Znaleziono 6 wyników

autor: Marcin87
16 lip 2021, 09:32
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Komora gazowa do ozonowania
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2000

Re: Komora gazowa do ozonowania

Adi123 pisze:
13 lip 2021, 06:32

Ok podciśnienie jest drogie, koszty wykonania rowków na oring w drzwiach też mogą być dość duże- ale jeśli nie chcesz mieć wszędzie dookoła ozonu, to może warto jednak zainwestować trochę więcej w projekt?
Nie chcę mieć ozonu dookoła, ale niestety też muszę liczyć się ze swoim portfelem, mam ograniczony budżet na to.
Dlatego też szukam jakiegoś prostego i tańszego rozwiązania. Pomysł jak najbardziej fajny, lubię bawić się pneumatyką, ale chyba nie w tym przypadku. Chyba, że masz jakiś tani patent na wykonanie takiego układu?

Niestety pierwszy raz przyszło mi się zmierzyć z gazoszczelnością, nie korzystając przy tym z gotowych i dedykowanych rozwiązań systemowych.

Pozdrawiam

Dodane 4 minuty 1 sekunda:
Majster70 pisze:
14 lip 2021, 08:08
Jeszcze 1 sprawa - generalnie ozon bardzo przyspiesza starzenie gumy, kupując gumowe uszczelki nieodporne na ozon przygotuj się na szybkie parczenie gumek.
Masz rację, dlatego też mam na pulpicie uszczelki sylikonowe. Chyba one są najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Zastanawiam się jeszcze nad mikroguma o zamkniętej strukturze komórkowej EPDM.

Pozdrawiam
autor: Marcin87
11 lip 2021, 11:55
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Komora gazowa do ozonowania
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2000

Re: Komora gazowa do ozonowania

Dzięki pavyan za szczegółowy opis rozwiązania i za podzielenie się swoją wiedzą.

Mam obawy co do dokładności wykonania przeze mnie kanału na oring z dwóch płaskowników. Nie wiem czy uda mi się wygiąć dwa płaskowniki tak, aby kanał na sylikonowy orign miał stałą szerokość na całej jego długości (oczywiście z niewielką odchyłką). Nie wiem czy nie lepiej byłoby tu zastosować jakiś profil "c", choć w tym przypadku mam obawy co możliwości gięcia o niewielkim promieniu wewnętrznym max. 20-25 mm, a także obawy związane ze spawaniem po całym obwodzie.

Wydaje mi się, że łatwiej będzie wykonać szczelinę pod uszczelkę wciskaną. Uszczelka byłaby wówczas osadzona w rowku i podobnie jak zaproponowany przez Ciebie sylikonowy oring będzie wystawać. Ponadto nie będzie problemu z wypadaniem uszczelki. Mimo to nie wiadomo jak to będzie z zapewnieniem szczelności i dokładnością docisku uszczelki do powierzchni płaskiej, jak również docisku uszczelki do krawędzi szczeliny/rowka???

Niestety będzie to wymagać ode mnie na nowo wykonanie wewnętrznej ścianki drzwiczek. O tyle dobrze, że liczyłem się z tym, że mogą być tutaj problemy i niektóre elementy konstrukcji zrobiłem skręcane w celu łatwej wymiany jakby coś poszło nie tak - ot takie asekuracyjne moje podejście do tematu.

Pozdrawiam
autor: Marcin87
09 lip 2021, 15:02
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Komora gazowa do ozonowania
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2000

Re: Komora gazowa do ozonowania

@pavyan

Jasne, wszelkie sugestie - nawet te teoretycznie nieco zbaczające z drogi - mogą mnie natchnąć do rozwiązania mojego problemu i one są dla mnie cenne. Dałeś mi do myślenia nieco pod innym kątem widzenia i nie dyskwalifikuję Twojego pomysłu. Jak już wcześniej napisałem, komora jest w opracowaniu, a więc nie ma problemu z mojej strony wprowadzenia jakichkolwiek zmian o ile budżet mi na to pozwoli.

Chcę poznać punkty widzenia innych osób na rozwiązanie tego problemu. Nie ukrywam, że zależy mi na rozwiązaniu mojego problemu, dlatego też zapraszam do dyskusji. Wszelkie pomysły i dobre rady mile widziane.

Dzięki za pomysł z powietrznym o-ringiem i z wytworzeniem nadciśnienia w uszczelce podczas docisku. Niestety mam wątpliwości czy będę w stanie sam wykonać na tyle trwałe połączenie, które wytrzyma to powstałe nadciśnienie w uszczelce przy docisku? Tutaj może być problem, jak również z samym montażem do konstrukcji.

Dziękuję za pomysł i zaangażowanie.

Pozdrawiam
autor: Marcin87
09 lip 2021, 13:44
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Komora gazowa do ozonowania
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2000

Re: Komora gazowa do ozonowania

@grg12

Masz rację. Docelowo planuję zastosować uszczelkę sylikonową montowaną w szczelinie. Niestety wymagać będzie to ode mnie przerobienia drzwiczek do komory, tak aby była szczelina montażowa pod uszczelkę. Póki co skupiłem się na uszczelkach EPDM samoprzylepnych w celu sprawdzenia skuteczności zapewnienia szczelności przez poszczególne profile uszczelki. Uszczelki EPDM samoprzylepne są dużo tańsze niż gumowe czy sylikonowe wykonane na wymiar. Jak już wyżej napisałem to jedne uszczelki gumowe już zamówiłem i trochę za nie zapłaciłem, a efekt uszczelnienia był gorszy niż przy zastosowaniu uszczelki EPDM. Uszczelki gumowe zamówione przeze mnie nie były klejone, były to uszczelki o profilu "e" krawędziowe.

Dotychczas nie zauważyłem, żeby uszczelka samoprzylepna EPDM była nieszczelna w miejscu przyklejenia. Wydaje mi się, że czas jaki poświeciłem na sprawdzenie szczelności komory był zbyt krótki, aby ozon mógł wpłynąć negatywnie na złącze klejone. Raptem łącznie było to może 2-3h. Notując nieszczelność zaraz badanie przerywałem po wykryciu tej nieszczelności. W przypadku długoterminowego użytkowania (tygodnie, miesiące, lata) jak najbardziej liczę się z tym, że to złącze nie sprawdzi się. Słuszna uwaga i dziękuję za przesłane materiały, na pewno przydadzą się.

Na marginesie dodam, że większość czasu testowałem szczelność przy użyciu dymu, ozon jest trujący. Póki dym się wydobywa to nie zamierzam sprawdzać szczelności przy użyciu ozonu. Najpierw szczelność na dym, a potem na ozon.

Pozdrawiam
autor: Marcin87
09 lip 2021, 12:36
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Komora gazowa do ozonowania
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2000

Re: Komora gazowa do ozonowania

DZIĘKUJĘ PANOWIE ZA ODPOWIEDŹ I WASZE SUGESTIE!

@Steryd

Ozonator zamieszczony był w komorze i generował ozon z tlenu będącego wewnątrz komory. Zakładam, że w tym układzie zamkniętym nie powinno być wzrostu ciśnienia wewnątrz komory. Mimo wszystko czujnik umieszczony na zewnątrz komory wskazywał wzrost ozonu w otoczeniu.

Poprzez wrzucenie świec dymnych szukałem nieszczelności. W ten sposób ustaliłem w jakich miejscach ta komora posiada nieszczelność. Głównie leciało spod uszczelki, no i w jednym miejscu ze spoiny - konstrukcja spawana. Ze spoiny dym "buchał" jak z nieszczelnego pieca, a spod uszczelki (w 2-3 miejscach) swobodnie ulatniał się. Spoina została później poprawiona, a badanie powtórzone. Wydaje mi się, że spalanie świecy dymnej mogło podnieść nieco ciśnienie w komorze, niestety nie byłem w stanie tego sprawdzić.

Na marginesie dodam, że uszczelka EPDM cięta z metra, położona i sklejona dała lepszy efekt niż ramki wykonane przez specjalistów trudniących się tym (ramka zgrzewana/klejona). Zauważyłem, że ramki typowo prostokątne w miejscach łączenia (na rogach) są zbyt sztywne i tam też głównie były nieszczelności.

Zastanawiam się czy sam docisk uszczelki do powierzchni płaskiej jest wystarczający do uzyskania gazoszczelności? Czy nie potrzeba tam jakiś dodatkowych rowków i innych fikuśnych kształtów powierzchni metalowej w miejscach docisku uszczelki?

Nie ukrywam, że jakość wykonania metalowej obudowy też jest poniżej moich oczekiwań. Konstrukcja gięta i spawana ze stali nierdzewnej 1mm. Widać nierówności, które wyglądają jakby powstały przez naprężenia podczas spawania. Mimo wszystko wydawałoby się, że docisk uszczelki jest na tyle mocny, że powinien to zniwelować. Choć zastanawiam się jaką dokładność wykonania poszczególnych elementów jak całej konstrukcji jestem w stanie uzyskać poprzez zastosowanie technologii gięcia i spawania? Niestety są spore odchyłki od wymiaru gabarytowego i występują lekkie "przekosy" w konstrukcji. Kładąc ramę oraz elementy drzwiczek na powierzchni płaskiej nie przylegają one idealnie do tej powierzchni... Nie są to jakieś duże odchyłki, ale zawsze mogą mieć one jakiś wpływ... Tłoczenie na prasach elementów metalowych raczej odpada - to nie na mój portfel.

@pavyan

Dzięki za pomysł z wykonaniem, ale niestety nie potrafię wyobrazić sobie sposobu montażu takiego ringu wykonanego z rurki sylikonowej do konstrukcji. Mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Z góry dzięki.

Obecnie szukam uszczelek gotowych na rynku, takie jakie są stosowane w serwisach, jako części zamienne np. do piekarników i innych urządzeń AGD. Patrząc na to jak to dotychczas idzie to wydaje mi się, że łatwiej i taniej jest przystosować konstrukcję metalową do uszczelki, jak pozyskać uszczelkę formie pełnego ringu i zastosować ją w posiadanej konstrukcji... Ponadto konstrukcję metalową jestem w stanie zmodyfikować, a raz wykonaną uszczelkę niestety już nie.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Mój tok myślenia jest dobry?

Pozdrawiam
autor: Marcin87
07 lip 2021, 21:59
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Komora gazowa do ozonowania
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2000

Komora gazowa do ozonowania

Witam,
Jestem w trakcie wykonywania komory do ozonowania.
Mam już wykonaną obudowę wraz z drzwiczkami i z zamontowanymi uszczelkami. Niestety mam problem z zapewnieniem szczelności tej komory i szukam porady w celu rozwiązania tego problemu.
Na samym początku zastosowałem uszczelki gumowe o profilu „e” krawędziowej (2 szt. ramki). Uszczelki na narożach były klejone/zgrzewane. Niestety komora nie miała odpowiedniej szczelności. Czujnik ozonu na zewnątrz komory wskazywał wzrost ozonu w otoczeniu.
Ze względu na to, że ozon jest gazem bezbarwnym, w celu znalezienie nieszczelności użyłem świec dymnych. Świeca dymna została odpalona wewnątrz komory, drzwiczki zamknięte i zacząłem obserwować, którymi miejscami wydobywa się dym z komory. Dym ulatniał się z komory w pojedynczych miejscach pod uszczelka.
Następnie zdemontowałem wyżej opisaną uszczelkę i zamontowałem uszczelkę samoprzylepną cięta z metra, wykonaną prawdopodobnie z jakiejś mikrogumy (EPDM) o nieco bardziej skomplikowanym kształcie. Przyklejając uszczelkę wykonałem zaokrąglenia na rogach. Niestety problem w tym, że uszczelka cięta z metra musiała być dodatkowo klejona w miejscu spotkania się końca uszczelki z jej początkiem. Nie jest łatwo uciąć prosto i równo skleić taką uszczelkę, żeby ładnie to wyglądało, a przede wszystkim, żeby było to szczelne w miejscu klejenia.
Z moich obserwacji wynika, że wpływ na gazoszczelność w moim przypadku może mieć rodzaj uszczelki, siła docisku uszczelki, wyregulowanie zawiasów oraz jakość wykonania konstrukcji (czy rama jest prosta).
1. Nie ukrywam, że największy problem sprawia mi dobór uszczelki oraz pozyskanie uszczelki w formie ramki pod wymiar tak aby nie trzeba było kleić końca z początkiem. Niestety mowa jest tutaj o jednostkowym zamówieniu. Mile widziane jakieś namiary na producentów lub osoby, które mogłyby wykonać taka uszczelkę w przyzwoitej cenie. Ewentualnie czy ktoś ma sposób na wykonanie takiej uszczelki we własnym zakresie?

2. Ponadto nie mam pewności czy opracowana konstrukcja pozwoli mi na uzyskanie gazoszczelności? Zastanawiam się czy docisk uszczelki do płaskiej powierzchni ramy komory jest wystarczający, aby uzyskać gazoszczelność? Czy nie potrzebuje jakiś dodatkowych rowków, w które ta uszczelka powinna zostać wciśnięta? Na marginesie dodam, że w komorze nie ma nadciśnienia.
Proszę o pomoc przy rozwiązaniu problemu, wszystkie dobre rady mile widziane.

Pozdrawiam

Wróć do „Komora gazowa do ozonowania”