Jesli chodzi o lozyskowanie korbowodu to z jednej strony lozysko kulkowe z drugiej panewka i tam jest gniazdo do podlaczenia smarowania olejem z zewnatrz.
znalazlem taki watek na "elektrodzie"
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1148515.html
Pada tam stwierdzenie
I wlasnie dlatego mam obawy co do smarowania rozbryzgowego."Rozbryzgowe smarowanie na tych panewkach, to sprawa co najmniej dyskusyjna. Do rozbryzgowego smarowania panewek, stosuje się inny skład stopu panewki. Takie smarowanie stosowane jest w kosiarkach. Panewka ma otwór dolotowy oleju, ale posiada też rowek spiralny, który służy do równomiernego rozprowadzenia oleju na czopie oraz do odprowadzania zużytego oleju z panewki. Panewka pracuje jak wiemy u góry wału korbowego, około 20 cm nad poziomem oleju. Olej od dołu wyrzucany jest łopatkami (czerpakami) do góry, z kolei łopatki napędzane są przekładnią od wału.
Wał pracuje w pionie i nie uderza w olej, więc nie doprowadza do spienienia oleju a tym samym do spadku właściwości smarujących oraz nie ma tendencji do wyrzucania oleju przez odpowietrznik.
W tej sprężarce, smarowanie rozbryzgowe nie zdaje egzaminu. Na krótką metę może i tak, ale nie polecam takiego rozwiązania, szkoda sprzętu, szczególnie gdy jest w dobrym stanie.
Moja sprężarka HS-21, chodzi na pompie hydraulicznej. Założony mam filtr oleju oraz zawór ciśnieniowy z przelewem do zbiornika. Pompa podaje bardzo wysokie ciśnienie, kilkadziesiąt atm. dlatego musi być zawór"
Pozdrawiam
Robert