Znaleziono 2 wyniki

autor: BYDGOST
08 lis 2008, 02:08
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Legalizacja maszyny.
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 11308

b_j pisze:czy przy jednostkowych zleceniach tez trzeba CE ???? z tego co znalazłem do tej pory - jedyne co na 100% musi byc to papier z pomiarów, i instrukcja eksploatacji .....
ma ktos moze jakąs lekture o tym temacie ? która nie jest jendocześnie przedrukowaniem ustaw ??
Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co to jest "wprowadzenie do obrotu" ?
Definicja jest mniej więcej taka ( piszę mniej więcej dlatego, że nie ma gwarancji, że za chwilę ktos nie wymyśli czegoś innego ) - cytuję:"definicja wprowadzenia do obrotu obejmuje
zarówno przekazywanie po raz pierwszy wyrobu w celu jego używania lub dysponowania, jak
również oferowanie do sprzedaży". Czyli zaczyna się od tej jednej pierwszej sztuki wyrobu i wcale nie oznacza, że musi być więcej sztuk. I widzimy też, że podejmując zamiar wystawienia wyrobu na widok publiczny, z ceną - ( "oferowanie"), musimy mieć wszystko podopinane tak samo jak gdyby z naszego magazyny schodziły tysiące sztuk wyrobów.
Czy potrzeba załączać protokół pomiarów elektrycznych- tego nie wiem, wydaje mi się, że nie trzeba, ale na pewno taki dokument musi istnieć, bo jest jednym z dokumentów na podstawie, którego zostanie wydana deklaracja zgodności. Czyli na pewno potrzebna jest instrukcja eksploatacji, deklaracja zgodności i na koniec oznakowanie CE.
Wszelkich zależności związanych z powyższym zagadnieniem jest ogromna ilość i nie da się tego opisać w kilku zdaniach. Trzeba sięgać do materiałów i trzeba przyznać, że nie da się omijać tekstów ustaw bo w nich właśnie znajdziemy najwięcej informacji. Oczywiście do innych materiałów też trzeba sięgać bo interpretacja niektórych zapisów sprawia problemy nie tylko początkującym. Ja także mam problemy, ciągle sięgam do przepisów, ciągle się douczam i żałuję, że nie mogę wyjaśnić wszystkiego i podać jak na tacy. Mam nadzieję, że uaktywnią się Ci, którzy tymi zagadnieniami zajmują się na co dzień.
autor: BYDGOST
23 paź 2008, 19:08
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Legalizacja maszyny.
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 11308

Można to zrobić i wiele zakładów zwłaszcza prywatnych ma maszyny wykonane samodzielnie. Żeby nie wprowadzać od razu nerwowej atmosfery przyjmijmy, że chodzi o zakład państwowy. Główne uwarunkowania dopuszczenia takiej maszyny do ruchu można zawrzeć w słowach: maszyna musi być BEZPIECZNA. Dla kogoś kto zna dobrze przepisy BHP to jest już w zasadzie wszystko na ten temat i koniec problemów. Ktoś, kto dopiero poznaje te zagadnienia, musi poznać zwłaszcza nowe przepisy, które niedawno weszły. Samo wykonanie maszyny zgodnie z ogólnie przyjętą wiedzą techniczną to jeszcze nie wszystko. Trzeba wykonać dla niej odpowiednią dokumentację zwłaszcza dotyczącą eksploatacji.
Chyba najważniejszy przepis dotyczący nowych maszyn to: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.)
Rozporządzenie to określa:
1) zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczące projektowania i wykonywania maszyn i elementów bezpieczeństwa wprowadzanych do obrotu oddzielnie;
2) procedury oceny zgodności;
3) rodzaje maszyn i elementów bezpieczeństwa, dla których jest wymagany udział jednostki notyfikowanej, w trakcie przeprowadzania procedury oceny zgodności;
4) sposób oznakowania maszyn i elementów bezpieczeństwa;
5) wzór znaku CE.
Wykonanie maszyny na własne potrzeby oznacza, że nie wprowadzamy jej do obrotu i w zasadzie powyższe rozporządzenie nie ma zastosowania. Warto jednak dokładnie przeanalizować wytyczne tam zawarte, żeby nie narazić się inspektorowi BHP czy PIP.
W skrócie możemy powiedzieć, że zawarte tam wymagania dotyczą:
• konstrukcji maszyn (np.: materiały, osprzęt, układy sterowania, osłony, stosowane media, oświetlenie miejscowe )
• eksploatacji (np.: uruchamianie, zatrzymywanie, zatrzymanie awaryjne, regulacja, konserwacja, przemieszczanie maszyny )
• oznakowanie maszyny, instrukcja, dokumentacja.
Im więcej wysiłku włożymy w poznanie przepisów a potem prawidłowe ich wykorzystanie, tym większa szansa, że wykonamy wszystko prawidłowo a w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego wypadku nie będziemy mieli problemów. Pisze tak dlatego że nowe przepisy są sformułowane w sposób bardzo ogólny i spełnienie wymagań wymaga od nas sporej dawki wiedzy a zwłaszcza doświadczenia. Jeśli teraz do danego problemu zwołuje się różnych specjalistów to okazuje się, że istnieją olbrzymie rozbieżności w interpretacji niektórych zapisów. Nie podaję tutaj konkretnych przykładów bo niektóre z nich nadają się tylko do działu „Na luzie”.

Wróć do „Legalizacja maszyny.”