Znaleziono 4 wyniki

autor: michalw
28 maja 2009, 13:47
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Problemy z obróbką materialu na matryce...
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4661

No jeżeli chodzi o narzędzia skraw. to używam (i z nimi mam w sumie największy problem) narzędzi YG-1. Znacie tą firmę i jej produkty? Możecie coś powiedzieć z własnego doświadczenia? Frez katalogowy z jakim mam też czasami problemy to np EM868080.

Co do partii - też nad tym już debatowałem. Na frezach katalogowych numer partii jest. Ale jeszcze nie zaczalem tego kontrolować. Natomiast na tych specjalnych producent nie chce zaznaczać mi numeru partii, twierdząc że nie ma jak tego zrobić... ;-)

Jesli chodzi o materiał - pewny nie jestem - ale wydaje mi się że stal jakiś tam atest będzie miała. Ale dla pewności sprawdzę to sobie.

Co do twardości - wczoraj zrobiłem własnie taki test:
- zmierzyłem twardość półfabrykatu przed obróbką: 48-50 HRC,
- zdjąłem część materiału (około 10 mm) i kolejny pomiar twardości: 46-49HRC,
- wyrób gotowy (zdjęte około 15-20 mm): 44-47 HRC.

Jak widać im głębiej tym twardość mniejsza. Jednak, tak jak już było wspomniane wcześniej, nie sądzę by te kilka jednostek miało aż taki wpływ na uszkadzanie frezów.

Dziś zacząłem poważnie zastanawiać się nad użyciem oprawek hydraulicznych. Czy one nie pomogły by tutaj bardziej od tych które mam obecnie? Co sądzicie?
autor: michalw
28 maja 2009, 07:41
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Problemy z obróbką materialu na matryce...
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4661

- sprawdzenie osiowosci narzedzia poprzez sprawdzenie bicia obwodowego? Czy jeszcze w jakis inny sposob??

- co do filmiku - nie wiem czy uda sie cos przygotowac, ale postaram sie ;-)

- jesli chodzi o stal to jest to material europejski z huty Uddeholm-Bohler, w jaki sposob jest on kontrolowany - nie wiem, ale postaram sie dowiedziec ;-)

- oprawka: HSK A 63 Big Daishowa MEGA13E o dlugosci 105 mm; tulejka MEC 13-10AA, przykladowy frez ulegajacy uszkodzeniu: frez specjalny, kula fi 8 mm, chwyt fi 10 mm, dlugosc 120 mm, wyciagniety z oprawki na dlugosci 70 mm; parametry: n=7500, ap=0,3mm, Vf=1200
Jednakze nad narzedziem i parametrami bym sie chyba tez nie skupial, bowiem uszkadzanie narzedzi jest zjawiskiem ewidentnie okresowym: uszkadzaly sie przez kilka miesiecy w ubieglym roku, od stycznia spokoj, az do teraz, kiedy znowu narzedzia zaczynaja sie sypac... w procesie przez ten czas nic nie zmienialem - problem sam umarl a teraz narodzil sie na nowo... Co wiecej: problem nie dotyczy tylko jednego narzedzia, a roznych ich rodzajow. Proces jest calkowicie losowy (poki co - bo na razie nie potrafilem znalezc zadnej prawidlowosci)...
autor: michalw
27 maja 2009, 16:17
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Problemy z obróbką materialu na matryce...
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4661

Maszyne bym raczej wyeliminowal. Obrabiam jeszcze inne detale i na nich jest OK. Choc moze warto by bylo skupic sie na mocowaniu (oprawka, tulejka): moze one sa uszkodzone/zuzyte. Generalnie holderow i tulejek nie wymieniam (no chyba ze uszkodza sie podczas powaznego crasha). A te ktore mam obecnie pracuja juz od jakiegos roku.

Samej plyty pod matryce nie przetne by wykonac zglad. Nikt mi na to nie pozwoli ;-) Przygotowanie kawalka plyty (tak by byl tanszy) w hucie nie wchodzi w gre - bo jego struktura moze przeciez byc inna niz calej plyty, z ktorej ja robie matryce. Ale myslalem dokladnie o czym Ty piszesz - czy przypadkiem w materiale nie ma jakis wtracen, ktore powodowalyby takie uszkodzenia narzedzi.

Piszac o kuciu myslisz o kuciu polfabrykatu w hucie, tak?

Od czasu do czasu zdaza sie takze ze przygotowane przeze mnie matryce pekaja podczas kucia. Nie udalo mi sie jednak potwierdzic czy jest zaleznosc miedzy uszkadzaniem frezow a pekaniem matryc podczas kucia ;-(
autor: michalw
27 maja 2009, 14:39
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Problemy z obróbką materialu na matryce...
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4661

Problemy z obróbką materialu na matryce...

Witam,

Panowie - sam nie daje sobie juz rady z moim problemem dlatego postanowilem napisac do Was ;-) Moze z Wasza pomoca uda sie cos wykombinowac...

Obrabiam (frezowanie) matryce do kucia na goraco. Twardosc: 50 HRC. Uzywam frezow walcowo-czolowych (kulowe) o srednicy fi 10 do obrobki stali hartowanej do 62-66 HRC. Frezy mocowane sa w oprawkach z tulejka zaciskowa.

Problemem jest uszkadzanie sie narzedzi. Co jakis czas, pierwsze narzedzia w obrobce (zgrubnej) wycieraja sie/wykruszaja.

Maszyna jest ciagle ta sama (firmy Okuma). Operator tez. Narzedzie takze (ten sam numer partii na narzedziu). Programu nie zmieniam. Material matrycy - podobno taki sam - nie jestem w stanie go sprawdzic, ale musze wierzyc dostawcy (W360; dostawca Bohler). Obrobka cieplna materialu - podobno taka sama (wykonywana u dwoch roznych dostawcow) - takze nie jestem w stanie za bardzo jej sprawdzic. Twardosc waha sie w granicach 49-53 HRC.

Co zatem moze byc powodem takiego uszkadzania sie narzedzi? Czy obrobka cieplna? Material jest hartowany i odpuszczany - czy moze byc tak by podczas hartowania warstwy powierzchniowe byly twardsze od srodka matrycy? Czy struktura materialu (tworzaca sie np podczas odpuszczania) moglaby miec jakies znaczenie? Czy roznica w twardosci 4-6 jednostek HRC, przy niezmienionych parametrach skrawania moze miec tutaj jakis wplyw?

Wczesniej zdazalo sie ze operator uzywal freza 'do bolu' - az zaczynalo wszystko swiecic i glosno pracowac ;-) Widac wtedy bylo slady przypalenia na powierzchni matrycy (niebieskie slady). W takim przypadku najczesciej kolejne frezy takze ulegaly uszkodzeniom. Jakis czas temu zmienilem nieco zasady i w momencie gdy frez zaczyna wydawac dziwne dzwieki podczas obrobki, natychmiast jest wymieniany... Troche pomoglo... Czy w takim przypadku nastepowalo ponowne hartowanie warstwy powierzchniowej matrycy, przez co kolejne narzedzia mialy klopoty z praca?

Jak widzicie problem jeden, a pytan i watpliwosci wiele ;-) Wdzieczny bede za wszelkie wskazowki jak z tym sobie poradzic...

Wróć do „Problemy z obróbką materialu na matryce...”