Znaleziono 4 wyniki

autor: KarolTrep2021
13 sie 2021, 10:09
Forum: WARSZTAT
Temat: Cynkowanie galwaniczne
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 4145

Re: Cynkowanie galwaniczne

grafmetal pisze:Rozumiem, że mówimy cały czas o cynku galwanicznym?

Tak, cały czas mowa o ocynku galwanicznym. Taśma jest cały czas przy przedmiocie w procesie. Jest to powierzchnia bieżni po której pracuje z dużą częstotliwością rolka spasowana dość dokładnie. Dlatego jest to tak ważne żeby pozostał jedynie surowy materiał. W odpowiedzi cynkowni otrzymałem informacje że jest to proces kwaśny. Najwyższa temperatura jest podczas odtłuszczania ok. 40°C, a sama kąpiel ok 20°C.
tristar0 pisze:Znajomy używa farby cholorokałczukowej trochę to trwa bo farba długo schnie i usuwanie po cynkowaniu jest bolesne

Jeśli taśma nie zdaje egzaminu to zależy mi na jakimś lakierze zdzieralnym, którego usunięcie mechaniczne nie będzie stwarzało problemów.
autor: KarolTrep2021
26 lip 2021, 06:32
Forum: WARSZTAT
Temat: Cynkowanie galwaniczne
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 4145

Re: Cynkowanie galwaniczne

tristar0 pisze:przy cynkowaniu elektrochemicznym musiałbyś zastosować jakąś taśmę ochronną obojętną na kwas

Zrobiłem próbę z taśmą "EPB40 Taśma niebieska do 204ºC" w specyfikacji jest napisane że stosuje się ją podczas malowania proszkowego i anodowania. Więc powinna też się sprawdzić w procesie cynkowania galwanicznego. Po rozmowie z dystrybutorem wybraliśmy właśnie ten model ze względu na to że jest dosyć elastyczna i nadaje się też do zabezpieczania powierzchni o torze niekoniecznie w linii prostej.
Niestety pod taśme w dużym stopniu dostaje się warstwa cynku.
Więc szukam dalej....
autor: KarolTrep2021
23 lip 2021, 08:52
Forum: WARSZTAT
Temat: Cynkowanie galwaniczne
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 4145

Re: Cynkowanie galwaniczne

Leopold pisze:
18 lip 2021, 20:15
Nie znam się na chemii, więc nie będę dyskutował o niej. Robię hobbystycznie rowery poziome, często zdarza się tak, że potrzebuję zastosować zamiast farby ocynku lub też po spawaniu detali ocynkowanych zabezpieczenia antykorozyjnego spoin, w takiej sytuacji stosuję ocynk w aerozolu, wydaje mi się, że jest to jakaś farba na bazie cynku lecz fakt pozostaje faktem, że mam wykonane pokrycia tym środkiem z roku 2016 i do tej pory w te miejsca nie wdarła się korozja. Piszę o tym na pytanie KarolaTrep2021 a koledzy chemicy jak by chcieli coś o tym środku napisać chętnie bym przeczytał.
Witam,
właśnie w tym przypadku chodzi mi o uniknięcie zabezpieczenia części powierzchni cynkiem. Część elementu jest wykonana w tolerancji H7, więc zależy mi na zachowaniu tego wymiaru.
Wykorzystywałem na próbę taśmę typu EPB25 niebieska do 204ºC i niestety ocynk wpływa pod jej powierzchnie.
Całość nie może być zabezpieczana cynkiem w sprayu bo nie gwarantuje to oczekiwanej jakości i pewności zabezpieczenia antykorozyjnego. Dlatego musi być to proces galwaniczny.

Dodane 3 minuty 23 sekundy:
tristar0 pisze:
17 lip 2021, 21:52
KarolTrep2021 pisze: Szukam czegoś w formie farby/lakieru zdzieralnego który jest łatwy do usunięcia po wykonaniu procesu galwanizacji.
jeśli coś jest łatwe do usunięcia to podczas cynkowania też zostanie usunięte .
Witam,
wydaje mi się że nie. Są różne metody zabezpieczania. Stosujemy lakier zdzieralny dostarczany przez jednego dostawce, który spełnia swoją role. Jednak otrzymaliśmy informację o zakończeniu produkcji specyfiku. Nie wiem z jakich powodów.
Więc szukam jakiegoś pewnego zamiennika.
autor: KarolTrep2021
30 cze 2021, 08:01
Forum: WARSZTAT
Temat: Cynkowanie galwaniczne
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 4145

Re: Cynkowanie galwaniczne

Witam,
mam pytanie co do zabezpieczenia powierzchni przed cynkiem. Część powierzchni w elemencie cynkowanym musi zostać surowa. Jakiego środka można użyć który spełniłby funkcje izolatora? Szukam czegoś w formie farby/lakieru zdzieralnego który jest łatwy do usunięcia po wykonaniu procesu galwanizacji.

Pozdrawiam

Wróć do „Cynkowanie galwaniczne”