Tig - spawanie magnezu

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Tig - spawanie magnezu

#1

Post napisał: piromarek » 25 lut 2020, 09:29

Cześć.

Wczoraj , podrzucił mi kolega pokrywę alternatora o motocykla.
Sprawdź czy to się pospawa mówi.
No ok.
Poczyściłem frezami. Oczywiście wszędzie poxilina, bo już to naprawiali.
Przemyłem rozpuszczalnikami.

Grubość ze 2 mm, dziura tak na 2-3 pięciozłotówki.
To co odkryłem to na wewnętrznej stronie odlewu napis Mg, więc po tym przypuszczam, że to może magnez. (?)
Dodatkowo wióry od szlifu przy osuszaniu palnikiem się podpalały, co mnie utwierdziło, że zawartość magnezu może być duża, jak nie całkowita.
Czy jest w tym cynk , diabli wiedzą.

Pytanie , jak to spawać.
Pierwsze próby na nastawach jak do Alu, porażka.
balans 65, prąd od 20- 45 A, częstotliwość od 90-120 Hz. Przebieg prostokąt. wolfram 2,4. dysza 6, przepływ 7 l/min.
Pre gaz - 0,3 sek - i tu może być za słabo, tak myślę.

Niestety nie mam drutu Mg tylko AlMg - wymyśliłem skoro dobrze się mieszają w stopach to może będzie działać.


Spoina - oj nie nazwał bym tego spoiną - właściwie punkty złapania kontaktu czarne, elektroda się upala ( dziwne ).

Poczytałem, że magnez się spawa Tigiem. Jedyne co doczytałem jako znacząca różnica to duża osłona Argon- długi czas przed gazu 4 sek i gazu po 4 sek. Jeszcze nie testowałem. No i podano typ spoiwa secjanie do magnezu. Nie mam dojścia, a nie kupię tylko do tego, bo sama pokrywka do kupienia używka za stówkę.
Testy raczej dla wiedzy niż zarobku.

Nie wiem może inny balans albo przebieg sinus ?

Wiem, że to wróżenie z fusów bo nie bardzo wiadomo co to za stop, ale spawaliście już coś takiego z samego Magnezu ?

Chciałem napawać tą dziurę ale może zrobić wstawkę alu ? Oczywiście jak złapię parametry, bo na ten moment nie widzę możliwości naprawienia tego spawaniem.

Dodane 1 godzina 47 minuty 12 sekundy:
Tak jednym okiem poczytałem.
Chyba bez odpowiedniego spoiwa dobranego do materiału spawanego mogę zapomnieć o polepieniu tego nawet.
Ceny tego spoiwa to osobny temat :-)
Przy okazji jakiś test znalazłem domowy, identyfikacji dużej ilości magnezu przez polanie octem. Brak reakcji wskazuje na aluminium , pojawienie się gazowania i reakcji to magnez.



Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”