Znaleziono 2 wyniki

autor: ma555rek
07 sty 2016, 18:02
Forum: Obróbka metali
Temat: Prośba o pomoc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 1772

Zydek pisze:Chyba ten będzie bardziej słuszny.
to początek.
Pisałem o łapie - jednej!. A nie o łapeczkach, śrubeczkach , jakiś kluczach do odkręcania.
Druga sprawa - mocujesz detal na dole a frezujesz na górze - będzie brzęczeć! Bo skoro można włożyć na kołek to musi być luz.
Czyli jedna łapa dociskająca z góry cały detal -długość masz obrobioną więc powtarzalną, to zacisk łapy nie będzie miał problemów z dopasowaniem się do wywarcia zacisku.
Zadne śruby pod klucz! Frezer dziesiątki razy będzie musiał to odkrćać i zakręcać. dostanie szału przy takiej robocie. No ale skoro taki jest technolog...
Łapą dociskasz z góry na czołowej - tej w której masz frezować rowek. Odsadzisz łapę do dołu i wyluzujesz w okolicy rowka aby zrobić wybieg dla narzędzia.
Łapa na zawiasie i ryglowana mimośrodem lub krzywką z zarzutką. Albo kompletny układ dżwigniowy który jedną rękojeścią zluzowuje zacisk i odwodzi łapę - przy okazji jeszcze wyrzutnik luzujacy z kołka ciaśniejsze detale.
Czym będzie robione -palcowym czy tarczowym?
Jeżeli palcowy to takie mocowanie powinno wystarczyć.
Jeżeli tarczowy to wraz z zamykaniem łapy powinieneś dołożyć nastawny płaski zderzak opierający się na zewnętrznej walca - będzie przenosił siły. Zasadą działania zderzaka nastawnego jest samoczynne dociśnięcie do pozycji a następnie ryglowany jest w tym położeniu np wraz z zamykaniem łapy siła ryglowania opiera się o łapę i suwak zderzaka. Rozwiązań nastawności zderzaka jest cała masa.

Ten detal jest dyżurnym kształatem do zamocowania i nie przypadkowo jest własnie taki. To tylko pozory że tak fafu i gotowe.

Skoro tyle napisałem to jeszcze trochę/
Zrobiłeś podstawę na cztery śruby - jaki jest ich rozstaw? Czy pasuje do rozstawu kanałków w stole frezarki? Bo wygląda że i tak tylko dwoma zamocujesz.
Skoro małe srubki wystarczą do mocowania setalu to po co 4 śrubska?
Wstaw tylko dwie tak aby linia zacisku przechodziła przez oś detalu. Przyrząd może być bardziej długi niż kwadratowy.
viper pisze:Tak jak pisałeś teoria z praktyką nie idzie w parze.
jak się poduczysz to i parę znajdziesz ale gdy nie było pary aby się uczyć to teraz masz swiat nieparzysty.
autor: ma555rek
06 sty 2016, 13:55
Forum: Obróbka metali
Temat: Prośba o pomoc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 1772

WZÓR pisze:Sposób mocowania jak dla mnie OK , ale
zależy od szczegółów na rysunku detalu - zapewne położenie rowka powinno być tolerowane względem otworu a nie powierzchni zewnętrznej tej odkuwki lub odlewu ( zakładam że tak jest).
Czyli chwyt za surowe nie zapewni ani centryczności do osi ani równoległości do czoła ( będzie różna głębokość rowka zależnie od tego jak się pochyli detal opierając się bokiem walca i bokami uszu o stałą szczękę.
Ja bym postawił gruby kołek na który nadziewamy detal a otwór w uchu wchodzi w dwustronnie ścięty kołek ustawiający detal kątowo. I docisk nie kamieniem na śrubach lecz łapą ryglowaną dźwignią lub mimośrodem. Albo kołek rozprężny - wtedy łapy zewnętrznej nie potrzebujesz. Opory skrawania są symetryczne względem osi zacisku więc obrót nie grozi a na ścinanie tuleja wytrzyma.
Jak zrealizujesz rozprężność to też do rozważenia - bo to tylko hasło a nie recepta. Weź pod uwagę że w czasie zaciskania detal powinien być dociągany do podstawy.

[ Dodano: 2016-01-06, 13:58 ]
każdy prowadzący zwraca głównie uwagę na bazy obróbkowe - nie korzystanie z obrobionych wcześniej powierzchni jest z automatu traktowane jako błąd w technologii

Wróć do „Prośba o pomoc”