witam jak niektórzy już wiedzą zamierzam otworzyć warsztat, i mam problem z instalacją elektryczną ...
Odpowiadając na twoje pytanie, dobieranie parametrów i typy zabezpieczeń instalacji elektrycznej nie odbywa się na zasadzie "na oko", taką instalacje się liczy i projektuje. Najlepiej jak to zrobi osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi dla instalacji elektrycznych, czyli projektant.
Nie zrozum mnie źle, ale twoja instalacja (tak naprawdę każda) zgodnie z prawem podlega przepisom dotyczącym ochrony przeciwporażeniowej, czyli ogólnie mówiąc musi spełniać ścisłe normy bezpieczeństwa, zwłaszcza, że do zgłoszenia działalności będziesz potrzebował protokółu z badania ochrony przeciwporażeniowej tejże instalacji.
Nie lekceważ tego, wiem, co mówię, to tyle odnośnie wymądrzania się.
Jak dobrać zabezpieczenia – opis ogólny:
1. Dla zabezpieczenia głównego (przedlicznikowego) sumuje się moc urządzeń zainstalowanych na obiekcie (warsztacie) i z tej mocy wylicza się wielkość zabezpieczenia przetężeniowego (zwarciowego), dobierając najbliższy z typoszeregu – wzór dla prądu znamionowego z prawa OHMA [ I = P/U ] ale to jest liczenie proste, prawidłowo w tym wzorze powinny się znaleźć się jeszcze odpowiednie współczynniki, które podaje producent zabezpieczenia.
2. Wyłącznik różnicowo prądowy jest to potocznie zwany wyłącznik przeciwporażeniowy ( to nie to samo, co tzw. „S” „B25”, „różnicówki „ o takich parametrach nie ma.
Rozróżnia się trzy typy wyłączników ze względu na czułość (prąd zadziałania IΔn):
Wysokoczułe – IΔn nie większy od 30 mA
Średnioczułe – IΔn pomiędzy 30 a 500 mA
Niskoczułe – IΔn powyżej 500 mA
Tutaj stosuje się najczęściej wyłączniki wysokoczułe, czyli z IΔn 30mA
Pozostałe tylko i wyłącznie dla specyficznych warunków pracy
3. Zabezpieczenia zalicznikowe, czyli tzw. Obwodowe dobiera się na zasadzie czasowej (charakterystyka czasowa zabezpieczenia, przetężeniowego) czyli A, B, C lub D w zależności od parametrów urządzeń zasilanych z danego obwodu, i wyliczonym prądzie znamionowy (patrz zabezpieczenie główne).
Dla remontowanych i nowobudowanych obieków stosuje się przewody 3 i 5 przewodowe o przekrojach również dobieranych ze względu na obciążęnie prądowe obwodu zasilającego.
przewód 4 przewodowy będziesz mógł wykorzystać do maszyny gdzie nie jest wymagane podpięte tzw. "0" (podpięte 3 fazy i przewód neutralny)