zastanawiam się, czy były różne wersje mf70? bo u mnie przeniesienie napędu wygląda inaczej niż u Pana. tzn. jest połączone kołem zębatym.TOP67 pisze: ↑09 maja 2020, 15:35Kolejną modyfikacją którą zrobiłem, była wymiana silnika AC na DC.
Oryginalny silnik komutatorowy AC 100W jest bardzo głośny i stosunkowo słaby. Poza tym ma ograniczoną regulację obrotów i tylko ręczną.
zamontowany jest na dwóch wkrętach
![]()
Poniżej jest sprzęgło wrzeciona
![]()
Niestety silnik 775 ma większą średnicę i zasłania otwory
![]()
Dorobiłem więc dwie płytki z przesuniętymi otworami.
Jedna mocowana do korpusu
![]()
Druga do silnika (tu z przekładką amortyzującą).
![]()
Do tego jeszcze sprzęgło na oś 5 mm
![]()
Całość skręcona czterema śrubami
![]()
Teraz mam dużo cichszy silnik, regulowany z GRBL i o większej mocy. Dodatkowo zamontowałem amperomierz, który pokazuje mi obciążenie wrzeciona.
Ponieważ silniki 775 są bardzo tanie, kupiłem dwa. 20000 rpm przy 24V i 7000 rpm przy 24V. W razie potrzeby większego momentu na niskich obrotach bez problemu mogę wymienić silnik.
postanowiłem wymienić silnik, bo ten fabryczny jest troszkę za słaby, przy frezowanie pod obciążeniem zaczyna dymić, więc tak myślę że odchodzi do krainy wiecznych łowów
a kupiłem dwa silniki z serii 775 i któryś na pewno wykorzystam, pytanie tylko o zasilanie? chciałbym mieć sterowanie ręczne jak narazie, czy zasilacz od laptopa się prawdzi? napięcie na wyjściu ma 48v i 2.0A?
Dodane 8 minuty 57 sekundy:
Re: Ulepszona konwersja CNC Proxxon MF70
a jak wyciągnąć wrzeciono z mf70? nie uszkadzając go?