Znaleziono 3 wyniki

autor: ma555rek
21 sie 2016, 22:46
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: PRECYZYJNY STOP SILNIKA - FALOWNIKA
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4021

masz wejście cyfrowe o max=około 60kHz - tu podajesz impulsy z tarczy stroboskopowej założonej na pozycjonowanym wrzecionie. Tylko włączyć je musisz zawsze w tym samym położeniu wrzeciona.
Oznacza to ze muszą być dwa czujniki - jeden do impulsów określających drogę do zatrzymania a drugi jako znacznik który zezwoli na start impulsów - czyli jeden kanał enkodera a znacznik enkodera do specpłytki uruchamianej przez falownik.
Jednak bez elementarnej elektroniki się nie obejdzie.
No i oczywiście ustawienie parametrów w falowniku.

a przede wszystkim podanie rozkazu stop na listwę - (nie wystarczy zdjąć rozkaz ruchu) ale ten weźmiesz z falownika np wyjście cyfrowe ustawisz jako sygnał osiągnięcia częstotliwości poniżej zadanej i podasz je do wejścia ustawionego jako hamowanie z warunkiem że nie ma podanego start (specpłytka)
autor: ma555rek
11 sie 2016, 12:09
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: PRECYZYJNY STOP SILNIKA - FALOWNIKA
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4021

Drobne pytanie do kol Kowal
Czy uruchamiasz wrzeciono sygnałem START czy tylko zmniejszasz napięcie do zera na zadawaniu prędkości (i wtedy się zatrzymuje, a raczej nadal jest w ruchu tylko że z prędkością zerową).
Bo jeżeli rusza od START a zatrzymuje się gdy START jest wyłączony to wszystko masz w falowniku co potrzebujesz do swojego rozwiązania. Bez makr ("macrów"), dodatkowych procków i innych.
Niestety czujnik jakiś musi być.
autor: ma555rek
08 sie 2016, 19:47
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: PRECYZYJNY STOP SILNIKA - FALOWNIKA
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4021

Większość falowników ma opcję hamowania prądem stałym. Po załączeniu przy niskich obrotach dość dokładnie powtarza pozycję zatrzymania. Ale jej nie utrzymuje - po zatrzymaniu łatwo wytrącić silnik z pozycji przez np sprężystość pasa lub niewyważenie.
Szukaj takiego toku postępowania:
-zdejmujesz sygnał biegu start - silnik zaczyna zwalniać wg rampy ustawionej parametrem
-gdy zwolni poniżej ustawionej prędkośći (parametr) falownik wystawi sygnał na jakimś wyjściu - (trzeba wpisać na którym)
-obecność tego sygnału i jednoczesny brak sygnału start uaktywnia czujnik pozycji kątowej wrzeciona - np czujnik indukcyjny którego wyjście podłączone jest sterowanym transoptorem do wejścia sterowanego w falowniku.
Najazd znacznika na aktywny/podłaczony czujnik uruchamia wejście w falowniku załączajace hamowanie .
Silnik gwałtownie wytraca obroty ( nawet z bezwładną masą) i dość powtarzalnie się zatrzymuje
Teraz powinieneś złapać go hamulcem aby dalej trzymać pozycję.
W instrukcji falownika znajdziesz który parametr za co odpowiada.

Wróć do „PRECYZYJNY STOP SILNIKA - FALOWNIKA”