Przepraszam za brak odzewu ale wiecie jak to jest w dzisiejszych czasach.
Uszkodzenie/problem ogólnie rozwiązany ale poniżej opisze jak to załatwiłem.
Niestety nie znam się za bardzo, albo nie znałem


Z racji posiadania 8 narzędzi na listwie mamy 8 przewodów dot. narzędzi a reszta to zasilanie enkodera oraz czujnika położenia narzędzia [czy jest zmienione, czy nie - warto tutaj dodać że jest do odczyt "fizyczny"]. Na wszystkich narzędziach w większości pokazywało brak zasilania gdy narzędzie się zmieniło a sterownik odczytał poprawnie. Po milionowym razie ustawiania enkodera doszedłem że problem występuje w narzędziu 8, ponieważ tylko to narzędzie nigdy nie wskoczyło prawidłowo. Na zwykły mierniku pokazywało mi wtedy że napięcie nadal jest miło że nie powinno go być. Wyjąłem enkoder i sprawdziłem przykładając żarówkę do niego czy 8 pozycji jest poprawnych. Potwierdziło się że nie działa 8 położenie i dodatkowo czasami błędnie ale tym razem losowo inne pozycje. Dzięki wsparciu użytkownika qerc wiedziałem że maszyna nigdy nie pomyli się uruchamiając narzędzia 1-3 i to że one działają nic nie znaczy. Dodatkowo nauczyłem się odczytywać wartości sterownika PLC, tam również można zauważyć problem z wczytywaniem narzędzia. Było kilka możliwości, enkoder [wiedziałem że napewno on nie wysyła sygnału bo sprawdziłem za pomocą żarówki], przewód [przecięty, niedokręcony ect.], sterownik PLC zwariował oraz w szafie gdzie wchodzą sygnały coś jest nie tak. Na szczęście z wszystkich podejrzeń jedyną uszkodzoną rzeczą był enkoder. Kupiłem nowy i wymieniłem. Sama wymiana jest bajecznie prosta i przy poprawnym enkoderze nawet jego ustawienie zajmuje moment. Warto pamiętać że enkoder nie jest bardzo wrażliwy na zmiany, w sensie obrót o jeden włos nic nie zmienia. Najlepiej przy zdejmowaniu zaznaczyć sobie jego położenie na ramce gdzie przylega do głowicy i mamy temat z głowy.
Ogólnie temat okazał się bardzo prosty i klarowny ale bez pomocy automatyka jeśli człowiek się nie zna wygląda to strasznie. Sama budowa głowicy narzędziowej jest bardzo prosta. I niestety śruba z tyłu, którą na początku dokręciłem aby usunąć luz nie wystarczyłaby na długo.. Śruba z tyłu służy do trzymania wału w osi i niczego więcej, można usunąć minimalny luz ale wydaje mi się że jest to doraźne rozwiązanie. Aby usunąć taki luz jak ja miałem należy wyjąć cały wałek i pośrodku dokręcić śrubę "kontrującą", i należy pamiętać o słowie dokręcić u mnie było to jeden zwój.

Podsumowując, tak jak pisałem powyżej wszystko udało się naprawić. Głowica działa bez zarzutów i szybko wczytuje narzędzia. Jeśli macie jakieś pytania oczywiście postaram się odpowiedzieć.
Dzięki za pomoc w rozwiązaniu problemu!
Poniżej przesyłam filmy pokazujące panel sterowniczy i odczyt ze sterownika PLC.
https://mega.nz/file/dhxmRZoR#I8Cm8tX1z ... m4wn-8P3Z8
https://mega.nz/file/xpYVBI7B#7srOQQmiq ... mBcjxeJSUc