściernic twardych ,bo miękkie
Niezły poradnik: https://www.inter-diament.com.pl/poradn ... -sciernic/